40 שנה אחרי שהודלפו, יפורסמו מסמכי הפנטגון

11 המלים המצונזרות ייחשפו

ניו יורק טיימס
מייקל קופר, סם רוברטס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
מייקל קופר, סם רוברטס

ביום שני הקרוב יציין הממשל האמריקאי אירוע יוצא דופן: פרסום מסמכים סודיים ביום השנה שבו דלפו לתקשורת. המסמכים המדוברים הם למעשה מחקר ממשלתי סודי על מלחמת וייטנאם, המוכר יותר בשם "מסמכי הפנטגון", 40 שנה אחרי שחלקים ממנו פורסמו לראשונה בעיתון ניו יורק טיימס.

"מסמכי הפנטגון" הם כינוי למחקר חשאי שביצע משרד ההגנה על מעורבותה הצבאית של ארה"ב בווייטנאם. המסמכים, או בשמם הרשמי "יחסי ארה"ב-וייטנאם בשנים 1945-1967", הודלפו לתקשורת ב-1971 על ידי עובד הפנטגון דניאל אלסברג ועוררו סערה, בעיקר משום שחשפו את הפער בין הנוכחות הצבאית בווייטנאם לבין התמונה שהציגה הממשלה לציבור האמריקאי.

בהצצה ראשונה נראה כי פרסום אחד הסודות הגדולים בהיסטוריה דומה לפתיחת דלתות האסם 40 שנה לאחר שהסוסים ברחו. אחרי הכל, המסמכים כבר פורסמו בכמה עיתונים ויותר מספר אחד עוסק בהם. החשיפה הובילה לפסיקה תקדימית של בית המשפט העליון. למרות זאת, אף לא אחד מפרסומי העבר הכיל את כל 7,000 העמודים שיפורסמו ביום שני. רק אז ניתן יהיה לקרוא את המחקר המקורי. העובדה שהממשלה חיכתה עד עידן ויקיליקס כדי לפרסם את המסמכים מדהימה רבים.

"זה אבסורד", אומר אלסברג. לדבריו, המסמך לא צריך היה להיות סודי גם ב-1971, כשקטעים ממנו דלפו לעיתונות. "הסיבות הן פוליטיות ואינן קשורות לביטחון לאומי", הוא אומר. "הסיבות לעיכוב הפרסום נובעות מהרצון להשתיק את העובדה שהחלטות ממשלתיות רבות כל כך אינן מועברות לבחינה ציבורית".

כשהדליף אלסברג את המסמכים, הוא נאלץ לקחת כרך אחר כרך מכספת במשרדו ולהעבירם לחברת פרסום קטנה של ידידה. במשרד היתה מכונת צילום. הם צילמו את המסמכים, עמוד אחר עמוד, במשך לילה שלם. כעת מתכוון הארכיון הלאומי לסרוק אותם ולפרסמם ברשת בתוך דקות ספורות. רבים תוהים איזה מידע חדש יעלה מהמסמכים. כשאלסברג הדליף אותם הוא עשה זאת משום שרצה לעצור את מלחמת וייטנאם, ולכן לא העביר חלקים במסמך שדנו במו"מ עם צפון וייטנאם.

הפרטים על המו"מ נחשפו מאז, אבל עתה הם יופיעו בהקשר הראשוני שבו נכתבו. כמו כן יפורסמו חלקים שיזכו כעת להצצה ראשונה: אימונים שערכה ארה"ב לצבא הלאומי של וייטנאם ו-11 מלים שבתחילה תיכננה הממשלה לצנזר. לא ברור באילו מלים מדובר.

אלסברג סבור כי גם 40 שנה אחר כך, ניתן ללמוד רבות ממסמכי הפנטגון. לדבריו, הם מלמדים איזה מחיר משלמים "כשנותנים לקבוצה קטנה של גברים בעמדות בכירות להכריע את ההכרעות האלה, ליישם אותן בחשאי ואז לשקר לציבור. זהו מתכון בטוח לווייטנאם, עיראק, לוב, ולמדיניות טיפשית".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ