הארץ
שלמה פפירבלט
כתב "" באמריקה הלטינית

רוחות מלחמה מנשבות מכיוונים שונים באגן האמזונס, האזור שבו צומחים כמחצית מכלל יערות הגשם בעולם. בימים האחרונים אירעו ארבעה מעשי רצח של פעילי איכות הסביבה ואיכרים מקומיים הנאבקים בחברות הגדולות המנצלות והורסות את היערות. בתוך כך, בברזיליה הבירה ניתן אישור סופי להקמת סכר גדול המאיים להציף שטחים עצומים באזור.

המאבק להצלת יערות האמזונס ספג מכה קשה, בעקבות סדרת מעשי הרצח. שניים מראשי המערכה הממושכת לשמירת הג'ונגלים, ז'ואאו קלאודיו ריביירו דה סילבה ורעייתו מריה דו אספיריטו, נרצחו בירי ממארב וגופותיהם נמצאו בשמורת הטבע פאריאלטה-פירניירה, שבה עבדו ב-24 השנים האחרונות.

החשד המיידי הוטל על כורתי עצים ומגדלי בקר בסביבה, אשר מאבקם הממושך של בני הזוג ותומכיהם מנעו מהם כל העת להרחיב את אזורי כריתת העצים. הממשל הברזילאי הורה לכוחות הביטחון באזור לפתוח מיד בחקירת הרצח הכפול ומנהיגי המחוז הודיעו כי ידרשו מבית המשפט לנהוג ביד קשה במבצעי הפשע ובמסיתים לו. ואולם, עד כה לא נעצרו חשודים. במשך תקופה ארוכה הגיעו אל ראשי המאבק לשמירת היערות איומים רבים על חייהם. זמן קצר אחר כך, נמצאה באזור האמזוני רוריימה, גופתו של אדלינו ראמוס, אחד ממנהיגי משפחות האיכרים בסביבה, המבקשים לעצור את פעילות כורתי העצים. גם הוא נורה והושאר לדמם בקצה שדהו.

שלשום, נרצח גם בשתי יריות בראשו ארמילטו פריירה, ושרידי גופתו החרוכה נמצאו בידי המשטרה ביער. האיש היה איכר ממקורביהם של בני הזוג ז'ואאו קלאודיו ומריה, והחשד של החוקרים הוא כי היה עד לרציחתם, ולכן חוסל.

בשטחו של אגן האמזונס, כ-6 מיליון קמ"ר, צומחים כמחצית מכלל יערות הגשם בעולם. הם חיוניים לקיומו של כדור הארץ בכך שפעולת הפוטוסינתזה שלהם מקטינה את אפקט החממה ומייצרת חמצן. חוקרים מכנים לעתים את הג'ונגלים האלה "הריאות של כדור הארץ", אולם בכל שנה נכרתים מיליוני דונמים של יערות אלה. השיא היה בשנות ה-80 כששטח הגדול פי 16 משטחה של מדינת ישראל, נפל קרבן לגרזני סוחרי העצים, האיכרים ומגדלי הבקר, המרחיבים כל העת את שטחי המרעה.

הידיעה על מקרי הרצח הגיעה לברזיליה הבירה בדיוק בזמן שבו חברי בית הנבחרים, הנתונים ללחצי הגופים הכלכליים באמזונס, אימצו חוק הפוגע ביערות. לפי החוק, מצומצם שטח היער שבעלי הקרקעות מחויבים לשמור. צעד זה עורר מחאות רבות מצד ארגוני השימור, שפנו לנשיאה דילמה רוסף כדי שלא תחתום על החוק החדש.

במקביל, הסוכנות לשמירת הסביבה של ברזיל, אישרה אתמול תוכנית הקמתו של סכר גדול, האמור להיות השלישי בגודלו בעולם, על נהר שינגו, אשר באגן האמזונס. ההחלטה עלולה להיות סופו של מאבק משפטי ממושך שניהלו ארגונים בברזיל נגד הפרויקט. מדובר בסכר שאורכו שישה קילומטרים, שיסייע להפעלת תחנת כוח, ויציף כ-500 קמ"ר של קרקע ויער, באזור בו מתגוררים כיום כ-50 אלף בני אדם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ