סבא"א לאיראן וסוריה: מלאו את התחייבויותיכן

מועצת הנגידים של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית התכנסה בווינה, והציגה דו"חות על תוכניות הגרעין של שתי המדינות

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

מנכ"ל הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), היפאני יוקיה אמנו, דחק באיראן ובסוריה למלא את התחייבויותיהן מכוח האמנה למניעת הפצתו של נשק גרעיני, כדי שניתן יהיה להסיר את החשדות לגבי הכוונות של תוכניות הגרעין שלהן. אמנו אמר את הדברים בפתח הישיבה הרבע-שנתית של מועצת הנגידים של הארגון המונה 35 מדינות בווינה.

בפני המועצה הוצגו דו"חות של סבא"א על תוכניות הגרעין של סוריה ואיראן. בנוגע לאיראן, הדו"ח קובע כי לתוכנית הגרעין שלה, שלטענתה היא למטרות שלום, יש "ממדים צבאיים". אמנו אמר כי הערכה זו נסמכת על "מידע נוסף שהתקבל הקשור לפעולות של איראן בעבר ובהווה, שמצביעות על קיום אפשרי של ממדים צבאיים בתוכניתה". הוא קרא לטהראן לנקוט בצעדים כדי לעמוד בהתחייבויותיה האוסרות עליה לקיים תוכנית צבאית לייצר נשק גרעיני.

אמנו, היום בווינה. תצלום: רויטרס

לפי פרסומים קודמים הדו"ח אינו מפרט מהם אותם ממדים צבאיים, אך עולה כי המידע שהגיע לסבא"א מקורו בסוכנויות ביון מערביות. לגבי סוריה, כפי שכבר פורסם קודם לכן, הדו"ח מגיע למסקנה כי היא בנתה בדיר-אל-זור, שליד נהר הפרת, מתקן ש"ככל הנראה" אם היה מושלם היה מיועד לשמש לכור גרעיני להפקת פלוטוניום שהוא חומר בקיע עבור נשק גרעיני.

סוריה טענה עד כה כי המתקן שהופצץ בספטמבר 2007 לפני השלמת בנייתו לא נועד לשמש למטרות גרעיניות בכלל ועל כן גם היא סבורה כי לא היתה צריכה לדווח על עצם קיומו לסבא"א. עוד קודם לישיבה דווח כי סוריה הסכימה, לאחר גרירת רגליים ומדיניות של הכחשה, טשטוש והסתרה בכל הקשור במה שהתרחש לאתר שהופצץ, לקיים מגעים עם סבא"א.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ