הולנד: בעל חברת בנייה מנסה לשחזר את תיבת נוח המקורית

יוהן האוברס משחזר בפעם השנייה את תיבת נוח. "זה נועד לומר לבני האדם כי התנ"ך קיים", הוא מסביר

ניו יורק טיימס
ג'ון טליאבואה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
ג'ון טליאבואה

אילו פעל נוח המקראי במדינה המודרנית, המתייחסת אל אזרחיה כאל ילדים לא אחראים, ואילו נערמו לפניו כמה מהמכשולים שיוהן האוברס נתקל בהם, ייתכן כי ממלכת החי היתה נראית היום אחרת לגמרי.

יוהן האוברס הוא הולנדי בן 60 המתגורר בעיר דודוכט. הוא בעליה של חברת בנייה גדולה ומצליחה, ואת השנים האחרונות הוא מבלה בבניית תיבה זהה בגודלה לתיבת נוח. את המידות המדויקות הוא מצא בפסוק מתוך ספר בראשית: "300 אמה אורכה, 50 אמה רוחבה ו-30 אמה קומתה". לדברי האוברס האמה המקראית היא המרחק שבין קצות האצבעות למרפק, כלומר כ-46 ס"מ. תיבתו, כמו גם זו של נוח, מתנשאת לגובה של שלוש קומות.

האוברס בנה את התיבה מעץ אורן שוודי על פי הפסוק "עשה לך תיבת עצי נופר קנים", שלדבריו, הוא עץ אורן. האוברס עובד בעזרתם של כמה חברים ושניים מתוך שלושת בניו. "אנחנו אמורים לגמור את העבודה באמצע יולי, ואולי קצת מאוחר יותר", אומר לנו בעודנו צועדים יחד על פני סיפוני התיבה הגדולים, המדיפים ריח אורן רענן.

יוהן האוברס ליד הדגם הראשון שבנה. תצלום: אי-פי

שלא כמו נוח, האוברס נדרש לעמוד בתקני בטיחות האש ההולנדים. לשם כך התקין עוגן מיוחד המגדיר את התיבה, שמשקלה כ-3000 טונות, כבניין ולא כספינה. בנוסף לכך, יהיה עליו לצפות את התיבה בשלוש שכבות של ציפוי מעכב בערה (לעומת נוח שציפה אותה בזפת, מה שהפך אותה אטימה למים, אך כלל וכלל לא מעכבת אש).וכמובן, להתמודד עם תלונות השכנים.

"האונייה מסתירה לנו את הנוף", התלונן גרית קרויטהוף בן ה-65, המתגורר עם משפחתו זה 42 שנים בשורת בתי הלבנים הסמוכה למספנה שאינה בשימוש. "יכולנו לראות עד הנהר. אפשר היה לראות את הספינות שטות", אומר קרויטהוף, גמלאי של מפעלי תאגיד דופונט. הוא לא הגיש תלונה רשמית, מפני שביתו, כמו גם בתיהם של כמה משכניו, עומד להיהרס בקרוב. במספנה הנטושה בה עוגנת התיבה הלא גמורה יבנה מתחם מגורים חדש. עד אז, התיבה אמורה כבר להפליג משם.

אין זו התיבה הראשונה שהאוברס בונה. הוא החל לחלום על התיבה עוד ב-1982, זמן קצר לאחר שסופה קשה פגעה באזור החוף מצפון לעיר מגוריו, אמסטרדם. ביאנקה אשתו, שוטרת במקצועה, התנגדה לרעיון. "היא אמרה לא, אבל ב-2004 בניתי תיבה קטנה יותר, באורך 69 מטרים, כדי לשוט בתעלות הולנד", הוא סיפר. התיבה נהפכה לסנסציה. והאוברס החל לגבות 7 דולרים תמורת הביקור בה. "בפרק זמן של שלוש שנים ביקרו יותר מ-600 אלף איש", סיפר. לדבריו, היו לו הכנסות של כ-3.5 מיליון דולר, כלומר רווח של 1.2 מיליון דולר.

האוברס, איש מלא מרץ, עזוז ובעל חוש הומור חד, מדגיש כי הוא אינו פועל מתוך תאוות בצע. "זה נועד לומר לבני האדם כי התנ"ך קיים", הוא אומר, "כשפותחים אותו, אפשר למצוא את אלוהים". לדבריו, "זו משמעות פשוטה, בספינה יש דברים רבים מעוררי מחשבה. אנחנו מעוררים את סקרנותם של העוברים ושבים".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ