דו"ח מיוחד של האו"ם: המלחמה העולמית בסמים נכשלה; יש לשקול להתיר לגליזציה

מזכ"ל האו"ם לשעבר אנאן ומנהיגי מדינות לשעבר קבעו שהמשאבים שהושקעו בניסיון למגר את ייצור הסם והסחר בו נכשלו כליל

אסף שטול-טראורינג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף שטול-טראורינג

"המלחמה הגלובלית בסמים נכשלה וגרמה לתוצאות הרסניות ליחידים וחברות ברחבי העולם", כך קובע דו"ח חדש של הוועדה הבינלאומית למדיניות סמים של האו"ם. בוועדה חברים בין היתר מזכ"ל האו"ם לשעבר קופי אנאן, ראשי מדינות לשעבר, בהן ברזיל, קולומביה, מקסיקו ושר החוץ של ארה"ב בממשל רייגן, ג'ורג' שולץ. הדו"ח קורא "להפסיק את הקרימינליזציה, הדחיקה לשוליים והדבקת אות קלון של משתמשי סמים שאינם עושים נזק לאחרים" ומעודד מדינות לבחון אפשרויות שונות לדה-קרמיניליזציה, לגליזציה ופיקוח על סמים, במיוחד קנביס, במטרה להחליש את כוחם של ארגוני פשיעה הסוחרים בסמים בלתי חוקיים ובמטרה להבטיח את בריאות האזרחים.

מחברי הדו"ח כותבים כי הקמת שוק מפוקח של סמים שכיום הם בלתי חוקיים היא "אפשרות שיש לבחון ברצינות כמו כל מדיניות אחרת". הדו"ח גם מציין כי המלחמה בסמים פגעה באוכלוסיותיהן של מדינות שבהן מתקיים ייצור וסחר נרחב בסמים, בין היתר בשל צמיחתם של שווקים שחורים פליליים ענקיים. לפי הדו"ח, "עצירתם וכליאתם של עשרות מיליוני בני אדם על ייצור והפצה של סמים בעשורים האחרונים מילאה את בתי סוהר והרסה חיים ומשפחות מבלי לצמצם את הזמינות של הסמים או את כוחם של ארגוני הפשיעה".

הדו"ח קובע שהכספים הרבים שהושקעו במאבק בצרכני סמים וסוחרים לא הצליחו לצמצם את ההיצע ואת הצריכה שלהם. בדו"ח מוצגת עלייה של 34.5% במספר הצרכנים של אופיום בעולם בין 1998 ל-2008, עלייה של 27% במספר צרכני הקוקאין בתקופה זו ועלייה קלה יותר של 8.5% במספר צרכני הקנביס. עם זאת, נתונים אלה אינם לוקחים בחשבון את השינויים הדמוגרפיים שחלו בעולם. חישוב מהיר מראה ששיעור צרכני הקנביס מכלל האוכלוסייה בעולם בשנים הללו כמעט שלא השתנה (ולמעשה דווקא ירד במקצת) בשל תוספת דרמטית של כ-700 מיליון בני אדם לאוכלוסיית העולם בתקופה המדוברת.

לצד הביקורת החריפה על המלחמה העולמית בסמים, מחברי הדו"ח קוראים למקד את המאבק בארגוני הפשיעה ולהחליף את מדיניות הקרימינליזציה והענישה בשירותים רפואיים ובטיפול במכורים וחינוך.

"מדינות שהחלו ליישם דה-קרמינילזיציה או שיטות אחרות לצמצום מעצרים וענישה לא חוו עלייה בשימוש בסמים או תלות בהם", נכתב בדו"ח. כך למשל מצוטט מחקר שמשווה בין שיעור משתמשי הקנביס באמסטרדם לעומת סן פרנסיסקו: "ממצאינו אינם תומכים בטענה שקרימינליזציה צמצמה את השימוש בקנביס ושדה-קרימינלזיציה הגבירה את השימוש בקנביס. מלבד השימוש הרב יותר בסמים בסן פרנסיסקו, מצאנו דמיון רב בין שתי הערים". עוד מזכיר הדו"ח את פורטוגל, שביולי 2001 הפכה למדינה הראשונה באירופה שיישמה מדיניות של דה-קרימינליזציה בכל הנוגע לשימוש או החזקת סמים לשימוש עצמי. על פי הנתונים המצוטטים, בעשור האחרונה נרשמה בפורטוגל עלייה קלה בשימוש בסמים הדומה לעלייה במדינות אחרות עם מדיניות של קרימינליזציה. לעומת זאת, השימוש בהרואין במדינה ירד בשנים הללו.

מהרשות למלחמה בסמים נמסר בתגובה לדו"ח כי "עקב מצבנו הגיאופוליטי הלא יציב ובעיות הביטחון השוטף החמורות, אין הסכנות הגלומות בנזקי הסמים למדינת ישראל דומות לאלו שבאירופה ובארה"ב. לכן אין החברה הישראלית יכולה לאפשר ניסיונות שעל דעת מרבית המומחים נכשלו כישלון חרוץ".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ