ביה"ד הבינלאומי: שליט לוב הורה לאנוס כעונש

לדברי התובע של בית הדין, בחלק מהמקרים ניתנו לחיילים כדורי ויאגרה לביצוע האונס

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

התובע הראשי של בית הדין הפלילי הבינלאומי (ICC), לואיס מורנו-אוקמפו, אמר שלשום כי יש ראיות לכך שמנהיג לוב מועמר קדאפי הורה לחיילים לאנוס נשים כצורת ענישה, וכי יש אף ראיות לכך שבחלק מהמקרים ניתנו לחיילים כדורי ויאגרה כדי לעודד תקיפה מינית. עקב המידע עומד בית הדין להאשים את קדאפי בשימוש באונס ככלי מלחמה.

לדברי מורנו-אוקמפו, אונס הוא טקטיקה חדשה שבה בחר הממשל הלובי. "בתחילה היו לנו ספקות, אולם עכשיו אנחנו משוכנעים שקדאפי בחר להשתמש באונס כעונש". לדבריו, התביעה תהתה בתחילה אם קדאפי מודע למעשי האונס המתרחשים בשטח, ואם הם מתרחשים באופן מקרי וספונטני. "אבל עכשיו", אמר, "קיבלנו מידע שקדאפי עצמו" הוא שהתיר את האונס.

דוברת חברת Pfizer, האחראית לייצור ויאגרה, הביעה זעזוע מההאשמות וגינתה את "השימוש לרעה במוצריה". הדוברת מסרה כי החברה "הפסיקה לייצא מוצרים ללוב בפברואר, כשהוטלו הסנקציות על המדינה".

בתוך כך, שרת החוץ של ארה"ב הילרי קלינטון דחקה במדינות ערב והמערב להחריף את הצעדים להפלת קדאפי. "ימיו של קדאפי ספורים", אמרה במפגש המדינות באיחוד נסיכויות המפרץ שדן בסיוע למורדים. ואכן, במפגש החליטו מדינות רבות להתייצב לצד המורדים. איטליה הודיעה שתעניק למורדים יותר מ-580 מיליון דולר וצרפת הודיעה כי תעניק 290 מיליון דולר.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ