דומיניק שטראוס-קאהן יופיע היום בבית המשפט בניו יורק, צפוי לכפור באשמה

התביעה במשפט תציג היום את הראיות בפני פרקליטיו של שטראוס-קאהן. לטענתה המתלוננת מציגה "סיפור עקבי ומשכנע".

הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב

בבית המשפט בניו יורק ייפתח היום משפטו של דומיניק שטראוס- קאהן, ראש קרן המטבע הבינלאומית לשעבר, הנאשם בניסיון אונס של חדרנית בבית מלון. שטראוס-קאהן הודיע שבכוונתו לכפור בהאשמות נגדו. לו היה מודה באשמה, זה היה מונע את המשפט והיה מאפשר לו לבקש הקלה בעונשו. לעומת זאת, ההרשעה עשויה להנחית עליו עונש של עשרות שנים בכלא. צוות ההגנה הגדול שלו מקווה שיזוכה על ידי חבר המושבעים, המונה 12 אזרחים.

מדובר רק בהתחלה של סאגה משפטית ארוכה. שטראוס-קאהן נעצר ב-14 במאי על מטוס של אייר פראנס בדרכו חזרה לצרפת, בעקבות תלונתה של חדרנית מלון סופיטל בכיכר טיימס בניו יורק, שטענה שכלא אותה בחדרו ואילץ אותה לבצע בו מין אוראלי.

במשפט שצפוי למשוך תשומת לב בינלאומית רבה וגדודי עיתונאים, עומדים נגד שטראוס-קאהן שבעה סעיפי אישום בעקבות תקיפת חדרנית בית המלון במנהטן בחודש שעבר, כולל אקט מיני פלילי (עד 25 שנות מאסר), ניסיון אונס (עד 15 שנות מאסר), התעללות מינית (עד שבע שנות מאסר), כליאתה של האשה בניגוד לרצונה (עד שנת מאסר אחת) ומגע בכפייה (עד שנת מאסר). חלק מהאישומים כפולים, כך שאם יורשע בכל סעיפי האישום, שטראוס-קאהן מסתכן בעונש מקסימלי של 74 שנים. אך ההערכה היא שבמקרה של הרשעה הוא ירצה מאסר לפי העונש החמור ביותר לעבירה שבה יורשע.

התובע סיירוס ואנס הבן יציג את הראיות לפרקליטיו של שטראוס-קאהן, ושני הצדדים יתחילו לגייס עדים וראיות למשפט שהדיונים הממשיים בו צפויים להתחיל בעוד שלושה חודשים עד שנה. בעבור שטראוס-קאהן, שנאלץ להתפטר מראשות קרן המטבע ולהיפרד מהחלום להיות נשיא צרפת הבא, מדובר בשינוי קיצוני למדי.

בפני התביעה האמריקאית עומדת במקביל למשימה המשפטית גם משימה דיפלומטית: הצורך להסביר את התנהלות מערכת המשפט לצרפתים, שלפי חלק מהתגובות בתקשורת לא בהכרח מבינים "מה הביג דיל". למרות ההבדלים התרבותיים, גם בצרפת עוררה הפרשה דיון ציבורי נוקב על יחסים בין המינים והטרדה מינית.

בשל הפרופיל הגבוה של הנאשם, בפרקליטות המחוז חיזקו את צוות התביעה בשני תובעים בכירים - ג'ון אילוצי-אורבון ואן פראנטי, שטיפלו בתיקים מתוקשרים במיוחד בעבר. מולם ניצבים שני עורכי דין בכירים - וויליאם טיילור מוושינגטון, שטיפל בפרשת "ווייטווטר", ועורך הדין הפלילי בנג'מין ברפמן מניו יורק, יהודי אורתודוקסי שטיפל בלקוחות מעולם הבידור.

שטראוס-קאהן בילה ארבעה ימים בכלא רייקרס בניו יורק לאחר שהשופטת דחתה את שחרורו בערבות מחשש שהוא עשוי להימלט, אך בסוף הועבר למעצר בית תחת שמירה ומעקב אלקטרוני, בערבות של מיליון דולר. כעת שטראוס-קאהן שוהה בפנטהאוז בטרייבקה בשווי 14 מיליון דולר, ששכרה למענו רעייתו, אן סנקלייר.

משפט גם ללא מתלוננת

התביעה טוענת שהמתלוננת הציגה בפני חוקריה "סיפור עקבי ומשכנע", שזוכה גם לתמיכה של ראיות, כמו הדי-אן-איי של שטראוס-קאהן שנמצא על מדי העבודה שלה. בצד ההגנה לעומת זאת מתכוונים לטעון שהמגע המיני היה בהסכמה ומבטיחים להציג ראיות שיערערו על אמינותה של החדרנית, מהגרת בת 32 מגינאה. ההגנה כבר שכרה חברת חקירות פרטית שבודקת את עברה של החדרנית, וייתכן שהיא תזומן להעיד במשפט רק בעוד כמה חודשים. אחד החששות במשפט הוא שעל המתלוננת יופעל לחץ למשוך את תלונתה. אך גם אם המתלוננת תתחרט, המשפט עדיין יכול להימשך על בסיס התלונה הראשונית, הראיות והעדויות שנאספו. החוק בניו יורק גם אוסר על הנאשם להגיע להסדר של פיצוי כספי עם המתלוננת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ