הארץ
שלמה פפירבלט
כתב "" באמריקה הלטינית

חשש ממשבר כלכלי ודאגה בכמה ממדינות אמריקה הלטינית, מלווים את בחירתו של איש השמאל והקצין לשעבר אויינטה אומלה, לנשיאות פרו. בוונצואלה לעומת זאת, כלי התקשורת התומכים בהוגו צ'אבס, בירכו בחום את הנשיא הנבחר.

אתמול בבוקר, בתום ספירת רוב הקולות של 19 מיליון המצביעים בפרו, התברר כי אומלה ניצח במרוץ הצמוד עם 51.2% מהקולות, לעומת 48.7% שקיבלה קייקו פוג'ימורי, בתו של הנשיא לשעבר אלברטו פוג'ימורי, השפוט ל-25 שנות מאסר. אומלה, לבוש כהרגלו במכנסי ג'ינס וחולצה מקופלת שרוולים, יצא בליל אתמול אל אלפים מקרב קהל תומכיו בלימה הבירה, ולאורם של זיקוקי דינור, מנופף בידיו ובדגל פרו - הודה להם על הניצחון והכריז: "נקים ממשלה של פיוס לאומי". קייקו מצדה הודיעה: "כדמוקרטית, אני מקבלת את ההכרעה".

במסע הבחירות שלו ביקש אומלה לשכנע כי הוא דמוקרט, וכי לא יהיה "נשיא בנוסח צ'אבס - כי אם סוציאליסט בנוסח של לולה הברזילאי", אולם נראה כי בקרב קהילת אנשי העסקים במדינה רבים אינם נותנים בכך אמון, ושר האוצר הנוכחי איסמעיל בנאווידס, הודיע כי מוכנה עמו תוכנית חירום למקרה של צניחת השווקים כתגובה לתוצאות הבחירות. התחזית הזאת כבר החלה להתגשם, כאשר אתמול בבוקר עם פתיחת המסחר צנחה הבורסה ב-9% ואילו הריבית על אגרות החוב הממשלתיות ירדה לרמה הנמוכה ביותר זה שנתיים.

אומלה ורעייתו שלשום בלימה. תצלום: רויטרס

אויינטה מויזס אומלה טאסו, בן ה-48, סגן אלוף בדימוס בצבא פרו, הוא בנו של אייזק אומלה, אישיות שנויה במחלוקת, מראשי המפלגה הקומוניסטית לשעבר, אשר הפך ללאומן עם נטיות גזעניות ואשר פרסם בעבר כמה מאמרים אנטישמיים, עם גילויי הערכה לנאציזם. באוקטובר 2000 ניסה אויינטה אומלה לחולל הפיכה צבאית נגד הנשיא דאז פוג'ימורי. בראש קבוצה של חיילים, הוא חטף גנרל, וניסה להשתלט על המפקדה הצבאית האזורית בעיר טוקפלה. אולם המרד דוכא, אומלה נמלט והסתתר, ולאחר הדחתו של פוג'ימורי הוא שוחרר וזכה לחנינה רשמית של הקונגרס, ואף נשלח להיות הנספח הצבאי בפאריס.

ההיסטוריה המשפחתית הסוערת כוללת גם את אחיו הצעיר אנטאורו אומלה, רב סרן לשעבר בצבא, אשר ניסה מצדו למרוד בנשיא אלחנדרו טולדו, אך נכנע אחרי השתלטות כושלת על מפקדת משטרה. הוא נשפט ונדון ל-25 שנות מאסר.

אויינטה אומלה התמודד בראש "המפלגה הלאומית" שהקים, ונכשל, בבחירות של 2006 נגד אלן גרסיה, הנשיא הנוכחי, כאשר הוא זוכה אז לתמיכה גלויה של נשיא ונצואלה הוגו צ'אבס. העיתון הפרואני "לה רסון" פרסם בשבוע שעבר בעמודו הראשון ידיעה הטוענת כי צ'אבס סייע כספית לאומלה, ואף "תיעד את הדבר, כך שיוכל לסחוט אותו פוליטית בעתיד". כך או כך, פרשנים פוליטיים באמריקה הלטינית מניחים כי למרות שבקמפיין הנוכחי הצניע אומלה את קשריו עם צ'אבס, הרי שבקרוב הוא עשוי להצטרף ל"ברית המהפכנית הבוליבארית" של ונצואלה, קובה, ניקרגואה ובוליביה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ