שליט צרפת נפוליאון כבש את אירופה, לא השתלט על אנגלית

לאחר שהובס ונשלח לאי מבודד, התקשה נפוליאון ללמוד שפה חדשה

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

פאריס. פיסות נייר של מחברת, מצהיבות ומוכתמות בדיו, הנושאות ביטוי למאמציו של נפוליאון בונפרטה ללמוד אנגלית לפני 200 שנה, יוצעו למכירה במכירה פומבית, לצד כ-350 חפצים אחרים מתקופת חייו של שליט צרפת. לאחר שהובס בידי הבריטים בקרב ווטרלו והוחזק באי המבודד סנט הלנה באוקיינוס האטלנטי עד מותו ב-1821, ניצל נפוליאון, שמונה לקיסר הצרפתים בשנים 1804-1814, את זמנו בגלות ללימוד אנגלית. ואולם, פיסות המחברת ששרדו מראות שהגאון הצבאי לא היה תלמיד מצטיין במיוחד.

השרידים, בכתב ידו של נפוליאון, הכוללים רשימות משיעורים שקיבל נפוליאון מרוזן שהוגלה גם הוא לאי סנט הלנה, מוכיחים שהמנהיג העקשן שרבט רישומים כדי להתמודד עם השעמום ונאבק עם מורכבות הדקדוק האנגלי. "גם כשלמד אנגלית, הוא לא היה מסוגל להשיל מעליו את החייל ואיש הצבא שבתוכו. הוא שרבט חומות ושרטט ביצורים צבאיים", אומר ז'אן-פייר אוסנה, יו"ר בית המכירות הפריסאי אוסנה, המטפל במכירה.

כשליט צרפת, נפוליאון הקים קיסרות רבת עוצמה שהשתרעה על רוב מערב אירופה, בטרם הובס על ידי כוחותיו של הדוכס מוולינגטון, בקרב ווטרלו ביוני 1815. כעבור חודש, לאחר שניסה להימלט, נכנע נפוליאון לכוחות הבריטיים בחופי מערב צרפת.

בעת שהועבר לסנט הלנה התבייש על כך שמעולם לא למד אנגלית, ובן לווייתו בגלות, הרוזן לאס קאסס, התנדב להעניק לו שיעורים בשנים הבאות. "זה מדהים לחשוב שאחרי שכל חייו נלחם באנגלים, החליט נפוליאון ללמוד אנגלית רק בסוף חייו. הוא היה יכול לחשוב על זה קודם", אמר אוסנה. עם זאת, כמו רבים לפניו ואחריו, נראה שהמנהיג הנועז והאסטרטג הצבאי, שפלש בהצלחה למצרים ואיטליה והצליח לברוח מגלות באי אלבה, התקשה לשלוט בפעלים של השפה האנגלית, הכוללים הרבה יוצאים מן הכלל. הוא התקשה להטות פעלים מורכבים והתבלבל בין ביטויים בצרפתית לביטויים באנגלית.

במכירה הפומבית יוצע למכירה גם מסמך נדיר מהמהפכה הצרפתית, תיעוד בכתב יד של עונש המוות שנגזר על לואי ה-16 ב-1793, בידי הוועידה הלאומית שהוקמה זמן קצר קודם לכן, צעד שבהמשך סלל את הדרך לעלייתו של נפוליאון לשלטון.

במסמך מופיעים שמות כל חברי הוועידה ועמדתם בהצבעה על גורל המלך, שהועמד לדין באשמת בגידה לאחר שב-1791 ברח מפאריס ונתפס בצפון מזרח המדינה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ