מכה לאסירי ניו זילנד: גזר במקום עישון

החלטה שתפגע בזכויות האסירים או תשפר את איכות חייהם?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אסירי ניו זילנד בבעיה. החל מ-1 ביולי ייאסר עליהם העישון בבתי הסוהר, וכדי לסייע להם לעמוד בצו החדש הם יקבלו בתמורה גזרים, כך דיווח העיתון סאותלנד טיימס הניו זילנדי.

לאסירים בבתי הסוהר של אינברקרגיל ואוטאגו נאמר שכל אחד מהם יקבל שני מקלות גזרים ביום. במזכר שהודלף לעיתון מצוינות עלויות ההנחיה החדשה, ונאמר כי מגזר ענק אחד אפשר לקבל 16 מקלות, שאותם יש לחתוך בגודל זהה "ככל האפשר". "בתחילה חשבתי שזו בדיחה", אמר ראש שירותי בתי הסוהר של ניו זילנד, ביוון הנלון, שעה שנודע לו על ההוראה להחיל "תראפיה חלופית" ולהחליף את הסיגריות בגזר. הנלון הוסיף כי יופתע אם כמות הגזר שתסופק תספיק לאסירים. "אני לא חושב שזה אחד הרעיונות המוצלחים ביותר של השירות, אבל ננסה אותו", אמר.

לדבריו, הרעיון להחליף סיגריות במקלות גזר נובע מהעובדה שהם בריאים יותר מכל התחליפים האחרים כמו למשל סוכריות על מקל, ויש להניח שיעסיקו את האסירים עד שישכחו מהסיגריות. "האסירים צריכים משהו בפה. זה משהו אוראלי. אם יהיה להם משהו בפה, הם לא יחפשו סיגריות", הוסיף הנלון. בתי הסוהר של ניו זילנד הפסיקו למכור סיגריות בשבוע שעבר, והחל מ-1 ביולי ייכנס לתוקפו האיסור לסחור בכל מוצרי הטבק. הרוב הגדול מבין 5,700 האסירים בניו זילנד החל להשתמש בשנה האחרונה במדבקות ניקוטין כהכנה לצעד, שעליו הכריזה הממשלה בשנה שעברה.

ההחלטה עוררה פולמוס חריף. רבים סבורים כי היא תגרום לפגיעה בזכויות האזרח של האסירים, ותמנע מהם את אחד התענוגות היחידים שעוד נותרו להם. לדברי המתנגדים, ההחלטה תגרום לתסכול בקרב האסירים ועלולה להגביר את סכנת האלימות והמהומות בכלא.

איגוד עובדי השירות הציבורי הזהיר כי יישום האיסור עלול לסכן סוהרים ואסירים. האיגוד, ש-3,000 מחבריו עובדים בבתי הסוהר, הודיע כי חבריו תמכו אמנם ברעיון שמקום העבודה שלהם יהיה נקי מעישון, אולם הם חוששים מעלייה במקרי האלימות. למרות זאת, ג'ודית קולינס, השרה לענייני בתי הסוהר, איתנה בהחלטתה. "איננו מספקים אלכוהול לאסירים רק משום שהם אלכוהוליסטים, ואיננו מספקים להם סמים משום שהם נרקומנים. מדובר בבית סוהר ולא בבית פרטי", אמרה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ