רויטרס

מפלגת השלטון בתימן פתחה בשיחות עם ארגוני האופוזיציה לאחר עזיבת הנשיא עלי עבדאללה סאלח לטיפול רפואי סעודיה. הדיווחים שהתקבלו על מצב בריאותו סותרים, ומגבירים את חוסר הוודאות במדינה, הנמצאת במלחמת אזרחים.

סאלח מאושפז בבירת סעודיה, ריאד, לאחר שנכווה בהתקפת טילים על ארמונו בשבוע שעבר. שגרירות תימן בריאד מסרה אתמול כי מצב בריאותו של הנשיא סאלח "טוב". ואולם, כלי התקשורת בארה"ב דיווחו שלשום כי מצבו של סאלח חמור בהרבה. לפי הדיווחים, סאלח סובל מכוויות ביותר מ-40% מגופו, שעלולות להעמיד את חייו בסכנה. בכלי התקשורת באיטליה ובצרפת אף דווח כי סאלח נמצא במצב של קומה.

בתחילה דווח כי סאלח נפגע מרסיסי פגז. סגנו מסר ביום שני כי הנשיא יחזור לתימן בתוך ימים, אולם לא נקב במועד מדויק. מנגד, דיפלומט תימני צוטט אתמול כאומר שסאלח עשוי לעבור ניתוח נוסף.

לפי הערכות, ארה"ב ומדינות מערביות נוספות, שואפות לנצל את עזיבת סאלח כדי לדחוק בו לא לשוב לתימן. חששן הוא שהמשך המצב הקיים עלול להקל על ארגון אל-קאעדה להשתלט על חלקים באזור חצי האי ערב ולפעול ללא חשש.

על רקע מצבו הבריאותי הלא ברור של הנשיא, באו שלשום אלפי מפגינים למשכנו של סגן נשיא תימן המשמש נשיא בפועל, עבד רבו מנסור האדי, ותבעו ממנו לסיים רשמית את תקופת שלטונו של סאלח, הנמשכת 33 שנים.

בתוך כך, ביומיים האחרונים התקבלו דיווחים על קרבות קשים בעיר זינג'בר שבדרום המדינה. צבא תימן דיווח השבוע כי הרג 30 לוחמי אל-קאעדה בעיר וגורמים מקומיים דיווחו על הריגתם של 15 חיילים.

כמה ממתנגדיו של סאלח האשימו את הנשיא כי תיכנן במכוון לאפשר ללוחמי אל-קאעדה להשתלט על העיר ובכך להראות לתושבים מהם הסיכונים הביטחוניים אם יאבד את השלטון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ