תאילנד: החיפושית שמכחידה את עצי הקוקוס

מקור פרנסתם של תושבי האי קוסמוי שבתאילנד בסכנה

ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד-פ-א

קוסמוי, תאילנד. באי הנופש קוסמוי ידעו תמיד להתגאות בריכוז עצי הקוקוס הגדול במדינה. אולם בעקבות פלישתה של חיפושית קטלנית הפך מקור הגאווה של האי למקור למצוקה. ב-2007 היו באי - המשתרע על פני 228 קמ"ר - כ-2.2 מיליון עצי קוקוס. "החיפושיות חיסלו 125,050 עצים", סיפר פאיצ'ון יאמבן ממשרד החקלאות המקומי. בארבע השנים האחרונות הצטמצמו המטעים ב-6 אחוזים לכדי 135 אלף דונם בתוך 4 שנים.

עצי הדקל הגבוהים שמטילים את אגוזי הקוקוס - שכה מסמלים את תאילנד - הם הרבה יותר מנוף או רקע יפה: בעבור 6,000 ממשפחות האי, שמייצאות אגוזי קוקוס, מדובר במקור פרנסה. כמו כן, קשה עד בלתי אפשרי לדמיין את המטבח התאי ואת הרפואה העממית התאית בלעדי הפרי. "הסבתות שלנו נהגו למרוח שמן קוקוס מעורב בעשבים על פצעים, על הפנים והשיער", כתבה באחרונה גורו סגנון החיים טניאקמון פרמואלרטאנה בכתב עת. במקדש ואט-פו, העתיק ביותר בבנגקוק, כתוב כי אפשר לרפא מיחושים, כולל זיכרון גרוע, חזרת וכאב שיניים בעזרת שמן קוקוס.

"כאשר מתו עצי הקוקוס הראשונים לא ידענו מה הגורם לכך, אבל עכשיו הכול ברור: מין פולשני של חיפושית הורס את העצים", אמר סיטפאסו תונגסוק, מנהל מלון באי. הוא מספר כי לפתע החלו העצים בשטח המלון שלו לאבד את עליהם. לדבריו המקור לצרה בבעלי מלון אחר שהזמינו מדרום אפריקה צמחים ועצים - שאיתם הגיעה גם החיפושית.

הקרנפיות, חיפושיות שאורכן כ-2 ס"מ, וחיפושית עלי הקוקוס הארוכה עוד יותר, מטילות את ביציהן בניצני הפרחים ואוכלות את העלים הצעירים. כתוצאה מכך, העצים מתים ואז עוברות החיפושיות לקורבן הבא. "יש רק פתרון אחד: לכרות את העצים הפגועים ולהרוג את החיפושיות", אומר סיטפאסו. מי שעובר בקרבת נמל התעופה של האי יכול לראות את הגזעים הרבים של עצי הקוקוס המתים.

כיום, מרבית הייצוא הוא של אגוזי קוקוס שלמים ועל פי נתוני משרד החקלאות מדובר בכ-32 מיליון בשנה. אולם מגפת החיפושיות הוציאה מגדלים רבים מהשוק. דומרונג בורומטנראט, בעל מטעים אמיד של עצי קוקוס, איבד מאות עצים. הוא סבור כי ימיה הטובים של תעשייה זו מאחוריה.

באחרונה יזם משרד החקלאות הבאת טפיל שיילחם בחיפושיות, וכתוצאה מכך חלה התאוששות במצבם ובמספרם של העצים. "מתים פחות עצי קוקוס", אמר מנהל המלון סיטפאסו. כעת הרשויות במקום עובדות קשה כדי להפוך את האי שוב למרכז לגידול אגוזי קוקוס: רשויות התיירות אף גיבשו תוכנית, על פיה 1.1 מיליון מבקרים, הנופשים באי מדי שנה, יוכלו לשלם 300 באט (כ-10 דולר), ובתמורה יינטע שתיל קוקוס על שמם. מי שמסתובב היום באי יכול לראות לא מעט שמות זרים ליד העצים, שכן 85 אחוזים מהמבקרים הם תיירים מעבר לים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ