עשרות עצורים בהתקוממות נדירה נגד הממשל הסיני

אזרחים ממוצא מונגולי הפגינו במחאה על הרג שני צעירים שהששתתפו בהפגנות בשבוע שעבר. המחאות דוכאו בידי חיילים סינים

ניו יורק טיימס
אנדרו ג'ייקובס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
אנדרו ג'ייקובס

למעלה ממאה אזרחים ממוצא מונגולי, הזועמים על הרג שניים מאנשיהם בידי סינים ממוצא האן, מחו שלשום (שני) ברחובות הוהוט, בירת האזור המונגולי האוטונומי שבסין. מדובר בביטוי נדיר של התמרמרות נגד הממשלה הסינית.

המחאות פרצו בתום שבוע של הפגנות דומות באזור על רקע הריגתו של בהרג יאן וונלונג, צעיר שהפגין ב-15 במאי יחד עם 20 מחבריו נגד העבודה במכרה פחם בשילינהוט. ההפגנה, במהלכה נעצרו עשרות אזרחים ממוצא מונגולי, התקיימה ביום בו הודיעו גורמים סינים רשמיים על כוונתם להגיש כתבי אישום נגד נהג מלגזה החשוד בהריגתו של יאן.

חיילים סיניים בדרכם לדיכוי המחאות . תצלום: אי-פי

מותו של יאן ושל פעיל נוסף שנהרג בנסיבות דומות בידי נהג משאית חמישה ימים קודם, הצית את זעם המיעוט המונגולי כלפי שלטונה של בייג'ין, המבעבע כבר זמן רב על רקע הרס שדות המרעה שלהם באזור עתיר המרבצים הטבעיים.

בתחילת השבוע הודיעה התקשורת הממלכתית שמזכ"ל המפלגה הקומוניסטית במקום, הו שונהואה, נפגש עם סטודנטים ומרצים והבטיח להם שייעשה צדק גם בפרשת הרג הפעיל האחר. שני סינים ממוצא האן נעצרו בחשד למעורבות במותם.

שלטונות סין הגיבו עד כה בנחרצות נגד המחאות, אך גם פרסמו במקביל את מאמציהם להרגיע את הרוחות בקרב המיעוט המונגולי, המהווה כ-20% מאוכלוסיית האזור, המונה כ-24 מיליון איש. המונגולים מתמרמרים כבר זמן רב על ההגירה הפנימית של בני האן לאזור, השוחקת לדבריהם את מעמד לשונם ותרבותם.

"מרגישים כמו חיות בכלוב"

ההפגנות בהוהוט נערכו על רקע גיוס מאות חיילים ושוטרים שסיירו בפארקים ומנעו מסטודנטים לצאת מהקמפוסים. "אנחנו מרגישים כמו חיות שכלאו בכלוב", אמר אחד הסטודנטים. "מדובר בהגנה על תרבותנו וכבודנו", הוסיף הסטודנט בהתייחסו למחאה נגד ריבוי כלי רכב כבדים החוצים את שטחי המרעה בדרכם למכרות הסמוכים.

חיילים סיניים נערכים מחוץ לאוניברסיטה המקומית . תצלום: אי-פי

ההתייחסות הפומבית לטענות המונגולים ופריסתם הנרחבת של חיילים ושוטרים באזור, מלמדות שהשלטונות מבקשים למנוע את הישנותה של התסיסה האתנית שפרצה באזורים אחרים בסין, בהם מרוכזים מיעוטים אחרים, כגון הטיבטים והאויגוריים במחוז שינג'יאנג, שהתקוממו נגד הגירתם המאסיבית לאזורם של בני האן, הקבוצה האתנית השלטת בסין.

לצד הבטחותיהם להביא למשפט את האחראים למות שני הפעילים המונגולים, הודיעו השלטונות על תוכניות למימון חינוך וספרי לימוד בבתי ספר מונגולים ובתי ספר מקצועיים, ולהשקיע כ 680 מיליון דולר לשיפור תשתיות מי השתייה, התחבורה והחקלאות.

האזור המונגולי האוטונומי בסין הפך למקור חיוני יותר ויותר של פחם, גז טבע וחומרים נוספים המסייעים לצמיחת הכלכלה הסינית.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ