ראש העיר ניו יורק לשעבר רודי ג'וליאני צפוי להתמודד לנשיאות ב-2012

סקרים סותרים מעניקים יתרון לרומני ופיילין

נטשה מוזגוביה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה

תומכיו של הנשיא אובמה משוכנעים שהיריב העיקרי שלו בבחירות 2012 הוא מצב הכלכלה האמריקאית - אך במחנה הרפובליקאי בהחלט לא רואים את הקרב הזה כאחד שאפשר לוותר עליו. אחרי חודשים ארוכים ללא מועמד מבטיח, מסתמן שראש העיר לשעבר של ניו יורק, רודי ג'וליאני, נוטה להכנס למרוץ.

עורך המגזין השמרני "וויקלי סטנדרד", ביל קריסטול, דיווח כי ייתכן שג'וליאני בן ה-67 ימתין עוד חודש או חודשיים עד שיכריז רשמית על מועמדותו, אך הוא כבר מסתובב במדינות המפתח לבחירות המוקדמות, מתראיין במרץ, מגייס תומכים וגם מתנגח פה ושם במתמודדים האחרים.

השבוע, תקף ג'וליאני את המועמד הרפובליקאי המוביל מיט רומני, שלא מצליח להשכיח מהציבור את רפורמת הבריאות שהעביר בתפקיד מושל מסצ'וסטס. גם ג'וליאני וגם רומני סובלים מ"פגמים אלקטורליים" בעיני קבוצות כאלה ואחרות של המצביעים. בשביל השמרנים, שני הגירושים של ג'וליאני עשויים לפעול לרעתו, וכך גם תמיכתו בעבר בהגבלת זכות נשיאת הנשק או בזכות הנשים להפיל.

רומני, על פי הסקר של קיניפיאק, זוכה לתמיכת רבע מהרפובליקאים. אך אותו הסקר חושף כי רק 45% מתייחסים בחיוב לזרם המורמוני, אליו משתייכים רומני ומועמד פוטנציאלי נוסף, ג'ון הנטסמן.

הנטסמן מסקרן בעיקר בגלל ניסיונו להתחמק ממתיחת ביקורת אישית על הנשיא ברק אובמה, שמינה אותו לתפקיד השגריר לסין, משם חזר רק לפני מספר שבועות. עוד מועמד אפשרי אך לא רציני, שצפוי לזכות בכל זאת בסיקור תקשורתי נרחב, הוא איש העסקים האפריקאי-אמריקאי הרמן קיין, שהודיע על מועמדותו לנשיאות ב-21 במאי. קיין זוכה לתמיכת 9% מהרפובליקאים, ובאוגוסט הקרוב הוא צפוי לבקר בישראל ולהתייצב בעצרת התמיכה בירושלים של המגיש השמרני גלן בק.

קיין כבר הסתבך באחרונה עם התבטאות, לפיה הוא "לא ירגיש בנוח" למנות מוסלמי לתפקיד בכיר בממשל או במערכת המשפט - אמירה שהוא ניסה לרכך מאוחר יותר בעזרת המשפט: "אין לי בעיה איתם אם הם נאמנים לחוקה".

סקר של "פוקס" שפורסם ביום רביעי השבוע העניק לרומני 23% תמיכה, לעומת 13% לג'וליאני ו-12% לשרה פיילין. פיילין טרם הכריזה על מועמדות לנשיאות, אך סקר של סוכנות הידיעות רויטרס צופה לה תמיכה רבה יותר, ואף העניק לה יתרון על מיט רומני עם 22% לעומת 20%.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ