ניו זילנד מתאבלת על מות הכבש שרק

מת הכבש המפורסם שצמרו לא נגזז במשך שנים

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

תושבי ניו זילנד שקעו באבל לאחר ששלשום דיווחה הטלוויזיה הממלכתית על מותו של שרק, הכבש המפורסם ביותר במדינה. שרק הפך לסמל לאומי בזכות צמרו שבמשך שנים לא נגזז. שרק, כבש מרינו שצמרו רך במיוחד, עלה לכותרות ב-2004, לאחר שהצליח לחמוק מהגז השנתי במשך שבע שנים שבמהלכן הסתתר במערות הפזורות ברחבי בחווה שבה חי באי הדרומי. כשנתפש היה עטוף ביותר מ-27 קילוגרמים של צמר, פי חמישה ממשקל הצמר שמשילה מעצמה כבשה רגילה בגז השנתי. במדינה שבה מספר הכבשים גדול פי עשרה ממספר התושבים ההולכים על שתיים, קשה היה להאמין שכבש בודד יעורר התעניינות ואהדה כה רבה. ואולם, סיפורו של הכבש העקשן נגע ללבם של רבים, ובתוך זמן קצר הפך שרק לסמל לאומי.

לאחר שנתפס, גולח שרק למשעי בשידור ישיר בטלוויזיה. הוא התפרסם ברחבי העולם והיה מקור השראה לכתיבתם של שלושה ספרים. "הוא היה חכם ובעל ניסיון. כמו מדינאי ותיק. למדנו ממנו הרבה", אמר בעליו, ג'ון פריאן.

עד לפני כשלושה שבועות היה יומנו של שרק מלא וצפוף באירועים כיאה לידוען מן המניין. הוא הופיע ברחבי ניו זילנד תמורת 16 אלף דולר למופע, וזכה לתנאי מחיה ודיור יוקרתיים ומפנקים. באחת ההופעות נגזז צמרו של שרק על פסגת קרחון שצף לא רחוק מחופי האי הדרומי.

שרק היה אחד מ-17 אלף הכבשים בחוות בנדיגו, לא רחוק מהעיירה טאראס. למרות המספר הגדול, כל הכבשים נלכדים תמיד לקראת הגז, ופריאן ממשיך לתהות גם היום כיצד הצליח שרק לחמוק מהטקס במשך שבע שנים. "זה מוזר, אבל מבחינתו, אין ספק שהוא חי בסביבה המתאימה ביותר לסרבנות הגז שלו", אמר.

לאחר שהפך לכוכב קיבל שרק דיר פרטי וחצר להופעות בפני המעריצים. כשחלה, לפני פחות מחודש, זכה גם לשירות מסור ממטפל אישי. ואולם, המחלה גברה על הכבש הזקן, ושרק בן ה-17 הורדם בידי הווטרינר בתחילת השבוע. לדברי פריאן, שרק לא היה רק הכבש הצמרי ביותר בניו זילנד, אלא גם הזקן מכולם. מסתבר שתוחלת החיים של רוב הכבשים היא לא יותר משש או שבע שנים. לאחר מותם, נשלחים רוב הכבשים לשחיטה.

לאחר ששודרה בטלוויזיה וברדיו ההודעה על מותו של שרק, התפרסמו באינטרנט הספדים ודברי הלל לכבש הלאומי. בעמוד הפייסבוק שלו נכתב "נוח בשלום, שרק הכבש". פריאן אמר כי בכוונתו לארגן לשרק טקס הלוויה מכובד בכנסיית הרועה הטוב שבטקאפו. אחרי הטקס תישרף הגופה, ואת אפרו של המנוח רוצה בעליו האבל לפזר על פסגת הר קוק, הגבוה ביותר בניו זילנד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ