נשיא תימן, עלי עבדאללה סאלח, יוצא לסעודיה כדי לטפל בפציעתו

נראה כי מצבו של סאלח, שנפצע במתקפה על ארמונו, קשה ממה שדווח תחילה. מקור בסעודיה אמר שהוא אמור להגיע למדינה כבר הלילה. ייתכן שנסיעתו מרמזת כי הוא מוכן לסיים את כהונתו

צבי בראל
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל
רויטרס

קלטת האודיו ששידר אתמול (שישי) נשיא תימן עלי עבדאללה סאלח לאזרחיו כדי להוכיח שמצבו טוב התחלפה בדיווח על כך שסאלח הועבר לסעודיה לטיפול רפואי. בתחילה דיווחו על כך רשתות אל-ג'זירה ואל-ערביה ובממשלת תימן מיהרו להכחיש. לאחר מכן, גורם ממשלתי בסעודיה ששמר על עילום שם, אישר כי סאלח אכן צפוי לבוא לסעודיה כבר הלילה. לדברי המקור, סאלח סובל מפצעים בצווארו ובחזהו.

השקופית שהוקרנה בטלוויזיה בתימן בעת שידור הקלטת האודיו של סאלח. תצלום: רויטרס

סאלח נפצע כנראה באופן קשה בהרבה ממה שדווח תחילה, כתוצאה מהתקפה ביום שישי על מסגד בארמון הנשיאות בצנעא. בהתקפה זאת נפצעו קשות גם ראש הממשלה, עלי מוחמד מג'וור ויו"ר הפרלמנט יחיא אל-ראעי וכן בכירים נוספים, שכולם הועברו לטיפול בסעודיה.

פציעתו של הנשיא סאלח והעברתו לסעודיה עוררה את ההשערה שמדובר ב"טיפול פוליטי" אשר עשוי לגרום לסאלח להודיע כי אינו מסוגל יותר לנהל את עניני תימן בשל פציעתו ובכך לסיים את כהונתו. אולם גורמי ממשל תימניים מסרו כי סאלח הוא עדיין הנשיא וכי נאמניו ובעיקר בנו ממשיכים לנהל את המאבק נגד "גורמים חמושים" המבקשים לסלקו מן השלטון.

שלטון זה הולך ומתערער מדי יום כאשר מתנגדיו של סאלח כבר כבשו כמה מבני ציבור ומשרדי ממשלה והם מדווחים על עריקה מסיבית של חיילים מצבא תימן שמצטרפים לשורות המפגינים. בתמונות שהפיצו המתנגדים באינטרנט נראים חיילים במדים כשהם שומרים עם נשקם על מפגינים מפני התקפות של הצבא ולצדם מפגינים בלבוש אזרחי כשהם משתלטים על טנקים של הצבא.

מועצת שיתוף הפעולה של מדינות המפרץ שכוללת את שש מדינות המפרץ, קראה לסאלח להסתלק מן השלטון, סעודיה, שהיתה עד להפגנות בעלת בריתו של סאלח, הבהירה לו שהיא מנערת חוצנה ממנו אחרי שסירב פעמיים לחתום על הסכם העברת השלטון שניסחו נציגי מדינות המפרץ עם סאלח ועם ראשי האופוזיציה.

בעלי הברית נהפכו ליריבים

אולם נראה בינתיים שסאלח, כמו קדאפי וכמו בשאר אל-אסד, אינו מתכוון עדיין לנטוש את כהונתו. בנו, אותו שואף סאלח להכתיר כנשיא הבא של תימן, ממשיך לנהל את המערכה הצבאית כאשר מוקד המתקפה מופנה עכשיו נגד הנהגת שבט חאשד, אחד השבטים הגדולים והעשירים בתימן שמנהיגו סאדק אל-אחמר, שואף ליטול את השלטון.

שבט חאשד, שמאגד משפחות מורחבות רבות בתימן היה דווקא בין תומכיו של סאלח ומנהיגו הכריזמטי המנוח, עבדאללה אל-אחמר, סייע לסאלח לזכות בנשיאות צפון תימן בשנת 1978. בין שתי המשפחות נוצר שיתוף פעולה פוליטי ועסקי נרחב שנשען על מערכת מושחתת שבה הנשיא העביר סמכויות ושלמונים רבים לבני שבט חאשד ובתמורה זכה להגנה ולתמיכה צבאית ופוליטית, אולם כאשר פרצו ההפגנות שבהן נהרגו עד כה כמה מאות בני אדם, החליט ראש המשפחה, סאדק אל-אחמר, לפעול נגד הנשיא. זאת בעיקר על רקע הטענה שסאלח מקפח את שבט חאשד, מעצים את סמכויותיו ואינו נוהג כ"שותף", כפי שנהג בעבר.

לשבט חאשד יש צבא פרטי משלו, החמוש בטנקים, במרגמות ובטילי כתף, אולם הוא אינו חזק דיו כדי להתמודד עם צבא תימן. מנגד, צבא תימן אינו יכול להתמודד עם כוחו של שבט חאשד ולהביסו. זו כרגע טיבה של המערכה, בתימן אשר נראית כמאבק לדמוקרטיה וזכויות אדם, אולם בעיקרה היא מלחמה אישית בין שני מנהיגים שאפתניים שיצטרכו כנראה להגיע לפשרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ