דיווחים: אסד אישר לצבא לירות במפגינים ללא הבחנה

29 שנה אחרי הטבח בחמה - עשרות הרוגים בעיר

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

למעלה מ-60 בני אדם נהרגו בסוף השבוע בהפגנות הגדולות ביותר שהתקיימו עד כה נגד המשטר הסורי. רוב ההרוגים, כ-48 על פי האגודה הסורית לזכויות אדם, נהרגו בעיר חמה וכעשרה בני אדם נהרגו בעיר אדלב. לפני 29 שנים דיכא נשיא סוריה דאז חאפז אל-אסד מרד שהתחולל בחמה, והרג עשרות אלפי בני אדם.

על פי ההערכות, מספר ההרוגים בהפגנות בסוריה עד כה מגיע ללמעלה מאלף ומאה בני אדם. מדיווחים של אתרי אופוזיציה סוריים עולה כי הצבא קיבל היתר ל"אש חופשית" נגד מפגינים, וכי בחלק מהערים שבהן התקיימו הפגנות עברו עשרות עצורים עינויים קשים בידי אנשי ביטחון.

במקביל החל המשטר לשחרר מאות עצורים ואסירים פוליטיים ובכוונתו לזמן את ההנהגה הכורדית בסוריה לדיאלוג. זאת על מנת "לבחון את תביעותיה" ולנסות לשכנע את הכורדים שלא להצטרף להפגנות. מקור כורדי דיווח כי שר החוץ הסורי, ווליד אל-מועלם, הגיע ביום שלישי לעיראק במטרה להיפגש עם נשיא חבל כורדיסטאן מסעוד ברזאני. אל-מועלם התכוון לשכנע את הנשיא ללחוץ על הכורדים בסוריה שלא להצטרף לתנועת המרי, אולם ברזאני, על פי הדיווח, סירב להיפגש עמו.

לא רק את הכורדים מבקש אסד לגייס לצדו. ההנחה של המשטר היא שאם יצליח לפצל את שורות תנועות המחאה הסוריות - אם בהעברת הכורדים לצדו או בדיאלוג לאומי עם חלק מן התנועות - יוכל להציג את יתר התנועות כתנועות חתרניות שאינן מייצגות את הציבור. לצורך זה החליט אסד להקים ועדה לדיאלוג לאומי שייעודה להכשיר את הקרקע ולהציע תוכנית נקובה בלוח זמנים לדיאלוג עם ראשי האופוזיציה. בוועדת ההכנה שבראשה עומד פארוק אל-שרע, סגן הנשיא, אין חברים מן האופוזיציה וכולם אנשי המשטר. צעדים אלה מבהירים כי אסד סבור שבידיו עדיין הכוח לטרפד את המחאה נגדו, ומכל מקום אין בכוונתו בשלב זה לוותר לאופוזיציה.

כדי למנוע מאסד להשיג את מטרתו הכריזו מנהיגי תנועות המחאה, חלקם יריבים ותיקים, על הקמת תנועת התנגדות מאוחדת, שתתכנס בסוריה ושאליה מוזמן להצטרף כל מי שחפץ בכך. לא ברור עדיין אם אסד יתיר את הכינוס הזה, אבל חשיבותו טמונה בעובדה שתנועות המחאה הסוריות יוכלו להציג מנהיגות משותפת שהיתה חסרה להן עד כה. הנהגות תנועות המחאה קיימו בשבוע שעבר כינוס באנטליה, שבו הגיעו להסכמה כי אין לעצור את ההפגנות ואת המחאה ואין להסתפק ברפורמות שמציע אסד עד נפילתו של המשטר. אולם גם פעילי המחאה חוששים מפני פיצול בשורותיהם אשר עלול לשחק לידיו של אסד. אחד הפעילים, עמאר עבד אל-חמיד שהשתתף בכינוס, אמר לאתר אילאף כי "האופוזיציה נמצאת עכשיו בנקודת מבחן ועליה להוכיח את קיומה. יש קשיים רבים לכנס אנשים בעלי השקפות עולם ואידיאולוגיות שונות אבל זהו מבחנה של האופוזיציה כמו שזהו מבחנו של המשטר".

עיקר מאמציה של הנהגת האופוזיציה מופנים כעת לגיוס דעת קהל עולמית. זאת על מנת לגרום להנהגות מדינות המערב - ובמיוחד ארה"ב - לנקוט עמדה נחרצת נגד אסד ומשטרו. תנועות המחאה מאוכזבות מחוסר הנחישות של וושינגטון לדרוש את הסתלקותו של אסד כפי שדרשה זאת ממובארק. מקור דיפלומטי מערבי אמר ל"הארץ" כי עמדת וושינגטון נובעת בין היתר מן העמדה התקיפה של רוסיה, אשר תומכת כמעט ללא סייג באסד, וכן מחוסר הוודאות באשר לתחליף השלטוני בסוריה.

בניגוד למצרים - שבה אליטות פוליטיות וצבאיות ומוסדות ממשל אינם תלויים במשפחת הנשיא, ולכן יכלו להיכנס בנעלי בעלי השליטה - בסוריה המצב שונה. משפחת הנשיא שולטת בצבא ובמוסדות מפלגת הבעת באופן ישיר, ולא התירה את בנייתן של תשתיות פוליטיות וכלכליות עצמאיות. בסוריה נפוצו אמנם דיווחים על מעצרם של קצינים בכירים אשר סירבו להפעיל את יחידותיהם נגד המפגינים, אולם אין לכך כל אישור. ההנחה של גורמי האופוזיציה היא שאם וושינגטון תדרוש את סילוקו של אסד, יוכל גם הצבא להציג עמדה חדשה.

מי שבכל זאת מראה סימנים ברורים של תסכול וכעס היא דווקא טורקיה, אשר משרד החוץ שלה הבהיר שאסד לא יוכל להמשיך לכהן אם לא יאמץ שורה של רפורמות ממשיות לשינוי מבנה המשטר ולניתוק הצבא מן השלטון, כפי שעושה טורקיה. על פי מקורות טורקיים, העבירה טורקיה לסוריה הצעה לחבילת רפורמות שעליה ליישם, לצד מסר ברור שלפיו "סוריה לא תוכל להשתמש בטורקיה כדי לקנות זמן". ראש ממשלת טורקיה ארדואן הבהיר אמנם בהצהרה חגיגית כי טורקיה לא תיטוש את סוריה לבדה, ונראה שהוא עצמו מבקש מוושינגטון לתת עוד ארכה לסוריה, אבל דווקא בשל כך הוא מתוסכל מחוסר ההיענות של אסד ליישם את הרפורמות המוצעות.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ