מת מקליד רשימת שינדלר מייטק פמפר

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

גרמניה הודיעה אתמול כי מייטק פמפר, האיש שהקליד את רשימת שינדלר המפורסמת שסייעה להציל יותר מאלף יהודים מידי הנאצים, מת ביום שלישי בגרמניה בגיל 91.

פמפר מת באוגסבורג בדרום גרמניה, והוא יקבר היום בבית הקברות היהודי במקום. העירייה הורתה להוריד את הדגל לחצי התורן לכבודו.

הוא נולד כמייצ'יסלאב פמפר ב-1920 בקרקוב בפולין. הוא נכלא במחנה הריכוז פלשוב ושם עבד כקלדן הפרטי של מפקד המחנה אמון גות בין מארס 1943 לספטמבר 1944. בתקופה זאת הכיר את התעשיין הגרמני אוסקר שינדלר.

פמפר קרא בחשאי מכתב שקיבל גות מברלין, בו הודיעו לו כי עומדים לסגור את כל המפעלים שאינם מייצרים מוצרים המסייעים ישירות למאמצי הלחימה. הוא שיכנע את שינדלר להפסיק לייצר מוצרי אמייל ובמקומם לייצר רובים. לאחר מכן, תוך לקיחת סיכון רב, פמפר הכין לשינדלר רשימה מודפסת של יותר מאלף אסירים כדי לגייסם למשימה. שינלדר הציל כ-1,200 יהודים שעבדו במפעל.

פמפר העיד מאוחר יותר נגד גות ופושעי מלחמה אחרים במשפטים שנערכו בפולין אחרי המלחמה. גות נתלה ב-1946.

כשהבמאי סטיבן שפילברג עיבד את הסיפור לסרט "רשימת שינדלר", הוא הסתייע בפמפר כיועץ. ב-2005 פירסם פמפר ספר זכרונות בשם "הדרך לישועה: הסיפור שלא סופר על רשימת שינדלר".

גרנוט רומר, ידידו של פמפר ומחברם של ספרים על חיי הקהילה היהודית באוגוסבורג, תיאר את פמפר כ"אדם צנוע בצורה יוצאת דופן" ששבר את שתיקתו שנים אחרי המלחמה ותרם מניסיונו לאוניברסיטאות ובתי ספר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ