גרמניה כבר לא בטוחה שהנבטים אשמים

דובר משרד החקלאות הגרמני שיום לפני טען כי "הנבטים אשמים" ולא המלפפונים, הטיל ספק בכך. בינתיים, ספרד דורשת פיצוי מגרמניה

דנה הרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה הרמן

ההתפרצות של חיידק האי-קולי הקטלני באירופה, שכבר הביאה למותם של 22 בני אדם ופגעה ביותר מ 2,100 אחרים, ככל הנראה לא נגרמה ממלפפונים נגועים מספרד, כפי שסברו בתחילה. אך כעת מתברר שגם נבטי השעועית הגרמניים, שאתמול טענו כי הם המקור לחיידק, לא יביאו פתרון לחידה.

דובר משרד החקלאות הגרמני, גרט האנה, הודיע אתמול כי אמנם הבדיקות לא היו חד משמעיות, אך "הכל מצביע על כך שהנבטים אשמים", והזהיר את תושבי גרמניה שלא לצרוך אותם. בד בבד, הוא גם הזכיר שיש להמשיך ולהימנע מאכילת סלט ירוק, ממלפפונים ועגבניות לא מבושלים, כפי שהמליץ מכון רוברט קוך, רשות הבריאות הראשית בגרמניה.

שדות מלפפונים בצרפת. תצלום: רויטרס

ואולם, האנה חזר בו היום, זימן מסיבת עיתונאים והודה כי עדיין שוררת אי ודאות אשר למקור ההתפרצות, ושאין להאשים את הנבטים "בטרם עת". האשמה כזאת סיבכה את גרמניה כבר בשבוע שעבר, וראש ממשלת ספרד הודיע כי מדינתו תדרוש פיצוי עתק מגרמניה בעקבות ההשפעות ההרסניות של ההאשמות המוקדמות על מגדלי הירקות.

הטלת האשמה על המלפפונים הספרדיים הובילה לבהלה המונית ולאיסור גורף על שיווק של ירקות מתוצרת ספרד. לפיכך, לא רק מלפפונים הושארו להרקיב להם בשבוע האחרון, אלא גם פלפלים, עגבניות, פלפלים חריפים, חסה, אבוקדו, ואפילו פירות הדר, שכן הדרישה להם בשוק צנחה. "אנחנו מבקשים פיצוי על הנזק העצום והבלתי ניתן לתיקון שנגרם לספרד", אמרה שרת הבריאות ליירה פחין לפני פגישתה עם עמיתיה, שרי הבריאות של האיחוד האירופי בלוקסמבורג. "אנחנו מגנים את התגובה האיטית של גרמניה ומודאגים מהטיפול במשבר הזה מתחילתו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ