פנייה להאג: חקרו את פשעי המשטר הסורי

פעילים לזכויות אדם בסוריה ובעולם קראו לבית הדין הבינלאומי לחקור את פשעי המשטר הסורי. בצפון המדינה נמלטו אזרחים מהאזור שבו נהרגו 120 שוטרים וחיילים אתמול

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

תנועות למען זכויות אדם בסוריה ובעולם דוחקות בבית הדין הבינלאומי בהאג לחקור את הרג האזרחים במהלך ההפגנות נגד הנשיא בשאר אל-אסד. במשרד התובע בהאג אישרו כי קיבלו פניות בנושא, אך טענו כי סמכות השיפוט שלהם נתונה רק למדינות החברות.

"תיעדנו מספר רב של הרוגים, פצועים, היעלמויות של מפגינים ומעצרים שרירותיים", מסר עו"ד יאסר טבארה מארה"ב. "אלו פשעים שניתן להגדיר כפשעים נגד האנושות מכיוון שהם נבעו ממדיניות המשטר, ונעשו באופן שיטתי ושכיח". התנועות הניצבות מאחורי הפנייה ציינו כי הן מעודדות מהחקירות שמנהל בית הדין הבינלאומי בלוב, חוף השנהב וקניה.

מפגין מחוץ לבית הדין הבינלאומי בהאג, היום. תצלום: אי-אף-פי

דמשק לא חתמה על אמנת רומא מ-2002 המהווה מקור סמכות בעבור בית הדין הבינלאומי, ומכיוון שכך היא לא כפופה לו אלא אם מועצת הביטחון של האו"ם תבקש לפתוח בחקירה. פיליפ לוטר מאמנסטי אינטרנשיונל ציין כי היקף האלימות בסוריה דומה לזה שהיה בלוב ואף גדול יותר בעת שבית הדין החליט לחקור את העימותים במדינה הצפון אפריקאית.

שר החוץ הבריטי ויליאם הייג התייחס גם הוא לעימותים האלימים בסוריה וטען כי אסד מאבד את הלגיטימיות שלו. "עליו לבצא רפורמות או לעזוב את השלטון", אמר.

בתוך כך, אזרחים סורים רבים נמלטו היום מהאזור שבו נרשמו אתמול עימותים אלימים בין כוחות הביטחון לחמושים בצפון המדינה. הממשל בסוריה נשבע להגיב על הרג 120 מאנשי כוחות הביטחון.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ