המסמך הראשון שכתב היטלר בנושא היהודים יוצג בחודש יולי בלוס אנג'לס

מכון ויזינטל רכש את "מכתב גמליך" שכתב היטלר בשנת 1919 ובו הוא מעלה לראשונה על הכתב את "הבעייה היהודית"

ניו יורק טיימס
ג'ק יואינג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
ג'ק יואינג

בשנת 1919, במינכן שבגרמניה, ביקש החייל אדולף גמליך הבהרות מהקצין קארל מאייר "בעניין היהודי". מאייר הטיל את המשימה על חייל שהרשים אותו ביכולות הנאום והשכנוע שלו בנושא - אדולף היטלר. במכתב ששלח היטלר לגמליך הוא כתב כי תכניות אקראיות נגד היהודים אינן מספיקות. "את הגזע היהודי יש לעקור מגרמניה. זו שאלה של מדיניות לאומית".

מסמך זה, המוכר בשם מכתב גמליך, הוא למעשה התיעוד הראשון לעוינותו הכפייתית של היטלר כלפי יהודים. "זה המסמך הראשון שהוא כתב בעניין היהודים", אמר ההיסטוריון שאול פרידלנדר, שזכה בפרס פוליצר על מחקרו בנושא השואה. "זו הוכחה לכך שהנושא היה מוקד הלהט הפוליטי שלו".

לאחרונה רכש מרכז שמעון ויזנטל בלוס אנג'לס את מה שאמור להיות הגרסה המקורית של המכתב. את המסמך החזיק בית מסחר שעוסק במסמכים היסטוריים בשם "פרופילים בהיסטוריה". ג'וזף מדאלנה מבית המסחר אמר כי קנה את המכתב לפני כ-20 שנה מסוחר בטקסס שרכש אותו מויליאם ציגלר, חייל שמצא את המכתב בסוף מלחמת העולם השנייה בבניין המפלגה הנאצית בנירינברג. לדברי מדאלנה, הוא לא פגש את ציגלר, ולא ידוע לו אם הוא עדיין בחיים.

אדולף היטלר. תצלום: אי-פי

הגרסה של מכתב גמליך המוכרת לרוב החוקרים נמצאת בארכיון הבאוורי במינכן. החדשות בדבר ההעתק שהגיע ללוס אנג'לס התקבלו בקרב היסטוריונים בספקנות בעיקר משום ששוק המזכרות ההיטלראיות ידוע לשמצה בשל הזיופים הרבים. אותמר פלוקינגר, מומחה לכתבי היטלר המוקדמים, ערך השוואה בין העתק המסמך מלוס אנג'לס לבין זה שנמצא בארכיון הבווארי, והוא סבור שהמסמך שרכש מרכז ויזנטל הוא המקור, וכי המסמך שנמצא במינכן הוא העתק שנעשה באותם ימים.

הרב מרווין הייר, מייסד ומנהל מרכז ויזנטל, אמר כי הוא בטוח שהמכתב בן עשרת העמודים, שנרכש בחודש שעבר תמורת 150 אלף דולר, הוא אמיתי. בתחילה פקפק באמיתותו כיוון שהיה מודפס, ולהנחתו, מכונת כתיבה בגרמניה של 1919 הייתה חפץ נדיר. אולם, ההסבר שלפיו היטלר היה מסופח למשרד התעמולה הצבאית בבוואריה היווה פתרון הגיוני לתהייה. הייר גם הציג אישורים המאמתים את חתימת ידו של אדולף היטלר. על האישורים חתום צ'רלס המילטון הבן, מומחה לכתב יד, שחשף את יומניו המזויפים של היטלר ב-1983.

בחודש יולי יוצג מכתב גמליך בפעם הראשונה במוזיאון הסובלנות של מרכז ויזינטל בלוס אנג'לס ויעמוד במרכז תערוכת השואה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ