מצעד הגאווה התל אביבי בלב מלחמת ברצלונה-מדריד

היום תצעד נציגות הקהילה הגאה בברצלונה בתל אביב - ביקור שהתחיל כתגובת נגד להחרמה של המצעד הקודם בידי הקהילה במדריד

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

לא רק במגרשי הכדורגל, מתברר, יש יריבות גדולה בין מדריד לברצלונה. גם בין הקהילות הגאות בשתי הערים הספרדיות היריבות הזאת קיימת ובאה לידי ביטוי דווקא בקשר עם ישראל. בקיץ שעבר, בעקבות אירועי המשט הטורקי לעזה, ביטלו מארגני מצעד הגאווה במדריד הזמנה של משלחת ישראלית. הם הסבירו כי ביטלו את ההזמנה ברגע האחרון משיקולים ביטחוניים ומחשש להפגנות אנטי ישראליות שיעיבו על החגיגות. ברקע עמד לחץ כבד של ארגונים פרו פלסטינים.

ראשי הקהילה הגאה בברצלונה שמעו על ההחלטה והתקוממו. הם יצרו קשר עם שגרירות ישראל במדריד וביקשו לתקן את הרושם. אנשי השגרירות חיברו אותם לקהילה הגאה בתל אביב ומשם התפתחה מערכת יחסים שתגיע לשיאה בחודש הקרוב. היום תשתתף לראשונה משלחת ספרדית, מברצלונה, במצעד הגאווה בתל אביב ובמסיבת החוף בסיומו. המשלחת הספרדית כוללת שניים מראשי הקהילה הגאה בברצלונה ואת צמד מלכות הדראג "שימאי". בסוף החודש תצא משלחת מתל אביב לאירועי הגאווה בברצלונה, ששיאם יהיה במצעד ביום ראשון, 26 ביוני, בהשתתפות כ-100 אלף בני אדם. המשלחת תכלול נציגות של ראשי הקהילה, לצד זמרים, תקליטנים ורקדנים.

צמד הדראג קווינז שימאי. תצלום: Pride Barcelona

דיוויד מרטי, המתאם הכללי של אירועי הגאווה בברצלונה, מבהיר בשיחה עם "הארץ" כי שיתוף הפעולה עם תל אביב בא בתגובה להחלטה השגויה, לדבריו, של מארגני המצעד במדריד בשנה שעברה. "כל ארגון יכול לעשות מה שהוא חושב, אבל אנחנו לא אוהבים את ההחלטה של מדריד. זכויות הקהילה הגאה זה דבר אחד ופוליטיקה זה דבר אחר. לא טוב לערבב ביניהם", הוא אומר. "בתור ארגון גאה אנחנו חושבים שמדיניות של מדינה לא צריכה להיות באמצע. יותר מהמצב הפוליטי, לארגון שלנו חשוב לקדם את זכויות הקהילה הגאה במדינות שלנו". הוא מספר כי ההחלטה לשתף פעולה עם הקהילה הגאה בתל אביב התקבלה באהדה רבה בברצלונה. "לא היתה התנגדות. כולם מדברים על הביקור בתל אביב. אנחנו מדברים עם העירייה כאן וכולם שמחים לעזור ולארגן קבלת פנים חמה לקבוצה מתל אביב".

מרטי מצפה בכיליון עיניים למצעד התל אביבי. "אנחנו רוצים להראות לעולם ולברצלונה שתל אביב היא אחת הערים היחידות באזור שעובדת למען זכויות הומואים ולסביות. במזרח התיכון זה המקום היחיד שהומואים ולסביות יכולים לחיות בו בחירות", הוא אומר. ככל שהדבר תלוי בו, זה רק תחילתו של רומן בין הארגונים הגאים בתל אביב ובברצלונה. "שתינו ערים בים התיכון, עם חוף, יש לנו הרבה דברים במשותף. יכול להיות נחמד להראות לעולם שאנחנו יכולים לעבוד יחד. בברצלונה אנחנו מנסים להיות אחד היעדים המובילים להומואים ולסביות באזור. גם תל אביב חשובה מאוד לאזור ולקהילה הגאה. חשוב להראות לאנשים כמה שתי הערים פתוחות ולנסות להרחיב את שיתוף הפעולה בשנים הבאות".

שלומי אלמגור, אדריכל ישראלי שמתגורר בברצלונה, מסייע לתאם בין אירועי הגאווה בשתי הערים. "לתל אביב יש פה שם מגניב לאללה", הוא מעיד, "יש תל אביב ויש ישראל. על ישראל שומעים הרבה רע בחדשות. תל אביב זה משהו אחר - יש לה שם מדהים פה". הוא התרשם כי במדריד מביעים חרטה על ביטול ההזמנה של המשלחת הישראלית. אלמגור פגש נציגים ממדריד בכנס תיירות של קטלוניה שהתקיים בברצלונה לפני חודשיים. "היה אזור שלם שמוקדש לתיירות גאה. הנציגים של מדריד אמרו ש-90% מהאנשים במדריד לא הבינו בכלל את ההחלטה. הם לא יודעים איך לכפר על זה בכלל. הם מתביישים, מאוד עצבניים על הסיפור הזה".

מצעד הגאווה בברצלונה ב-2010. תצלום: Pride Barcelona

גם חבר מועצת העיר תל אביב, יניב ויצמן, המשמש יועץ ראש העיר לענייני הקהילה הגאה, התרשם שבמדריד היו, בדיעבד, נוהגים אחרת. "הם הבינו שהם עשו טעות מאוד גדולה. זה עשה המון רעש, מאוד שלילי". כמה חודשים אחרי התקרית, הזמינה עיריית מדריד נציגים מתל אביב ובהם ויצמן, לשיחת הבהרה. "הם ביקשו שנעביר את המסר שזאת לא הרוח שנושבת משם. נוצרו קשרים נהדרים".

ויצמן שם לו ליעד להפוך את תל אביב ליעד תיירות מוביל לקהילה הגאה. במצעד היום, הוא מעריך, צפויים להשתתף כ-5,000 תיירים. בימים האחרונים הוא הביט בחוף הילטון במאות התיירים שכבר באו לישראל לאירועי הגאווה והתמוגג. עכשיו הוא לוטש עיניים לשוק הספרדי. "עד עכשיו התמקדנו בשוק הגרמני, הצרפתי והאנגלי. נראה לי שהחל מהשנה גם השוק הספרדי יהפוך יעד אסטרטגי בכל הפעילות השיווקית של קידום התיירות הגאה".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ