המשבר הכלכלי הכריע: הסוציאליסטים הובסו בפורטוגל

לאחר שהבטיחו ליישם תכנית צנע חריפה במטרה לפתור את הבעיות הכלכליות של המדינה ניצחה מפלגת המרכז-ימין בבחירות

הארץ
דנה הרמן
כתבת "" באירופה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
דנה הרמן
כתבת "" באירופה

פאריס. מפלגת המרכז-ימין הסוציאל-דמוקרטית (PSD) ניצחה בבחירות בפורטוגל לאחר שהבטיחה ליישם תוכנית צנע חמורה במאמץ לפתור את הבעיות הכלכליות. "אני רוצה להבטיח לאלה מכם הצופים בנו מחו"ל, שפורטוגל לא מתכוונת להיות בעתיד לנטל על מדינות אחרות שהלוו לנו את האמצעים להם נזקקנו עד היום, כדי לעמוד במחויבויות שלנו", אמר מנהיג המפלגה פדרו פזוש קואלו בנאום הניצחון שלו.

ראש הממשלה היוצא, ז'וזה סוקרטש, התפטר מתפקידו כמנהיג המפלגה הסוציאליסטית לפני שהוכרזו התוצאות הסופיות: "התבוסה היא שלי, ואני רוצה לקבל אחריות עליה", אמר בנאום בפני תומכי המפלגה בליסבון. לפני שהחלה ההצבעה, הוא תקף את הסוציאל-דמוקרטים והאשים אותם בהובלת "אג'נדה ימנית- קיצונית". על קואלו עצמו אמר כי הוא חסר ניסיון פוליטי מספק.

הבחירות המוקדמות הוכרזו אחרי שבסוף מארס PSD ומפלגות אופוזיציה נוספות התנגדו לחבילה שהציעה ממשלת המיעוט של סוקרטש, שכללה ארבעה צעדי צנע. כעבור שבועיים היתה פורטוגל למדינה השלישית בגוש האירו, אחרי יוון ואירלנד, שביקשה חילוץ כלכלי בינלאומי.

ראש הממשלה היוצא, סוקרטש. תצלום: אי-פי

קואלו ביסס את קמפיין הבחירות על ההבטחה לעשות את "כל מה שאפשר" ואף מעבר לצעדים שנדרשו מפורטוגל, כדי לכבד את התנאים שנלוו להסכם להעניק לה סיוע בינלאומי בסך 78 מיליארד אירו, שהושג בחודש שעבר בין ליסבון, קרן המטבע הבינלאומית והאיחוד האירופי.

ואף שהצעדים לצמצום החוב צפויים לגרום להעמקת המיתון הכלכלי במדינה ולירידה נוספת ברמת החיים, המפלגה של קואלו ומפלגות אחרות שתמכו בנקיטת צעדים חמורים יותר, זכו בכ-80% מקולות הבוחרים.

PSD זכתה ב-40% מקולות הבוחרים, לעומת 28% שקיבלה המפלגה הסוצאליסטית, שהיתה בשלטון מ-2005. קואלו אמר כי יקים ממשלת קואליציה עם PP-CDS, מפלגה שמרנית קטנה יותר שזכתה ב-11% מהקולות. ביחד יחזיקו שתי המפלגות ברוב בפרלמנט המונה 230 מושבים.

רבים בליסבון הודו בכך שהמצב של פורטוגל צפוי להידרדר עוד יותר, בטרם יחל להשתפר. בפורטוגל חלה כעת הירידה החדה ביותר בפעילות הכלכלית מאז שנות ה-80, והתמ"ג צפוי להתכווץ ב-4% בשנתיים הבאות. שיעור האבטלה - שכבר הגיע לכ-12.4% - יגיע לשיא של 13% בשנה הבאה, ודמי האבטלה וקצבאות הפנסיה צפויים להצטמצם.

"אנחנו חייבים לגלות אומץ ולהתאזר בסבלנות", אמר קואלו להמונים באחת הכיכרות הגדולות בליסבון לאחר סגירת הקלפיות, והודה בקשיים הצפויים. "אנחנו יודעים שהתוצאות לא יושגו בתוך יומיים. זה יהיה קשה אבל שווה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ