9.6.1967 / דנמרק הראשונה בעולם להתיר פורנוגרפיה

היום לפני 44 שנה:

ליטל לוין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליטל לוין

ב-1964, כאשר מלאו 216 שנים למה שנחשב הספר הפורנוגרפי הראשון, "פאני היל" הבריטי, הגישה דנמרק תביעה נגד מוציא לאור באשמת הפצת "חומר תועבה" לאחר שפרסם את היצירה הפורנוגרפית העתיקה בתרגום חדש לדנית. המו"ל הורשע, ערער וזוכה מאשמה.

וכך, מה שהחל כניסיון לאכוף את החוק האוסר על פורנוגרפיה, שנהוג היה בדנמרק ובכל העולם, היה לשטף שסופו לשבור את הסכר. מוציאים לאור שהתעודדו מהפסיקה החלו לפרסם ספרות פורנוגרפית ביתר שאת; השופטים הדנים התנגדו לניסיון לקבוע היכן עובר הגבול בין ספרות לפורנוגרפיה; ושר המשפטים הדני מינה ועדה שהמליצה לשנות את החוק הקיים. בית הנבחרים הדני תמך בהצעה, וב-9 ביוני 1967 היתה דנמרק למדינה הראשונה בעולם להתיר בחוק פרסום, מכירה והחזקה של ספרות פורנוגרפית. בספטמבר 1968 הוסרה הצנזורה גם מעל סרטים פורנוגרפיים; וביולי 1969 הותרו פרסום ומכירה של כל חומר פורנוגרפי שהוא. שוודיה הצטרפה לאחותה הסקנדינבית כעבור זמן קצר.

עד מהרה הוכתרה דנמרק כ"בירת הפורנוגרפיה העולמית". "תייר הבא לראשונה לבירת שוודיה או דניה יראה בין יתר הדברים שתייר מחפש לראותם שפע מדהים של תמונות עירום ומשגל, סחורה המוצעת לתייר בריש גלי, בחנויות פורנו, שזה עיסוקן העיקרי: חוברות מודפסות, סרטי קולנוע, תקליטים", דיווח מקופנהגן סופר "הארץ" אליהו זהבי בנובמבר 1968. "בערים רבות אתה מוצא סחורה זו חבויה, אך בשטוקהולם ובקופנהגן מוצג בחלונות ראווה מבחר העשוי לספק את דמיונו הפרוע ביותר של אדם".

ביטול הצנזורה על סרטים הוביל לא רק לפרץ של פורנו, אלא גם לריבוי של סצנות מין בסרטים שלפי רוב הסטנדרטים היו נחשבים לבלתי פורנוגרפיים. "השבוע היתה בקופנהגן בכורת קומדיה קולנועית דנית שכל עיקרה מתן ביטוי לחופש המיני הבלתי מוגבל", דיווח זהבי בנובמבר 1968. באוקטובר 1969 נהרו עשרות אלפי תיירים ועיתונאים ל"יריד הפורנוגרפיה" בקופנהגן, הראשון מסוגו בעולם. "שום אירוע שהיה עד כה בדנמארק לא משך צבא כה רב של עיתונאים זרים", דיווח "הארץ". תנועות נוער דתיות הושיטו לבאי היריד עלונים עם ציטוטים מהתנ"ך המזהירים מפני החטא.

למרבה הפליאה היה זה שר המשפטים השמרני של דנמרק ונוצרי מאמין, קנוד טסטרופ בן ה-68, שקידם את התרת הפורנוגרפיה: "אנשים מבוגרים רשאים להחליט בעצמם מה הם רוצים או אינם רוצים לראות. מניסיון של מדינות אחרות באירופה אנחנו יודעים כי איסור חוקתי על הפצת תצלומי עירום לא השליט את החוק כי אם דחק את הצילומים מתחת לדוכן".

מומחים הצביעו על השורשים ההיסטוריים של המתירנות הדנית: "עד כמה שניתן לעקוב אחרי הדבר על פי תעודות היסטוריות", צוטט ב"הארץ" חוקר ופסיכיאטר דני, "היתה קיימת בדנמארק תמיד גישה ליבראלית ליחסים בין המינים". חוקרים אחרים טענו שהמתירנות נובעת בחלקה "מן החברות המטריארכאליות הקדומות ביותר של האזור, הנוטות לעבר יחסים מיניים וסוציאליים חופשיים יותר", נכתב במאמר ב"הארץ". זהבי דיווח גם על ה"משפחה הגדולה" שהופכת רווחת בדנמרק ובשוודיה, משק בית קבוצתי שחבריו שוכבים זה עם זה ומגדלים יחד את הילדים.

ב-1979, כשמלאו עשר שנים להתרה המלאה של פורנוגרפיה, הסתכל זהבי לאחור במאמר שכותרתו "עלייתו ונפילתו של תור הפורנוגרפיה". בשנות ה-70 צמצמה דנמרק מעט את החופש הפורנוגרפי, ואסרה מופעי מין חיים שגרמו לעלייה בשימוש בסמים. כשמדינות אחרות הצטרפו לדנמרק, כבר לא נדרשו תיירים לבוא עד לשם. עבירות מין, לפי מחקרים, פחתו משמעותית; ובפינלנד ונורווגיה רק גברה הרתיעה מפורנוגרפיה. הגל שקע; רק ב-1987 דיווח זהבי על "שגשוג מחודש לפורנו בדנמרק", בחסות מגפת האיידס שהגבילה את החופש המיני והזנות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ