למעלה מ-1,500 פליטים סורים חצו במהלך הלילה את הגבול לטורקיה

כך נמסר היום מנציבות הפליטים של האו"ם. בנוסף לפליטים שהגיעו הלילה, 1,577 פליטים כבר נמצאים במחנה יילדגי, שנמצא בסמוך לגבול הסורי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

למעלה מ-1,500 אזרחים סורים חצו במהלך היממה האחרונה את הגבול מסוריה לטורקיה, כשהם נמלטים מהדיכוי האלים של משטרו אסד - כך מסר היום (חמישי) דובר נציבות הפליטים באו"ם.

הפליטים שהגיעו לטורקיה שוכנו באוהלים שהוקמו במיוחד בסמוך לגבול הסורי, במחוז חתאי הטורקי. הם נמלטו מהעיירה הסורית ג'יסר א-שגור, לאחר שכוחות צבא מלווים בטנקים הגיעו למקום. רבים מתושבי העיירה הסורית, המונה כ-50 אלף תושבים, נמלטו מהמקום מחשש שאנשי הביטחון הסורים יפגעו בהם.

ביום שני תקפו המורדים הסורים את אנשי כוחות הביטחון, והרגו עשרות מהם. הממשלה הסורית טוענת כי באירועים האלימים נהרגו 120 אנשי ביטחון סורים. תושבי ג'יסר א-שגור חוששים כעת מטבח, לאחר שהממשלה שלחה למקום כוחות חמושים כדי להשיב מלחמה למפגינים.

בתוך כך, נציבת זכויות אדם באו"ם, נבי פיליי, קראה היום לממשל הסורי להפסיק את "ההתקפות האלימות על בני עמו". לדבריה, למעלה מ-1,100 בני אדם נהרגו עד כה במהומות בסוריה, ולמעלה מ-10,000 בני אדם נעצרו.

מחנה הפליטים בטורקיה, היום

ביום ראשון דיווחו ארגוני זכויות אדם כי בעיירה נהרגו 35 בני אדם, בעימותים בין הצבא למתנגדי משטרו של הנשיא בשאר אל-אסד. על פי הדיווח, בתקרית זו נהרגו לפחות ארבעה שוטרים.

אתמול הודיע ראש ממשלת טורקיה, רג'יפ טייפ אדרואן, כי "טורקיה לא תסגור את דלתותיה בפני פליטים הנמלטים מהמהומות בסוריה", זאת על רקע הדיווחים כי פליטים סורים חצו במהלך הלילה את הגבול לטורקיה. במסיבת עיתונאים שערך ראש הממשלה הטורקי, הוא ציין כי אנקרה עוקבת בדאגה אחר ההתפתחויות בסוריה, וקוראת לדמשק להפגין יותר סובלנות כלפי אזרחיה.

"אנחנו מאוד מרוצים מהיחס של טורקיה כלפי הנושא" אמר היום, מטין קוראבטיר, דובר נציבות הפליטים באו"ם. "טורקיה הצהירה על נחישותה לשמור על שעריה פתוחים לאזרחים הסורים".

לנציבות הפליטים של האו"ם אין נציגות במחנה ביילדאגי - המחנה היחיד שהוקם עד כה לטובת הפליטים הסורים. הדובר אמר כי בטורקיה מצפים שפליטים נוספים יעברו את הגבול במהלך יום שישי, וכרגע מנסים בצלב האדום בטורקיה לאתר מיקום למחנה נוסף שיוקם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ