חשש: הישגי אפגניסטאן יימחקו מיד אחרי הנסיגה

לקראת תחילת הנסיגה מאפגניסטאן באוגוסט הקרוב ומינויים חדשים בצמרת הביטחונית האמריקאית, מתחמם הדיון על המאמץ הצבאי במדינה ותוצאותיו

הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב
הדילמה האפגנית

כחודשיים לפני תחילת הנסיגה הצפויה של הכוחות האמריקאיים מאפגניסטאן, צוות הביטחון הלאומי של הנשיא ברק אובמה עובר רענון - במקביל לעדכון היעדים של המלחמה הנגררת כבר עשור.

שר ההגנה היוצא רוברט גייטס, המסיים את תפקידו ב-30 ביוני ומשלים כעת סיבוב פרידה באירופה, אמר אתמול כי "לא תהיה נסיגה פזיזה" מאפגניסטאן, אך השימועים לאישור מועמדותם של שר ההגנה החדש, לאון פנטה, והשגריר החדש לאפגניסטאן, ריאן קרוקר, בסנאט השבוע, יצרו רושם הפוך. נראה שארה"ב אכן נוהרת ליציאה, בעקבות הלחץ הגובר של הקונגרס לאחר חיסולו של מנהיג אל-קאעדה אוסמה בן לאדן.

דו"ח אסטרטגי על אפגניסטאן שנכתב בראשית כהונתו של הנשיא ברק אובמה, הציג מסקנה שיש להעתיק לשם שיטות שעבדו בעיראק, של שיתוף פעולה עם האוכלוסייה המקומית, כי ללא סיוע כלכלי, חיזוק מנגנוני אכיפת החוק האפגניים והמלחמה בשחיתות, אין סיכוי להגיע להכרעה נגד הטליבאן. אובמה, שהיה האחרון לתמוך ברעיון "בניית האומה", נאלץ בסופו של דבר להטיל את המשימה על אבי "המאבק נגד קוממיות" בעיראק, הגנרל דיוויד פטראוס. הוא שילש את מספר החיילים האמריקאים באפגניסטאן וקבע שהנסיגה תחל באוגוסט הקרוב. אך דו"ח חדש שהוצג בסנאט ביום רביעי גילה שנסיגת הכוחות האמריקאיים גם תביא קרוב לוודאי לקריסת המאמץ לבניית האומה.

כשהכלכלה האמריקאית, שמסתמנת כסוגיית הבחירות המרכזית ב-2012, לא ממהרת לחזור לצמיחה, לא קל לשווק לציבור את הצורך להחזיק באפגניסטאן 100 אלף חיילים אמריקאים, ששנת שהותו של כל אחד מהם שם עולה רבע מיליון דולר (לעומת כ-13 אלף דולר לחייל אפגאני). העלות השנתית של המלחמה באפגניסטאן היא כ-100 מיליארד דולר, ובשימוע בסנאט לאישור מינויו של השגריר האמריקאי החדש לאפגניסטאן, הסנאטורים התלוננו שגם אין להם תקווה להשיג משהו חיובי במדינה המושחתת. הם דאגו להתלונן גם על כך שהאפגאנים לא נראים אסירי תודה על המעורבות.

"המחויבות הנוכחית שלנו אינה פרופורציונלית לאינטרסים שלנו", אמר יו"ר ועדת החוץ של הסנאט ג'ון קרי. הסנאטור הרפובליקאי ג'ים ריש הוסיף כי "במשך עשר שנים, נתנו להם דם, יזע ודמעות, ואני תוהה האם הם באמת רוצים את מה שאנחנו ממשיכים לתת להם".

עמיתו הדמוקרטי בוב מננדז הזכיר שאחרי כל המאמץ, הנשיא האפגני חמיד קרזאי מציג בנאומיו הפומביים את ארה"ב בתור "כוח כובש". "כשאני שומע את זה, יש לי בעיה עם בזבוז של חיי החיילים האמריקאים והכסף שלנו שם", הוא אמר. הסנאטור הדמוקרטי ג'ים ווב סיכם כי "המדינה שבאמת זקוקה עכשיו לבניית האומה זו ארה"ב".

ריאן קרוקר, שהיה בעבר שגריר בעיראק, רמז על הנמכת הציפיות של הממשל. "אפגניסטאן לא תהפוך לעיר זוהרת על הגבעה, זה פשוט לא הולך לקרות", אמר. "היעד צריך להיות יציבות, ואני חושב שאנחנו יכולים להגיע לזה. זה יהיה קשה, אך זה לא חסר תקווה. מה שאנחנו צריכים זו משילות מספיק טובה שתבטיח שהמדינה לא תידרדר בחזרה להיות מקלט בטוח לאל-קאעדה".

הדו"ח של ועדת החוץ של הסנאט גילה ש-97% מהתל"ג האפגני מתבסס על סיוע חוץ של מדינות זרות, וכי בגלל השחיתות, ההישגים המעטים צפויים להימחק בשטח בעקבות נסיגת הכוחות האמריקאיים. מכיוון שרוב הכסף הושקע בפרויקטים לטווח קצר, אפגניסטאן גם עלולה להידרדר לשפל כלכלי חמור לאחר עזיבת הכוחות המלאה ב-2014. לחלק מהפרויקטים גם היו תופעות לוואי, שלא בהכרח תרמו לכוחות הקואליציה. כך, למשל, הסכר שנבנה במחוז הלמנד, הנשלט בחלקו על-ידי הטליבאן, מספק רווחים קבועים לארגון, שגובה את התשלום וגם מסייע להשקות את הפרג בשדות האופיום.

אפגניסטאן היא לא האתגר היחיד של שר ההגנה הנכנס לאון פנטה, שהשימועים לאישור מועמדותו החלו אתמול בוועדת הכוחות החמושים של הסנאט. האתגר השני הוא קיצוץ התקציב. בנושא הכספים והקיצוצים, לפנטה יש נסיון עשיר מימי ממשל קלינטון בתפקיד מנהל התקציב של הבית הלבן, אך אין הסכמה לגבי איפה צריך לקצץ. כך, בשימוע אתמול הסנאטור הרפובליקאי ג'ון מקיין, שהביע הערכה רבה לפנטה, אמר כי תוכניתו של הנשיא אובמה לקצץ 400 מיליארד דולר מתקציב הביטחון עד שנת 2023 שגויה, וכי "הוצאות על הביטחון זה לא מה שגורר את המדינה הזאת למשבר הכלכלי. המצב שאנחנו באמת לא יכולים להרשות לעצמנו הוא ירידה בכוח הצבאי של ארה"ב".

פנטה אמר כי הוא אינו יודע מהיכן יקוצץ הכסף, אך התריע מפני קיצוץ רוחבי בתקציב הביטחון. רק בחודש שעבר היה פנטה האיש שניהל את המבצע לחיסול בן לאדן בפקיסטאן, ובהתייחסו לסוגיה בשימוע הוא הבהיר כי פקיסטאן "עדיין מהווה בעיה קשה". לדבריו, ארגוני החמושים בצפון-מערב המדינה, נלחמים יותר ויותר בחיילים האמריקאים המוצבים מעבר לגבול, באפגניסטאן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ