תעלת הימים הסינית עשויה להציל את צפון סין מהבצורת

ערי הענק והבצורות הקשות ייבשו לחלוטין את צפון סין. פרויקט הנדסי שנוי במחלוקת יזרים מאות מליוני ליטרים של מים מהדרום

ניו יורק טיימס
אדוארד, ונג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
אדוארד, ונג

סין הצפונית גוססת. מדבר גובי מתרחב דרומה, הבצורת המתמשכת פוגעת בחקלאות, הנהר הצהוב, ערש התרבות הסינית, מזוהם וממימיו אינם ניתנים עוד לשתיה, מאגרי המים התת-קרקעיים שהתמלאו במשך אלפי שנים התרוקנו לחלוטין כתוצאה מצמיחת ערי הענק הסיניות.

הפתרון של ממשלת סין להתייבשות הצפון הוא הסטת כמויות אדירות של מים מנהר היאנגצה למרחק מאות קילומטרים בכדי להרוות את צימאונם של מישורי צפון סין על 440 מיליון תושביהם. רעיון ההסטה עלה בפעם הראשונה בשנות ה-50, אז אמר עליו, מנהיג סין המיתולוגי, מאו דזה דונג, כי "בדרום יש הרבה מים. בצפון אין מים. אם זה אפשרי, כדאי שניקח קצת בהשאלה".

לאחר בדיקות ראשוניות שנעשו בשנות ה-50 נזנח הרעיון ועלה שוב בשנות ה-90, בהן פגעו בצורות קשות בצפון סין. בשנת 2002 אישרה הממשלה את תחילת העבודות על הנתיב התיכון והנתיב המזרחי מתוך שלושת הנתיבים המתוכננים לשאת את המים צפונה. הנתיב המערבי עובר ברמה הטיבטית בגובה ממוצע של 3,000 עד 4,000 מטרים, והתגלה כפרויקט מסובך מדי מכדי שהעבודה עליו תתחיל כעת.

מבצע הסטת המים נחשב לפרויקט הסיני השאפתני ביותר. עלותו מוערכת בכ-62 מיליארד דולרים, פי שניים מעלות הקמת הפרויקט ההידרו-אלקטרי הגדול בעולם, סכר שלושת הערוצים שבסין. המבצע כולו כרוך בבעיות ובקורבנות שיידרשו להקריב תושבי המחוזות העניים למען תושבי הערים הגדולות והעשירות - יותר מ-350 אלף איכרים יידרשו לנטוש את בתיהם ואדמותיהם כדי לפנות מקום לתעלה. הם יקבלו, בתמורה, בתים חדשים ואדמה באיכות ירודה.

סכר שלושת הערוצים בסין. תצלום: רויטרס

מדענים סינים טוענים כי הסטת הזרימה עלולה לפגוע קשות באקולוגיית נהרות הדרום ולהפוך אותם לחסרי תועלת. ממשלת סין לא ערכה בדיקות כדי לדעת מה יהיו השלכות המבצע, המדענים מוסיפים כי יש תקדים להשלכות של פרויקט דומה שבוצע בארה"ב- בו הסיטו את נהר האוונס בכדי לספק את מים ללוס אנג'לס בתחילת המאה ה-20, מה שגרם לייבוש והעלמות של אגמים שלמים בקליפורניה.

אחת הפגיעות האפשריות של הפרויקט עלולה להיות הפגיעה בנהר האן, אחד מיובליו של היאנגצה, מה שישפיע על יותר מ-14 מיליון תושבים במחוז הובאי, מחוז עני במים דרומית לבייג'ין. דאי צ'ינג, פעילה למען איכות הסביבה. אמרה כי "הפרויקט הזה הוא תוצר של המשטר הטוטליטרי בבייג'ין, המנסה לגזול משאבי אחרים. אני מתנגדת לפרויקט באופן נחרץ".

התנגדות התושבים והנזק האקולוגי האפשרי אינן הבעיות היחידות העומדות בפני הפרויקט העצום הזה. המים שמוזרמים מהיאנג-צה מזוהמים במידה כזאת שיהיה צורך לבנות 426 מתקני טיהור לאורך הדרך, כשעלותם עומדת על כ-2.5 מיליארד דולרים.

לפי אתר האינטרנט של הפרויקט, ההסטה תקל על משבר משאבי המים בצפון. עוד נטען כי נעשו בדיקות מקיפות לפני תחילת העבודה. ואנג ז'יאן, שכיהן בעברו כמומחה לניהול משאבי מים בממשלת סין, הודה כי יש בפרויקט "סיכון גדול", אולם לדבריו לא היו אפשרויות אחרות בהתחשב בחומרת המחסור במים.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ