דו"ח גנוז של האו"ם: איראן האיצה את הניסויים בטילים ארוכי טווח

בתוך פחות מחצי שנה, שיגרו האיראנים 3 פעמים טילי סיג'יל ושיהאב-3 לטווח של 900 עד 2,000 קילומטרים

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

דו"ח של צוות מומחים מטעם האו"ם, שלא פורסם באופן רשמי, מגלה כי איראן הגבירה בשנה האחרונה את קצב הניסויים שלה בשיגור טילים ארוכי טווח. בתוך פחות משישה חודשים שיגרו האיראנים שלוש פעמים טילי סיג'יל ושיהאב-3, שהטווח של חלקם מגיע ליותר מאלף קילומטרים.

צוות המומחים הוקם בעקבות הסנקציות החריפות יותר שהטילה מועצת הביטחון של האו"ם לפני שנה בדיוק, ביוני 2010, במטרה לבלום את תוכנית הגרעין האיראנית. האו"ם, במהלך שהובילה ארצות הברית, מוטרד גם מהתקדמות פיתוח הטילים לטווח בינוני וארוך. לכן, לצד המעקב אחר תוכנית הגרעין, התקיימה בדיקה שוטפת של תוכניות הטילים ושל הברחות הנשק שבהן היתה מעורבת איראן. חברי הצוות מסתמכים על מידע שהגיע ממדינות החברות במועצת הביטחון, על שליחויות מעקב למדינות שונות שבהן נחשפה פעילות איראנית אסורה ועל שיחות עם מומחים חיצוניים.

הדו"ח, שעותקים ממנו נמצאים כנראה גם בידי סוכנויות המודיעין במערב, לא פורסם עד היום רשמית, אף שגובש כבר לפני כמה חודשים. נראה כי הסיבה לכך היא לחץ שהפעילה סין. הדו"ח מצטט מידע, מהימן כנראה, על כך שצפון קוריאה העבירה טכנולוגיה אסורה בתחום הטילים לאיראן, דרך תחנת ביניים בסין.

על פי הדו"ח, הניסויים נעשו בשיהאב-3, "לטווח של 900 קילומטרים" ובסיג'יל-1, לטווח של אלפיים קילומטרים. צוות המומחים קובע כי, כמו בתחום הגרעין, ממשיכה איראן בפעילות חשאית לקידום תוכנית הטילים, תוך עקיפת הסנקציות של האו"ם. עם זאת, המומחים סבורים כי הסנקציות פוגעות במאמץ האיראני, בשני התחומים. הדו"ח מציין לרעה את סוריה, כשותפה למאמץ הרכש וההברחה של איראן.

ישראל מדגישה זה שנים את המאמץ האיראני בתחום פיתוח הטילים ארוכי הטווח, שחלקם מסוגלים לפגוע גם במטרות באירופה ולא רק בישראל. לחלק מהגורמים באירופה, ובראשם באחרונה ממשלת רוסיה, קיים עניין להפחית ממשמעות האיום האיראני הפוטנציאלי על מדינות ביבשת.

בזמן שאיראן מתגאה בהתקדמות הטכנולוגית שלה בתחומים צבאיים רבים, לעתים תוך הצגת נתונים מופרזים ומטעים, היא מצניעה באחרונה את יכולתה בתחום פיתוח הטילים ארוכי הטווח. אחת הסיבות לכך היא כנראה הסנקציות - ולצדן הוויכוח בקהילה הבינלאומית על היכולת האיראנית האמיתית בתחום זה.

עוזי רובין, מבכירי מומחי הטילים בישראל שעותק של הדו"ח הגיע לידיו, אמר ל"הארץ" כי למיטב הערכתו, המידע הכלול בדו"ח באשר לניסויי הטילים באיראן הוא אמין. לדברי רובין, לשעבר ראש פרויקט "חומה" ליירוט טילים של מערכת הביטחון, קצב הניסויים האיראני הוא "מדהים בהיקפו. להרים שלושה ניסויי שיגור בתוך פחות משישה חודשים - זו השקעה של ממש, במשאבים ובטכנולוגיה. זה מעיד על יכולת מתקדמת ומרשימה מאוד בתחום הטילים".

במקביל לניסויים בטילים לטווח ארוך, ערכו האיראנים גם ניסוי נוסף בטיל פתח-110, לטווח בינוני של כ-200 קילומטרים. מדובר בטילים שהועברו בשנים האחרונות גם לידי חיזבאללה, וביכולתם לפגוע, אם ישוגרו מלבנון, במטרות בגוש דן ודרומה משם, ברמת דיוק גבוהה מכפי שהיתה בידי חיזבאללה במלחמת לבנון השנייה ב-2006.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ