אי-פי

פרשת רצח שהסעירה את הולנד ב-1946 הגיעה היום (רביעי) לסיום לאחר שראש העיר ליידן, הנרי לנפרינק, כינס מסיבת עיתונאים בה חשף כי תושבת העיר, בת 96, התוודתה באחרונה שהיא זו שלחצה על הדק האקדח שהרג את פליקס חוליה לפני 65 שנים, מכיוון שסברה בטעות כי הוא שיתף פעולה עם הנאצים.

רציחתו של חוליה, מנהל חברת בנייה ודמות מוכרת וחשובה בעיר, העכירה את השיח הפוליטי בהולנד, והכישלון במציאת המתנקש ליבה את המאבק בין מפלגות פוליטיות שונות.

ראש העיר סיפר כי בחודש ינואר קיבל מכתב מהאשה, אטי רידר-ויסר, בו טענה כי היא הרוצחת. שתי שיחות שניהל עמה, בתוספת מחקר ארכיוני, שכנעו אותו כי היא דוברת אמת.

רידר-ויסר היתה חברה בתנועת ההתנגדות לכיבוש הנאצי בהולנד. באותה התקופה נכתב בעיתונות המחתרתית כי חולחה משתף פעולה עם הנאצים, והוא אף סומן כמטרה להתנקשות.

רידר-ויסר החליטה לעשות מעשה. ב-1 במארס 1946, היא צלצלה בפעמון הדלת של חולחה ואמרה לאשתו כי יש לה מכתב בעבור בעלה. כשהופיע חולחה בפתח הבית היא ירתה בחזהו והוא מת באמבולנס.

לרוע המזל, ולמרות שנעצר לאחר המלחמה, לאחר מותו הסתבר שחולחה העניק מקלט לכמה יהודים ותרם כסף שעזר בהחבאתם של אחרים.

לאחר שחשפה את היותה הרוצחת, נפגשה ויסר-רידר עם שני נכדיו של הקורבן והסבירה להם מדוע ירתה בו, אמר ראש העיר - אך לא חשף פרטים מהשיחה.

הוא הוסיף כי אף שחוק מ-2006 מאפשר להעמיד את הרוצחת הקשישה לדין, הרשויות החליטו להניח לגברת לנפשה. עם זאת הוא הבהיר כי "אפילו עכשיו, אחרי 65 שנים, יש לגנות את הרצח בחריפות". הוא גם ביקש מהכתבים לעזוב את ויסר-רידר במנוחה. "הגברת מאוד מבוגרת, שברירית ובקושי שומעת, הניחו לה", ביקש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ