אבי יששכרוף
גרדיאן

לוב : דיווחים שהגיעו אתמול בערב דיווחו כי כוחותיו של מועמר קדאפי ספגו מכה קשה, זאת לאחר שכ-120 קצינים, ביניהם חמישה גנרלים, ערקו מצבאו והוצגו אתמול באיטליה. במקביל, על פי צילומים שפרסמה אמש רשת אל-ג'זירה ניתן לראות כוחות קרקעיים של המערב על אדמת לוב בחברת המורדים - מדובר בשישה לוחמים שחמישה מהם היו חמושים ולבשו בגדי הסוואה.

בתוך כך, אתמול הגיע נשיא דרום אפריקה ג'ייקוב זומה, כנציג האיחוד האפריקאי, להיפגש עם שליט לוב מועמר קדאפי. עד כה שמר האיחוד האפריקאי על שתיקה - לאחר שתוכנית שלום שהציג בתחילת העימות נדחתה על ידי המורדים - אולם בשבוע שעבר החליט לחדש את המאמצים להביא לסיום העימות בלוב, וביקור זומה הוא ביטוי לכך.

התפתחות נוספת מגיעה דווקא מצרפת, עת שר החוץ לשעבר עו"ד רולאן דומא הודיע כי יכין תביעה משפטית בשם קורבנות הפצצות נאט"ו בלוב. הוא הוסיף כי יהיה מוכן גם להגן על קדאפי אם יועמד לדין בבית הדין הבינלאומי בהאג. דומא, ששימש שר חוץ בתקופת נשיאותו של פרנסואה מיטראן, אמר כי ראה בבית חולים בלוב כמה אזרחים שנפצעו מהפצצות נאט"ו, וכי רופא סיפר לו שיש כ-20 אלף פצועים כמותם. "זאת תוקפנות אכזרית ביותר נגד מדינה ריבונית", אמר דומא במסיבת עיתונאים בטריפולי שלשום. נאט"ו מצדה טוענת כי תקפה רק מטרות צבאיות.

תימן : חיל האוויר התימני הפציץ אתמול את העיר זינג'יבר בדרום המדינה, שנפלה לידי קיצונים איסלמים ואל-קאעדה. תושבים בעיר דרומית אחרת, תעיז, סיפרו שבתקיפת חיילים שלשום של מפגינים, שבה ירו עליהם ודרסו אותם בבולדוזרים, נהרגו לפחות 25 בני אדם.

אתמול נהרגו שישה חיילים שעלו כנראה על מארב בקרבת מקום לזינג'יבר, עיר חוף במפרץ עדן שנפלה לפני ימים אחדים בידי קיצונים איסלאמים ואנשי אל-קאעדה - שמאז נלחמים נגד תושבי המקום ונגד חיילי הממשלה. אולם מנהיגי המתנגדים לנשיא עלי עבדאללה סאלח מאשימים אותו שאפשר את נפילת העיר כדי לעורר בכל האזור חרדה שתתורגם לסיוע לנשיא. תושבי המקום סיפרו שמטוסי קרב הפציצו עמדות של הקיצונים האיסלאמים. לדבריהם, במקום נותקה אספקת החשמל והמים ורבים מהאזרחים נמלטים לערים סמוכות.

שלשום תקפו הכוחות הנאמנים לסאלח מפגינים בעיר הדרומית תעיז והרגו לפחות 25. מקורות בבתי חולים מקומיים מסרו כי מאות נפצעו. "רוב הפצועים נפגעו מכדורים חיים, אך אחרים נדרסו על ידי בולדוזרים", אמר מקור בבית חולים שדה.

כוחות הביטחון עצרו אתמול עשרות בני אדם, בניסיון למנוע הפגנה שהיתה אמורה להיערך תחת הסיסמה לסלק את סאלח. "הם רודפים אחרי צעירים בסמטאות, אחרי שחיילים חסמו את נקודות הכניסה לעיר", אמר אחד המפגינים. כ-300 בני אדם נהרגו בחודשים האחרונים בהפגנות, שנערכות בדרישה להתפטרות סאלח. בימים האחרונים התמרדה אחת מיחידות הצבא וקראה ליחידות אחרות להצטרף אליה כדי להפיל את סאלח, ובכך הגבירה את הלחצים עליו.

סוריה : בסוריה הפגיזו אתמול חייליו של אסד עיר במרכז המדינה. אולם לראשונה מאז החלה ההתקוממות נתקלו כוחות הצבא בהתנגדות עזה מצד תושבים, שהיו חמושים ברובים אוטומטיים ובמטולי רימונים. התקשורת הממלכתית הודיעה כי ארבעה חיילים נהרגו. שני פעילים נגד המשטר סיפרו כי תושבי הערים המותקפות במחוז חומס מאז שלשום נלחמים נגד חיילים ואנשי שירותי הביטחון וכי יש נפגעים רבים.

"הצבא אינו מצליח להיכנס לערים האלה", אמר תושב חומס. "החיילים עדיין מחוץ לערים ונמסר לי שנשרפו כמה כלי רכב של הצבא, כולל נגמ"שים". "ועדות התיאום המקומיות", המסייעות בארגון ובתיעוד ההפגנות, מסרו כי שתי גופות התגלו אתמול בבוקר , וכי בכך עולה מספר המתים ביומיים האחרונים ל-11.

בתוך כך, אתמול פרסם העיתון אל-אחבאר הנחשב מקורב לחיזבאללה דיווח כי מזכ"ל הארגון, חסן נסראללה, נפגש בתקופה האחרונה עם הנשיא הסורי באשר אל-אסד ודן עמו במצב בסוריה. מהדיווח עולה כי מדובר ביותר מפגישה אחת. "אל-אסד לא היה זקוק לעידוד כדי להתקדם ברפורמות מאחר שהציג רעיונות רבים בעצמו", נכתב. העיתון הדגיש את התעקשותו של נשיא סוריה בדבר הצורך לשמור על "ההתנגדות" מול גורמים שונים. יש לציין כי על פי דיווחים שונים בכלי התקשורת הערביים, חיזבאללה לקח חלק פעיל בדיכוי ההפגנות בסוריה, והמפגינים שם אף השמיעו קריאות נגד נסראללה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ