צפון קוריאה - המקום השמח בעולם

לפי דירוג האושר שקבע קים ז'ונג-איל, מדינתו נמצאת במקום השני

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בשורה משמחת למנהיג צפון-קוריאה: לפי דירוג האושר החדש שקבע המשטר בראשותו של קים ז'ונג-איל, מדינתו היא השנייה המאושרת בעולם, עם 98 מתוך 100 נקודות אפשריות. במקום הראשון נמצאת סין, עם לא פחות מ-100 נקודות. בראש הרשימה ניצבות גם קובה (מקום שלישי, 93 נקודות), איראן (מקום רביעי, 88 נקודות) וונצואלה (מקום חמישי, 85 נקודות).

במקום ה-203 - האחרון ברשימה - ארצות הברית, עם שלוש נקודות בלבד, ואילו השכנה דרום-קוריאה זכתה להיות מדורגת במקום ה-152, עם 18 נקודות.

הדיווחים על הדירוג באים על רקע ביקורו באחרונה של קים ז'ונג-איל בסין. על פי רשת החדשות בלומברג, התלות הצפון-קוריאנית בסין העמיקה בשנה האחרונה על רקע הסנקציות הבינלאומיות נגדה. ב-2010 היתה סין מעורבת ב-83% מהסחר הבינלאומי של צפון-קוריאה לעומת 79% בשנה קודם לכן, ורק 53% ב-2005.

סוכנות הידיעות הסינית Xinhua דיווחה שבפגישה שנערכה ב-25 במאי בין קים ז'ונג-איל לנשיא סין הו ג'ינטאו וראש ממשלת סין, וון ג'יאבאו, הודיע ראש הממשלה כי סין מוכנה להגביר את היוזמות הכלכליות המשותפות למדינות. על פי בלומברג, ההודעה מסמנת את חוסר רצונה של סין להעניק סיוע מדיני ישיר לצפון קוריאה.

אולם לא כולם בסין מסכימים עם תוצאות הדירוג. בהתייחס לדירוג העיר גולש באתר הסיני מופ: "בבקשה תשלחו אותי לארה"ב, כדי שגם אני אוכל לסבול".

פרסום הדירוג בא חודש בדיוק לאחר פרסום דו"ח חדש של אמנסטי על מחנות האסירים הפוליטיים במדינה, הידועים כקוונסילו, שמאכלסים על פי הערכות הארגון כ-200 אלף בני אדם.

על פי אמנסטי, יש שני סוגים עיקריים של מחנות: "אזור פיקוח מוחלט", שמאוכלס באסירים שהואשמו בביצוע פשעים חמורים נגד המשטר ולעולם אינם משוחררים; ו"אזור מהפכני", שבו מאוכלסים אסירים שהואשמו בביצוע פשעים פחות חמורים הכוללים ביקורת על מדיניות ממשלתית או חציית גבולות לא חוקית, וכלואים לתקופות הנעות בין כמה חודשים לעשר שנים.

ארגון אמנסטי מדווח שלמחנות נשלחים בין היתר מבקרי השלטון; פקידים ועובדי משטר שלכאורה כשלו בביצוע מדיניות; תושבים שיצרו קשר עם דרום קוריאנים ואזרחי מדינות אחרות (לרוב בעת ביקורים בסין); אזרחים שלכאורה לקחו חלק בפעילות נגד המשטר או ביקרו את מדיניותו בכל הנוגע למשבר המזון; אנשים שהאזינו למשדרים דרום קוריאניים; ותושבים שנתפסו בסין בדרכם לדרום-קוריאה.

המידע שבידי אמנסטי מגיע ברובו מתמונות לוויין ומעדויות של אסירים ששוחררו מן המחנות והצליחו לצאת מן המדינה. על פי המידע שבידי אמנסטי, ההערכה היא כי כ-40% מהאסירים מתים מתת-תזונה.

עוד על פי הארגון, עשרות אלפי בני אדם הוכנסו למחנות בשל קרבה משפחתית או אחרת לאנשים שכבר נאסרו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ