ציפי לבני תקפה את אנרי לוי: למה תמכת בשטראוס-קאהן?

בהרצאה באוניברסיטת תל אביב, דרשה שרת החוץ לשעבר לקבל הבהרות מהפילוסוף שהביע תמיכה ביו"ר קרן המטבע המואשם בניסיון אונס

יוסי מלמן
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי מלמן
ברק רביד

סערה פרצה אתמול אחר הצהריים, במהלך הרצאתו של הפילוסוף הצרפתי, ברנאר אנרי לוי, באוניברסיטת תל-אביב. אנרי לוי, המבקר עתה בישראל, הוזמן לשאת דברים בנושא "אביב העמים", התמורות העוברות בעולם הערבי, לצידה של יו"ר האופוזיציה, ח"כ ציפי לבני. ואולם ציפי לבני הודיעה כי היא חייבת להקדים בראשית הדיון בנושא המטריד אותה והקשור לרושם שנוצר על רקע תמיכתו בחברו יו"ר קרן המטבע העולמי, דומיניק שטראוס-קאהן, החשוד בכליאה בלתי חוקית, תקיפה מינית וניסיון אונס של חדרנית בבית מלון בניו יורק.

לדברי לבני, "אונס הוא דבר בלתי מתקבל על הדעת וחייבים להיות ברורים בעניין זה. לפני שמתחילים בשיחה על האביב הערבי ישנו נושא שחשוב לי להעלותו. נפגשנו קודם ודנו בעניין וחשוב שזה יובהר גם כאן על הבמה. מדובר בעניין עמדתך על שטראוס-קאהן והתפיסה הלא ברורה שנוצרה ביחס לעמדתך לשאלת האונס". "ישראלים רבים התרשמו שאתה תומך במשהו שהוא לחלוטין שגוי ולא מוצדק", הוסיפה.

בשלב זה נקטעו דבריה של ח"כ לבני בקריאות בוז, בעיקר מצד גברים שישבו בקהל ומאידך קריאות תמיכה ומחיאות כפיים, לרוב מנשים. אנרי לוי הגיב ואמר "נלחמתי כל חיי נגד אונס באשר הוא. אונס הוא פשע לדעתי. הטפתי נגד אונס מאז ומעולם, נלחמתי למען נשים רבות בחיי שנאנסו בכל מקום, בבוסניה באפריקה ובמקומות אחרים. אין פשרות בנוגע לזכויות נשים בעיני. מה שאמרתי במאמרי ב"הארץ" היה קודם כל שאני מאמין בחפות אדם עד שהוכח אחרת. דבר שני שבמקרה של שטראוס-קאהן אם יוכח שהוא אשם, הוא יצטרך להיענש ואולי אף יותר בחומרה מאשר אדם פשוט. הוא צריך לשמש דוגמה כמו שאני צריך לשמש דוגמה". אנרי לוי הוסיף כי "שטראוס-קאהן הוא חף מפשע עד שיוכח אחרת והוא קורבן של ענישה מוקדמת".

לאחר שהמנחה התערב ושאל את אנרי לוי אם לא אמר שהוא מאמין בחפותו של שטראוס-קאהן, השיב הפילוסוף ואמר "קאהן הוא חבר קרוב שלי, אשתו היא חברה ותיקה שלי. אני מכיר אותם טוב. מה שאמרתי שונה מאוד. אמרתי שאני לא יכול לדמיין אותו עושה את המעשים האלה. אני מודע לתנאים אנושיים מספיק שדברים רבים יכולים לקרות וגבר ואשה יכולים להתנהג באופן לא צפוי לפי הקוד הערכי שלהם. אני לא יודע, אני לא שופט, אני לא שוטר כמו כל העיתונאים ששמים עצמם לשופטים ולשוטרים."

מלבד ההרצאה בתל אביב, נפגש אתמול אנרי לוי עם ראש הממשלה בנימין נתניהו והעביר לו מסר מראשי הממשלה הזמנית שהקימו המורדים בלוב. לוי אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית כי תוכן המסר היה כי המשטר החדש בלוב יהיה מתון וישאף לכונן יחסים דיפלומטיים עם ישראל. במקביל, נפגש הפילוסוף גם עם שר הביטחון, אהוד ברק.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ