רה"מ יפאן, נאוטו קאן, הודיע שיפרוש, וזכה לכמה חודשים נוספים בתפקיד

נאוטו קאן שרד הצבעת אי אמון בה היו אמורים לתמוך רבים מחבריון לסיעה לאחר שהציע לפרוש כשתושג שליטה בהתמודדות עם האסון הגרעיני

הארץ
""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ
""

ראש ממשלת יפאן, נאוטו קאן הצליח לשרוד היום (חמישי) הצבעת אי אמון בשל תפקודו בניהול המשבר הגרעיני שפקד את המדינה בעקבות רעידת האדמה והצונאמי בחודש מארס. חלק מבכירי המפלגה הדמוקרטית היפאנית בראשה עומד קאן מבקשים גם הם להדיחו ועל כן, לפי הערכות מוקדמות, דרכו הפוליטית היתה צפויה להגיע היום לקיצה.

ראש הממשלה נמנע מרוע הגזירה לאחר שזמן קצר לפני ההצבעה הכריז בישיבת מפלגתו כי בכוונתו לפרוש מראשות הממשלה ברגע שיסיים שתושג שליטה מלאה בתהליך ההתמודדות עם תוצאות האסון הגרעיני בכורי פוקושימה.

קאן הוא ראש הממשלה החמישי של יפאן בחמש השנים האחרונות והכרזתו היום הבטיחה לו ככל הנראה כמה חודשים נוספים בתפקיד, בהם יהיה נתון לחסדי עמיתיו להנהגת המפלגה המעוניינים בעזיבתו. "אני רוצה שהדור הצעיר יתפוס את האחריות ואת תפקידי המפתח ברגע שאסיים את מחויבותי בהתמודדות עם האסון", אמר ראש הממשלה לחברי מפלגתו, שתמכו בו בהצבעה.

נאוטו קאן בפרלמנט. תמרון פוליטי שיקנה לו כמה חודשים נוספים בתפקיד. תצלום: אי-פי

סיעות האופוזיציה שהגישו את הצעת האי אמון האשימו את קאן בה התמודדות לקויה עם נזקי האסון ומאמצי השיקום הנדרשים בעקבות רעידת האדמה, הצונאמי והאסון הגרעיני. כלפי הממשלה בראשותו מופנה ביקורת קשה שהחלה ימים ספורים לאחר האסון, בשל מה שמוגדר תגובתה האיטית והבלתי ראויה להשפעותיו.

בדיון המקדים, שנערך אתמול, פנה מנהיג האופוזיציה לקאן ואמר לו כי "אין לך את התכונות הנדרשות או את היכולת לאחד את חברי מפלגתך ועליך להתפטר מיד".

לפני שבועיים הודיע ראש הממשלה כי בכוונתו לוותר על משכורתו עד שהמשבר הגרעיני במדינה יגיע לסיומו. לדברי קאן, הוא יוותר על משכורת ראש הממשלה בסכום של 1,636,000 מיליון ין בחודש (כ-20 אלף דולר), אולם ימשיך לקבל משכורת של חבר פרלמנט.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ