גייטס: ארה"ב שוקלת לנהל מו"מ עם הטאליבן באפגנסיטאן

שר ההגנה האמריקאי אמר כי ההצלחה הצבאית באפגניסטאן הכשירה את הקרקע לשיחות עם הטליבאן וכי יכולתו הצבאית של הארגון נחלשה

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

שר ההגנה האמריקאי רוברט גייטס אמר היום (שבת) כי ייתכנו שיחות מדיניות עם הטאליבן באפגנסיטאן בסוף השנה. זאת, במידה וכוחות נאט"ו באפגניסטאן ימשיכו בהתקדמותם המבצעית ומדינה ויגבירו את הלחץ על הכוחות החמושים. זו הפעם הראשונה שגורם אמריקאי בכיר מצהיר בפומבי על כוונות לשאת ולתת עם הטאליבן, בניסיון לסיים את מעורבותה הצבאית של ארה"ב באפגניסטאן.

גייטס אמר בנאום שנשא בסינגפור כי ההצלחה הצבאית באפגניסטאן הכשירה את הקרקע לשיחות עם הטליבאן וכי יכולתו הצבאית של הארגון נחלשה. שר ההגנה האמריקאי התייחס בדבריו לדיווחים כי ארה"ב פתחה במגעים חשאיים עם הטליבאן, לקראת התחלת הסגת כוחותיה מהמדינה ביולי, במטרה להעביר את האחריות הביטחונית לכוחות האפגאניים עד 2014.

גייטס. תצלום: רויטרס

גייטס הוסיף כי על מנת שיתקיים משא ומתן, על הטאליבן לנתק את קשריו עם אל-קאעדה, ולהסכים להתקיים תחת החוקה האפגאנית, להתפרק מנשקם, ולהסכים חיות במדינה שבה הממשלה היא המחזיקה הבלעדית בכוח.

"הטליבאן הוא חלק מהמארג הפוליטי באפגניסטאן בנקודה זו, וביכולתם - אם יצייתו לכל החוקים האלה - לשאת בתפקיד פוליטי בעתידה של המדינה", אמר. בתוך כל דווח, כי אתמול נהרגו שני חיילי נאט"ו בשתי תקיפות של המורדים בדרום אפגניסטאן. מתחילת השנה נהרגו באפגניסטאן יותר מ-200 חיילים של כוחות הקואליציה.

גייטס יעזוב את תפקידו כשר ההגנה עד סוף 2011,ואת מקומו ימלא ראש הסי-איי-אי, לאון פאנטה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ