צ'ילה מקווה לפתור את חידת מות המשורר הלאומי נרודה

לאחר שעצמות הנשיא הוצאו מקברו

גרדיאן
רורי קרול
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן
רורי קרול

רשויות צ'ילה יחקרו אם המשורר פבלו נרודה, חתן פרס נובל, נרצח בידי המשטר של אוגוסטו פינושה, לאחר שזה תפס את השלטון בהפיכה עקובה מדם ב-1973. שופט יבחן את הטענות, לפיהן סוכנים הזריקו רעל לקיבה של נרודה, בעת שקיבל טיפולים במרפאת סנטה מריה בסנטיאגו נגד סרטן הערמונית, שעד כה נחשב לגורם לכשל בלבו ולמותו.

אם החשדות יקבלו אישור, ייחשב הרצח לאחד ממעשיה הנתעבים ביותר של הדיקטטורה, לאור המעמד של נרודה במולדתו ובעולם כאחד מגדולי הספרות. המפלגה הקומוניסטית של צ'ילה דרשה את החקירה אחרי שבאחרונה אמר נהגו לשעבר של נרודה, מנואל אראיה, כי אנשיו של פינושה הזריקו לנרודה חומר ביום מותו, 23 בספטמבר 1973, 12 ימים לאחר ההפיכה. נרודה, קומוניסט ופעיל פוליטי, שמת בגיל 69, כתב זמן קצר לפני מותו מאמר, שבו מתח ביקורת על המשטר הצבאי והגן על ידידו סלבדור איינדה, הנשיא הסוציאליסטי שמת בזמן ההפיכה.

שישה אנשים, בהם סוכנים של פינושה, הואשמו בשנה שעברה שהרעילו את נשיא צ'ילה לשעבר אדוארדו פריי באותה קליניקה, ב-1981. נרודה ופריי נמנים עם 725 אנשים שעל פי החשד נרצחו בתקופת "המלחמה המלוכלכת", הנחקרת כעת. בחודש שעבר הוצאו מהקבר שרידיו של איינדה לצורך בדיקה משפטית שתקבע אם אמנם התאבד בירייה ברובה קלצ'ניקוב, כפי שנטען בגרסה הרשמית, כאשר חיילים הקיפו את ארמונו.

השבוע דיווח ערוץ הטלוויזיה הממשלתי TVN, כי הגיע לידיו דו"ח צבאי שהוסתר על סיבת המוות של איינדה. לפי הדו"ח, המשתרע על 300 עמודים, איינדה נורה תחילה בפניו באקדח ורק לאחר מותו נורה בקלצ'ניקוב.

***פבלו נרודה

קומוניסט ופעיל פוליטי *מת בגיל 69 ב-1973 * משורר וחתן פרס נובל *שופט יבחן אם הורעל או מת מהתקף לב

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ