לא עומדים בלחץ: גל התאבדויות באוניברסיטה בקוריאה

מוסד אקדמי בדרום קוריאה מתקשה להתאושש מהתאבדויותיהם של ארבעה סטודנטים ומרצה פופולארי, ממש לפני תקופת המבחנים

ניו יורק טיימס
מארק מקדונלד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
מארק מקדונלד

הסמסטר האחרון היה עצוב ונורא באוניברסיטה היוקרתית ביותר בקוריאה הדרומית. בחינות סוף השנה התחילו שלשום (שני), והאוניברסיטה מתקשה להתאושש מהתאבדויותיהם של ארבעה סטודנטים ומרצה פופולארי.

לחצים אקדמיים עלולים להיות אכזריים במכון המתקדם למדע וטכנולוגיה של קוריאה (Kaist), וצוות הפסיכולוגים הפועלים באוניברסיטה הרחיבו את שירותי הייעוץ שלהם מאז מקרי ההתאבדויות. נשיא האוניברסיטה ביטל מדיניות שהייתה נתונה במחלוקת והשפילה רבים מהסטודנטים, שנאלצו לשלם תוספת דמי לימוד אם ירדו בציוניהם.

לאחר שהסטודנט האחרון שלח יד בנפשו ב-7 באפריל, פרסמה אגודת הסטודנטים במכון הצהרה נרגשת ובה נאמר כי "משב רוח ארגמני" נושב בקמפוס. "מדי יום ביומו אנחנו נדחקים לתחרותיות תמידית שחונקת אותנו. לא עמדו לרשותנו אפילו 30 דקות כדי להקדיש לחברים המוטרדים שלנו בגלל העומס של שיעורי הבית המוטל עלינו. איבדנו את היכולת לצחוק בחופשיות".

הצעירים בקוריאה הדרומית נחשבים לקבוצה אומללה דרך קבע. בסקר שנערך לאחרונה התברר כי זו השנה השלישית ברציפות שהם מהווים את תת-הקבוצה האומללה ביותר בין מדינות ה-OECD. משרד החינוך בסיאול דיווח כי 146 תלמידים וסטודנטים התאבדו אשתקד, כולל 53 בחטיבת הביניים ושלושה בבית הספר היסודי.

הפסיכולוגים באוניברסיטה אמרו כי מעט מאוד סטודנטים פנו לייעוץ בימים האחרונים בגלל הלחץ של בחינות סוף השנה. למרבה האירוניה, דווקא בתקופה של סטרס מרבי, מקבלים טיפול ועזרה רק קומץ סטודנטים, שבעיקר סובלים מחרדה.

קוריאה הדרומית עומדת בראש מדינות ה OECD בשיעור ההתאבדויות והיא בין המובילות במדינות המפותחות. בתחנות הרכבת התחתית בסאול יש מחסומים למנוע מבני אדם לקפוץ אל מתחת לגלגלי הרכבות ובשמונה גשרים בבירה הותקנו מצלמות במעגל סגור להשגחה מפני ניסיונות התאבדות.

מעשי התאבדות של זמרים, דוגמניות, שחקנים אהובים, ספורטאים, יורשות של מיליונים ועוד דמויות בולטות בחברה הפכו כמעט מעשה שבשגרה בקוריאה הדרומית. הנשיא לשעבר, רו מו-היון, קפץ מצוק ב-2009 לאחר שהובך לפני בני ארצו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ