סוגיית הגרעין הסורי עברה למועצת הביטחון של האו"ם

ברוב של 17 קולות, מול 6 מתנגדות - בהן רוסיה וסין - החליטה סבא"א להעביר את תוכנית הגרעין הסורית לטיפול המועצה, שעשויה להטיל עיצומים על המדינה

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטרס

הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) העבירה את סוגיית תוכנית הגרעין של סוריה למועצת הביטחון של האו"ם, כך מסרו היום (חמישי) דיפלומטים לסוכנות הידיעות רויטרס. ארצות הברית וכמה ממדינות המערב לחצו על סבא"א לעשות כן ופעלו במקביל לקדם החלטה במועצת הביטחון של האו"ם לגינוי דיכוי ההפגנות האלים במדינה.

ברוב של 17 קולות, מול 6 מתנגדות, בהן רוסיה וסין, החליטה מועצת הנגידים של סבא"א להעביר את הטיפול בתוכנית הגרעין הסורית לטיפול מועצת הביטחון. בסמכות מועצת הביטחון להטיל במקרה כזה עיצומים, כפי שהיא עושה מאז 2006 על איראן.

הכור שהופצץ. תצלום: אי-פי

הכור הסורי הופצץ בספטמבר 2007 בפעולה המיוחסת בפרסומים זרים לחיל האוויר הישראלי. מנכ"ל סבא"א, יוקיה אמאנו, אמר כבר לפני כמה שבועות, כי על פי כל הסימנים, המבנה שהופצץ היה כור גרעיני. סוריה מכחישה עד כה כי מה שהושמד היה כור גרעיני בשלבי בניה, אך אינה מספקת הסברים סבירים למה שהתרחש באתר.

נראה כי אף שעבר הוזהרה סוריה בידי ארה"ב והמערב כי תענש בשל ההתחמקות שלה, הרי עתה, על רקע הדיכוי האלים והאכזרי של ממשלו של הנשיא אסד את ההתקוממות העממית, סבורים במערב כי קל יהיה עתה לגב את הרוב הדרוש לשם החלטה כזאת.

במקביל, הודיעה רוסיה כי תתנגד גם לגינוי סוריה באו"ם בשל דיכוי המפגינים במדינה, בטענה כי "המצב בסוריה לא מסכן את ביטחון העולם".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ