מת "ד"ר מוות", מוביל המאבק למען המתת חסד בארה"ב

ג'ק קבורקיאן, שנלחם על זכותם של חולים סופניים לבחור כיצד ומתי למות, הורשע ברצח ונאסר, אך שינה את מערכת הבריאות האמריקאית

הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב

ד"ר ג'ק קבורקיאן, אחת הדמויות השנויות במחלוקת בארה"ב, הידוע גם בכינוי "ד"ר מוות" בשל הסיוע הפעיל שנתן לחולים סופניים לשים קץ לחייהם, הלך לעולמו שלשום בגיל 83. קבורקיאן, פתולוג שסייע ל-130 בני אדם לפחות - רובם נשים - להתאבד, מת בבית חולים ברויאל אוק שבמדינת מישיגן, מקריש דם בלבו.

קבורקיאן נלחם על זכותם של חולים סופניים לבחור כיצד ומתי למות, תוך שהוא מאתגר מוסכמות חברתיות על מחלות ומוות ועובר על החוק. הוא שהה בכלא במשך שמונה שנים, לאחר שהורשע ברצח מדרגה שנייה בעקבות מעורבותו במותם של מטופליו.

מכריו של קבורקיאן טוענים שזכה לכינויו כ-30 שנה לפני שיצא למסע למען המתות החסד, עוד כשביקש לעבוד במשמרת לילה בבית החולים בדטרויט, כי במשמרת הזאת "מתו יותר אנשים". בשנות ה-70, לאחר החזרת חוקיות עונש המוות, עורר קבורקיאן ביקורת כשביקש לקדם ניסויים רפואיים באסירים שנידונו למוות, בהסכמתם, ולקצור את איבריהם להשתלה אחרי ההוצאה להורג.

קבורקיאן יצא למסע קידום המתת החסד בשנת 1990, כשלראשונה איפשר לחולת אלצהיימר להתאבד באמצעות זריקה קטלנית בעלת מנגנון מיוחד שהמציא. התגובה לא איחרה לבוא. הוא הואשם ברצח מדרגה ראשונה, אך זוכה מאוחר יותר והמשיך בקידום הנושא ושכלול השיטות להמתת החסד, כולל שימוש בפחמן חד-חמצני. הוא זעזע את מתנגדיו כשהיה נוטש את הגופות בחדרים במלוניות בצד הדרך, שם עזר לאנשים לשים קץ לחייהם, או מביא אותן בשעות הלילה המאוחרות לבתי החולים.

קבורקיאן ניצח בכמה משפטים שבהם הואשם ברצח, אך ב-1999 הורשע ברצח מדרגה שנייה, לאחר שרשת סי-בי-אס שידרה סרטון שבו הוא נראה מזריק מנת סם קטלנית לגבר בן 52 שסבל ממחלת עצבים. הוא נכלא לשמונה שנים. בתור תנאי לשחרורו, הבטיח להפסיק עם הסיוע לחולים הסופניים - אך המשיך להרצות על הנושא ואף התמודד לקונגרס (ונכשל). בשנה שעברה שודר סרט טלוויזיוני על חייו בכיכובו של אל פאצ'ינו.

למרות הפולמוס הקשה שעורר הנושא, מאמציו נשאו פרי. במדינת אורגון המתת החסד עוגנה בחוק בשנת 1997 (ב-2010, 65 תושבי המדינה שמו קץ לחייהם במסגרת החוק), ובמדינת וושינגטון נחקק חוק המתת חסד ב-2008 (בשנה שעברה, 51 תושבי וושינגטון ביקשו מהרופא מרשם לתרופות קטלניות בגלל מחלה סופנית). בית המשפט העליון של ארה"ב אישר את חוקיות הנוהל, וגם בית המשפט העליון של מונטנה קבע לפני שנתיים כי המדינה אינה אוסרת על סיוע הרופא להמתת החסד של חולה.

בנוסף לפעילותו לקידום המתת החסד, קבורקיאן גם היה נגן חליל וצייר ותערוכותיו אף הוצגו במוזיאונים. רוב ציוריו עוסקים במוות, רצח וסבל, ומותירים רושם קשה על הצופים. בשנים האחרונות חלה בסרטן הכבד, אך אמר שאינו רואה את עצמו כמי שיהיה זקוק להמתת חסד. "כמו כל אחד אחר", אמר קבורקיאן באחד הראיונות האחרונים שלו, "גם אני סולד מהמוות". אבל, הדגיש, "יש להיפטר מהגישה הצבועה כלפי המתת החסד. אם אנחנו עוזרים לאנשים להגיע לעולם הזה, מדוע איננו יכולים לעזור להם לעזוב אותו?".

ג'ק קבורקיאן

נולד ב-1928 במישיגן, להורים מהגרים מארמניה. לצד הרפואה, הוא עסק בציור ובמוסיקה. בין השנים 1994 ו-1997 עמד למשפט ארבע פעמים. ב-1999, לאחר שידור סרטון שבו הוא נראה מזריק רעל למטופל, הועמד לדין והורשע ברצח. לאחר שחרורו המשיך לקדם המתות חסד

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ