בהלת המלפפונים מתרחבת: מספר המתים הגיע ל-16

בזה אחר זה מורדים מהמדפים במדינות אירופה משלוחי מלפפונים מספרד ומגרמניה

הארץ
דנה הרמן
כתבת "" באירופה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
דנה הרמן
כתבת "" באירופה

פאריס. "אפשר בבקשה בלי מלפפונים?" מבקשת תיירת אמריקאית מהמלצר המותש בבית הקפה האופנתי "בר דה מרשה" בסן ז'רמן דה פרה בפאריס, כשהיא מתקשה בהגיית המילים בצרפתית ומחייכת בעצבנות.

"אלוהים אדירים, מאדאם, אין בכלל מלפפונים בסלט ניסואז", משיב המלצר חד משמעית, כשהוא מפלבל בעיניו ורוטן על המוני התיירים שבכל אביב משתלטים על הרובע השישי של העיר. "האמריקאים מודאגים משום שהם לא מבינים שגרמניה וצרפת הן שתי מדינות נפרדות", הוא מסביר לברמנית. "בצרפת, אין משבר מלפפונים. כלל וכלל לא".

נכון לעכשיו, טכנית המלצר צודק, שכן עד כה לא היתה כאן כל השפעה להרעלה שהתפרצה בגרמניה, שסבורים שמקורה במלפפונים שיובאו מספרד. אולם מאחר שבהתפרצות בגרמניה מתו 16 בני אדם וכ-1,200 בני אדם נדבקו בזן האלים של חיידק האי-קולי, ולנוכח דיווחים על מקרים חדשים - בשוודיה, דנמרק, הולנד, פולין ובריטניה - רשויות צרפת עומדות על המשמר כמו כל תייר אמריקאי עצבני.

שלשום הורה שר החקלאות ברונו לה מר להסיר ממדפי החנויות משלוח אחד של מלפפונים, שהגיע מחוות בספרד לסיטונאי בבריטאני. כמה מאות קילוגרמים של מלפפונים מאותו המשלוח - שנשלח לפני שבועיים - כבר נמכרו לפני שיצאה ההוראה להסירם מהמדפים, ואולם עד כה לא דווח על אף מקרה של הרעלה.

אמנם דווח על שלושה מקרים של חשד להידבקות בחיידק אצל אנשים ששבו מגרמניה, אולם שר הבריאות, גזווייה ברטראן, אמר אתמול כי אין כל סיבה לדאגה. "שלושת האנשים נמצאים תחת השגחה קפדנית, ונוסף על כך סילקנו מהשוק משלוח של מלפפונים. זה לא מדבק - זה לא כמו שפעת", הדגיש השר בראיון לערוץ פראנס 5, והזכיר לצרכנים להקפיד על כללי היגיינה בסיסיים, כמו רחיצת ידיים וניקוי כל הפירות והירקות. "אל תיכנסו לפאניקה", חזר וביקש.

הרשויות בצ'כיה, הונגריה ולוקסמבורג נקטו צעדי זהירות דומים, הורו לסלק מהחנויות משלוחי מלפפונים שהגיעו מספרד, והמליצו לאזרחיהן להיזהר, אולם לא להיכנס לפאניקה. אוסטריה הלכה רחוק יותר ואסרה למכור מלפפונים, עגבניות וחצילים שיובאו מגרמניה. דובר האיחוד האירופי אמר כי על פי החשד המקור להתפרצות הוא במלפפונים אורגניים שגודלו בספרד ויובאו לגרמניה, ולאחר מכן יוצאו למדינות אחרות באירופה, או יוצאו אליהן ישירות מספרד. שתי חממות באלמריה ובמלגה, שזוהו כמקור ההתפרצות, נסגרו וכעת מתנהלת בהן חקירה.

ספרד הגיבה בזעם להאשמות המופנות נגדה. "אי אפשר לייחס את מקור התחלואה הזה לספרד", אמר השר הספרדי לענייני האיחוד האירופי, דייגו לופס גרידו. "אין כל הוכחה לכך ולכן אנחנו מתכוונים לדרוש דין וחשבון מאלה שהאשימו את ספרד בעניין", אמר לעיתונאים בבריסל.

במקביל, בגרמניה הזהירו הרשויות כי ההתפרצות עלולה להחמיר משום שייתכן שהמקור שלה עדיין פעיל, וכי צפויים מקרי מוות נוספים, מאחר שאצל 30 מהאנשים שנדבקו בחיידק הכליות הפסיקו לתפקד. שר הבריאות של גרמניה דניאל באר מתכוון לערוך שיחות חירום עם שרת החקלאות אילזה אינגר ועם נציגי מדינות המחוז בגרמניה כדי לדון בהתפרצות.

בפאריס, באגף הפירות והירקות בסופרמרקט של רשת "קארפור" ברו דה סן, בוחנת בחשדנות הלן מישו, מזכירה, מלפפונים שמעליהם מתנוסס שלט "ייבוא מספרד". בתשובה לשאלה על ההתפרצות, אומרת סטפאני, מנהלת הקומה בסופרמרקט, כי בכלל לא שמעה על ההתפרצות, "שום דבר", היא מתעקשת - ולא קיבלה שום הנחיות מיוחדות מהממונים עליה. "אבל יש לנו גם מלפפונים מצרפת", היא אומרת בניסיון לעזור. "בשביל מה להסתכן?", אומרת מישו במשיכת כתפיים, ונוטלת במקום זאת אספרגוס מתוצרת צרפת. "אני בטוחה שהכל בסדר, אבל בכל מקרה רק המחשבה על אי ספיקת כליות מוציאה לי את כל החשק לאכול מלפפונים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ