נטשה מוזגוביה
(ארה"ב), אי-פי, רויטרס

שרת החוץ האמריקאית הילרי קלינטון אמרה היום (חמישי) כי ידוע לה על כמה ניסיונות של מקורביו של קדאפי להביא לסיום שלטונו באמצעות משא ומתן.

בכנס בינלאומי שעסק בלוב ונערך באיחוד האמירויות אמרה קלינטון לכתבים כי ההצעות השונות נבדקות. "כל מי שדיברתי אתו כאן מודאג עמוקות מהארועים שם. אנו רואים המשך השימוש באלימות על ידי הממשלה נגד העם שלה, ורואים את התגובות האלימות של אלמנטים בקרב הציבור הסורי נגד כוחות הבטחון. הנשיא אסד דיבר בשנים האחרונות הרבה פעמים על כך שהוא רוצה לעשות שינויים ? וכפי שהנשיא אובמה אמר, עליו לעשות אותם ? או לפנות את הדרך".

"אמו מאמינים" הוסיפה קלינטון, "שסוריה יכולה לשחק תפקיד חיובי ומוביל באזור בתור דמוקרטיה פלורליסטית שתורמת ליציבות האזורית. אך למרבה הצער, תחת הנשיא אסד היא הופכת למקור של חוסר יציבות באזור ומייצאת את הבעיות שלה. אנשים נמלטים מהמדינה ומבקשים מקלט מחוץ לגבולותיה, ולכן לקהילה הבינלאומית תפקיד חשוב לשחק וכל מי שמביט על המצב יכול להגיע למסקנה שזה לא ייגמר טוב אלא אם יהיה שינוי בהתנהגות הממשלה הזאת. אנו נמשיך להפעיל לחץ ולעשות כל מה שביכולתנו להביא ללחץ בינלאומי להפסקת אלימות מיידית".

בכנס דנו בהתקפות נאט"ו על המדינה, הנמשכות כבר למעלה מחודשיים. עוד הוחלט על העברת סיוע כספי לכוחות המורדים. המדינות הודיעו על תמיכתן בממשלה הזמנית של הכוחות המורדים ואף הסכימו על מתן סיוע כספי רחב היקף שיועבר להם בתוך זמן קצר.

שר החוץ הצרפתי אלן ז'ופה אמר היום כי צרפת מוכנה להעביר 290 מיליון אירו בתוך כשבוע לכוחות המורדים. כווית הודיעה על מענק בסך 180 מיליון אירו שיועברו מיידית, וטורקיה הודיעה כי אספה תרומות בסך מאה מיליון אירו.

התקפה על מתחם עיתונאים זרים בטריפולי, היום. תצלום: רויטרס

בתוך כך, נציג לוב במועצת זכויות אדם של האו"ם בז'נווה האשים היום את כוחות נאט"ו בביצוע פשעי מלחמה בארצו. מנגד, שריף בסיוני, שהוביל את משלחת הוועדה לזכויות אדם של האו"ם לטריפולי, העריך היום כי בעימותים האלימים נהרגו עד כה בין עשרת אלפים ל-15 אלף בני אדם.

המשלחת מצאה עדויות לפשעי מלחמה שנעשו על ידי כוחותיו של קדאפי, לרבות התקפה על אזרחים, משלחות סיוע ויחידות רפואיות, על ידי תקיפות מהאוויר, טנקים וירי אש חיה. לוב הכחישה את האשמות והאשימה את כוחות המורדים בשחיטה של אזרחים ובקניבליזם.

דובר כוחות המורדים בלוב מסר אתמול כי אלפי חיילים מכוחותיו של קדאפי התקדמו לעבר מעוז המורדים בעיר מיסרתה, הפציצו אותה בשלוש חזיתות וגרמו למותם של לפחות 12 מורדים ולפציעתם של 26.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ