שר לשעבר האשים בדיון בטלוויזיה שר אחר בפדופיליה

במסגרת דיון על השלכות פרשת שטראוס-קאהן האשים שר החינוך לשעבר שר אחר בפדופילה ובקשירת קשר במטרה לטייח את מעשיו

הארץ
דנה הרמן
כתבת "" באירופה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
דנה הרמן
כתבת "" באירופה

פאריס. שערורייה חדשה, שלב נוסף בתגובות השרשרת לפרשת התקיפה המינית שבה חשוד יו"ר קרן המטבע לשעבר, דומיניק שטראוס-קאהן, התפוצצה אתמול בצרפת לאחר שפוליטיקאי בכיר נוסף, שר לשעבר, הואשם בפדופיליה ובקשירת קשר עם פוליטיקאים, עיתונאים ושוטרים במטרה לטייח את מעשיו במשך שנים.

לגילויים המזעזעים אחראי שר החינוך לשעבר לוק פרי. פרי, פילוסוף ידוע שכיהן בממשלה בין השנים 2002-2004, הופיע בפאנל טלוויזיוני בערוץ קנאל פלוס הצרפתי כדי לדון בשאלת השלכות פרשת שטראוס-קהאן על החברה הצרפתית. בשלב מסוים הפטיר פרי את הטענה כי לפני כמה שנים נתפס שר מכהן כשהוא מנצל מינית "נערים צעירים" באורגיה בעיר תיירות במרוקו. הסיפור, אמר פרי, אושר אף בידי "ראש ממשלה".

כדי לחזק את טענתו, אמר פרי כי סיפור הפדופיל היה ידוע "לדרגים הבכירים ביותר במדינה", וכי נציגים בכירים של צרפת שיתפו פעולה עם גורמים במרקש כדי להשתיק את השערורייה ולהבטיח שהשר יחזור בשלום למולדת.

"כולנו כאן יודעים בוודאי על מי אני מדבר", אמר פרי לפאנל שבו השתתפו עיתונאים רבים. כאשר נשאל אם יש לו הוכחה, אמר "כמובן שלא. אבל יש לי עדויות מחברי ממשלה בדרג הבכיר ביותר ונציגי הרשויות בדרג הגבוה ביותר". פרי סירב לציין את שמו של החשוד בפדופיליה, מחשש שיעמוד לדין על הוצאת דיבה.

אחד השמות המרכזיים שעלו בכלי התקשורת בצרפת כחשודים היה שר התרבות לשעבר ז'אק לנג. בריאיון לעיתון לה פיגרו הכחיש לנג את הטענות נגדו ואמר כי הוא מוכן לתבוע את כל מי שמטיל ספק ביושרו ומידותיו המוסריות.

לנג, יהודי החבר במפלגה הסוציאליסטית בה חבר גם שטראוס-קהאן, נשוי ואב לשתי בנות, היה בין הראשונים לגונן על יו"ר קרן המטבע לשעבר. לטענת לנג, שטראוס- קאהן קיבל טיפול "בלתי הומני" מרשויות אכיפת החוק בארה"ב, במיוחד מאחר שבמקרה שלו "לא התחולל שום פשע אלים". במאמר שפורסם שלשום בעיתון "לה מונד" התייחס לנג לטענות חדשות שהועלו נגד שטראוס-קהאן, המואשם בניסיון לאונס, בכליאה בלתי חוקית ותקיפה מינית. לדבריו, כל אונס הוא מעשה נפשע, אולם הטענות נגד שטראוס-קאהן הוא לא פחות מ"ציד מכשפות". לנג הדגיש שהוא מתייחס ליחסם של רשויות ארה"ב כלפי החשוד ולא לאישומים עצמם.

אישים בכירים בפוליטיקה הצרפתית הגיבו בתדהמה לטענותיו של פרי, ותבעו ממנו לציין שמות ולספק ראיות לרשויות, או לחזור בו באופן מיידי מטענותיו. "אם מישהו חושב שהוא יודע על פשע שנעשה, עליו להגיש תלונה ולא רק לקשקש עם העיתונות", אמר שר החוץ של צרפת אלן ז'ופה. שרת המשפטים לשעבר ראשידה דאטי אמרה כי פרי הכניס את עצמו לעמדה לא נוחה, משום שהוא מסתכן בלשון הרע ומצד שני אינו מדווח על ראיות לפשע חמור לרשויות המדינה.

על רקע הביקורת הגוברת נגדו, פרי נסוג מעמדתו הנחרצת בראיון לאתר המקוון של "ל'אקספרס". לדבריו, "אין לי הוכחה וגם לא פרטים מדויקים על הפרשה, אבל כשכיהנתי כשר שמעתי עליה". בתחקיר שפורסם לצד הראיון עם פרי, עולה כי השר לשעבר דיבר על הפרשה כ"שמועה ישנה" שעיתונאי המגזין חקרו ב-2005, והגיעו למסקנה כי אין לה בסיס. אתר האינטרנט של "לה פיגרו" הוסיף כי "השמועה הישנה" אכן נגעה ללנג.

השערורייה העתידית האפשרית פורצת בשעה שצרפת עדיין מנסה לעכל את פרשת שטראוס-קאהן, ותוהה אם במשך שנים התקיימו תופעות דומות שטויחו. לפני יומיים אולץ השר לשירות אזרחי, ז'ורז' טרון, להתפטר כדי להיאבק בהאשמות שניצל מינית שתי שכירות שעבדו תחתיו. הנשים אמרו כי הרגישו שיש להן ביטחון להתלונן אחרי מעצרו של שטראוס-קאהן.

טרון אמנם טען להגנתו כי התמחה ברפלקסולוגיה והעניק לשתיים מסאג' כמחווה טיפולית לעמיתות לעבודה, אולם האירוע התקבל בביקורת חריפה בחוגו הפוליטי ובעיר הולדתו דראוויל.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ