תקרית דיפלומטית באוויר: איראן מנעה מקאנצלרית גרמניה לטוס בשטחה

טהראן מנעה ממטוסה של קנצלרית גרמניה לנוע בשטחה האווירי, ובכך עיכבה את הגעתה לביקור רשמי בהודו

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

מסעה של קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל להודו אמור היה להיות ביקור שגרתי מעבר לים, אולם תקרית דיפלומטית הפכה אותו ליוצא דופן. איראן מנעה ממטוסה של מרקל לנוע בשטחה האווירי, צעד שעשוי להעיב על היחסים המעורערים גם כך בין ברלין לטהראן.

אמש, כאשר הגיע המטוס הממשלתי של מרקל לשטח איראן, הודיעה טהראן כי אין לו אישור לעבור בשטחה, זאת למרות שלא ציינה זאת בשלבים מוקדמים יותר של הטיסה. המטוס, שעל סיפונו משלחת ממשלתית גדולה, נאלץ לטוס בשטחה האווירי של טורקיה במשך שעתיים, בזמן שגרמניה ניהלה מגעים מול איראן על מנת לאפשר את המשך הטיסה. המשא ומתן על הטיסה בשטח איראן נוהל באמצעות תיווך טורקי, ודרש את התערבות משרד החוץ הגרמני.

מרקל עם הגיעה לניו דלהי. תצלום: AFP

"מעולם לא היתה כזו תקרית", אמר דובר ממשלת גרמניה סטפן סיברט לאחר נחיתתה של מרקל בהודו, "נשקול האם להגיש מחאה דיפלומטית לגבי התקרית". הוא הוסיף כי אם המטוס לא היה מקבל אישור מאיראן, הוא היה נאלץ לבצע נתיחה בלתי מתוכננת בשל מחסור בדלק.

מרקל, שטסה לביקור רשמי בהודו, הגיעה לניו דלהי ביותר משעתיים איחור. זו היתה טיסה הבכורה של המטוס הממשלתי הרשמי החדש, מסוג איירבוס A-340-300.

יש לציין כי הסיבה לעיכוב הטיסה של מרקל, עדיין לא ברורה. מטוס נוסף, בו נסעו בין היתר שר ההגנה ושר הפנים, הורשה לעבור באיראן בלי שום עיכוב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ