ההגירה לארה"ב: יותר משכילים, פחות פועלים

לפי מחקר של מכון ברוקינגס, המבוסס על נתוני הממשלה, כשליש מהמהגרים הם בעלי תואר אקדמי. רבים מהם משלימים הכנסה בעבודה שאינה מתאימה לכישוריהם. פעיל לזכויות מהגרים: "התקשורת אחראית לתפישה שכל המהגרים מסתננים"

נטשה מוזגוביה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה

"אני לא מבינה מתי המהגרים הפכו לבעיה, הם תמיד היו הנכס של ארה"ב", כך אמרה לאחרונה שרת החוץ לשעבר קונדוליזה רייס, בדיון במרכז ללימודים הבינלאומיים והאסטרטגיים בוושינגטון. את הדיון השלילי על ההגירה בארה"ב מזין בעיקר זרם בלתי פוסק של מהגרים בלתי-חוקיים המסתננים דרך גבול מקסיקו, אך המהגר הממוצע בארה"ב הוא לא בהכרח גנן או פועל בניין נטול השכלה.

מכון המחקר האמריקאי ברוקינגס סיפק לאחרונה ניתוח של מידע סטטיסטי ממשלתי, לפיו מספר המהגרים בעלי ההשכלה הגבוהה בארה"ב עולה על מספר העובדים בעבודות "שחורות". לפי הדו"ח, 28% מהמהגרים לא סיימו השכלה תיכונית, אך לעומת זאת, 30% מהמהגרים הם בעלי תואר ראשון לפחות. השינוי התרחש בשלושת העשורים האחרונים ומספר האקדמאים עולה על מספר הלא משכילים מאז 2007.

השינוי משקף את התהליכים שעברו על הכלכלה האמריקאית ב-30 השנים האחרונות, שנהפכה מכלכלה המבוססת על ייצור לכלכלה טכנולוגית יותר.

לפי הדו"ח, כשליש מהמהגרים בשנות ה-2000 הם בעלי תארים אקדמיים, בעיקר אלה המגיעים מסין, הודו והפיליפינים, לעומת מדינות אמריקה הלטינית, מהן מגיעים בעיקר מהגרי עבודה המועסקים כפועלים. אך הדו"ח מציין כי השכלה לא מבטיחה התאמה מושלמת למקום העבודה: לפי הערכת החוקרים בברוקינגס, כמחצית מהמהגרים נאלצים להשלים הכנסה בעבודה שאינה תואמת את כישוריהם והשכלתם. מעסיקים רבים גם העידו שהם מעדיפים את העובדים המהגרים בגלל דרישות השכר הנמוכות וההשקעה שלהם.

בנג'מין ג'ונסון, מנהל המועצה האמריקאית להגירה, ארגון הפועל למען זכויות מהגרים, אומר כי "פעמים רבות, הדיון על הגירה מונע מהאופן שבו היא מוצגת בטלוויזיה, מתמונות של אנשים מדלגים על גדר הגבול. אנשים שבויים בתפישה שלפיה כל המהגרים הם מסתננים בלתי חוקיים וחסרי כישורים".

הפיזור הגיאוגרפי של המהגרים השונים בארה"ב אינו מפתיע. בעוד המהגרים המשכילים מעדיפים להשתקע בערי החוף, המשכילים פחות נשארים הרבה פעמים במדינות הגובלות במקסיקו. בוושינגטון הבירה, על כל 100 מהגרים לא משכילים יש 189 מהגרים בעלי תארים מתקדמים.

בדו"ח מוזכר כי ב-14 מתוך 25 הערים הגדולות בארה"ב, בהן ניו יורק, סן פרנסיסקו ובוסטון, יותר מהגרים מועסקים בעבודות בתחומים הדורשים השכלה. האמריקאים, טוענים החוקרים, מעדיפים מהגרים משכילים. אך מצד שני, בתקופה שבה בוגרי האוניברסיטאות הטריים מתקשים יותר ויותר למצוא מקומות עבודה מיד לאחר סיום לימודיהם, לא מן הנמנע שבקרוב ייפתח הדיון על כך שארה"ב מביאה מתחרים ישירים לאזרחיה הצעירים.

סטיבן קמרוטה, פעיל בארגון המצדד במדיניות הגירה קשוחה יותר, טוען כי זו אכן בעיה. "נראה שהגענו למצב שיש לנו יותר מדי מהגרים משכילים ובעלי הכשרה שבאים לארה"ב", הוא אומר. "בימים שבהם בוגרי אוניברסיטה טריים אינם מצליחים למצוא תעסוקה, אנחנו מקשים עליהם כשאנו מביאים את התחרות".

אחד ממחברי הדו"ח, פרופסור מתיו הול מאוניברסיטת אילינוי, אמר כי "השפה וההשכלה השונה הם מכשולים ומהגרים רבים מגלים שהתעודות שלהם אינן מספיקות".

ואכן, גם עבור מהגרים משכילים, הקליטה בארה"ב אינה פשוטה. לומה רליב, רופאה בת 42 מעיראק, סיפרה לוושינגטון פוסט כי באה לארה"ב לאחר תקופת הכשרה בניו זילנד. לדבריה, היא נאלצה לחזור על קורסים ולעבור הכשרות נוספות במשך שנים, לפני שניתן לה הרישיון לעסוק בתחומה. "אבל אני לא מתחרטת", היא מבהירה. "זו מדינה הוגנת. מי שעובד קשה מגיע ליעדו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ