גוברת הצנזורה על האמנות: הרשויות סגרו תערוכת מחווה לאמן הכלוא איי ווייוויי

העובדה שאיי ווייוויי הוא אמן מוערך ומוכר בעולם, לא מסייעת לקרוביו ותומכיו להשיג מידע עליו. מארגני פסטיבל שבו הוזכר שמו נעלמו

אנדרו ג'ייקובס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנדרו ג'ייקובס

ניו יורק טיימס

בייג'ין. הקיר הריק שנחשף שלשום אחר הצהריים בתוך גלריה CCD300 לא נראה חתרני במיוחד. ההתרסה היחידה היתה בצירוף השם איי ווייוויי מתחת למקום הריק.

לין בינג, אחד ממארגני התערוכה, תיאר את החלל הריק כהתייחסות עצובה למצוקתו של איי, שמוחזק חודשיים בידי המשטרה בסין בחשד לביצוע פשעים כלכליים. "אנחנו חשים צער משום שקולו לא יכול להישמע", אמר לין לעיתונאים. ואולם, ככל הנראה, החלל הריק היה יותר מדי לשלטונות.

אתמול בבוקר אולצו אוצרי תערוכת "פסטיבל האמנות המקרית" לנעול את שעריה ולבטל את המוצגים, שכללו תמונות, סרט וידיאו ומיצגים של 19 משתתפים, שרבים מהם אמני במה. "הכל בוטל וכבר הורד מהקירות", אמרה יאנג שיא-יואן, אחת מעובדות הגלריה. יתרה מזו, שלושה ממארגני הפסטיבל, כולל לין, נעלמו לדבריה.

היעלמותו של איי ווייוויי, אחד האמנים הסינים המוכרים בעולם, ממשיכה להיות תעלומה. ב-3 באפריל נלקח מנמל התעופה הבינלאומי של בייג'ין, שעה שהתכונן לעלות על מטוס להונג קונג, ומאז נעלמו עקבותיו. התקשורת הממלכתית מסרה כי איי, באמצעות החברה שבבעלותו, מואשם בהתחמקות מתשלום "סכום אדיר" של מסים ובהשמדה מכוונת של מסמכים פיננסיים. לא ידועים פרטים נוספים ולא הוגש שום כתב אישום רשמי.

משפחתו, מקורביו וידידיו של איי בעולם האמנות טוענים שהתביעה היא "ניסיון בוטה להשתיק" את אחד המבקרים האמיצים ביותר, התוקפניים ביותר והמפורסמים ביותר במדינה. מעצרו הממושך מעורר ברחבי העולם מחאות רבות. שלשום הודיעה האקדמיה המלכותית לאמנות בלונדון על מינויו של איי לחבר כבוד שלה, וציינה כי הוא "אחת הדמויות התרבותיות החשובות ביותר בדורו". הידיעה הזו לא הופיעה בתקשורת הסינית.

ון ג'יה, אחד המשתתפים בתערוכה, אמר כי לדעתו, שלושת המארגנים נלקחו לחקירה על ידי המשטרה. "זו התנהגות פושעת", אמר על השלטונות. "הם מתנהגים ללא כל היגיון".

תזמון "פסטיבל האמנות המקרית", ימים ספורים לפני יום השנה ה-22 לפשיטת הצבא הסיני על המפגינים בכיכר טיינאנמן, לא היה מוצלח במיוחד. יאנג, העובדת בגלריה, אמרה כי התערוכה הוצגה שעות ספורות בלבד ואז הופעלו "לחצים", למרות שהיא סירבה לפרט. "רק 30 אנשים באו", אמרה בצער.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ