חוסל האחראי לפיגוע במומבסה ב-2002

שרת החוץ האמריקאית אישרה כי פאזול עבדוללה מוחמד, מנהיג אל-קאעדה במזרח אפריקה שעמד גם מאחורי הפיגועים בשגרירויות ארה"ב ביבשת, חוסל בשבוע שעבר בסומליה. "זהו סוף מוצדק בעבורו", אמרה

עמוס הראל
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
רויטרס

פאזול עבדאללה מוחמד, אחד הפעילים הבכירים של אל-קאעדה במזרח אפריקה, חוסל בשבוע שעבר. מוחמד מילא תפקיד מרכזי בסדרת פיגועים קשים באזור, בהם פיגוע ההתאבדות במלון במומבסה, קניה, בנובמבר 2002 שבו נרצחו 15 בני אדם, ביניהם שלושה תיירים מישראל. באותו יום עשה הארגון גם ניסיון שנכשל להפיל מטוס נוסעים ישראלי.

שרת החוץ האמריקאית הילרי קלינטון, שאישרה היום (שבת) את הדיווחים לגבי מותו במהלך ביקור בטנזניה, אמרה כי "המוות שלו הוא מכה קשה לאל-קעאדה, לשותפיו הקיצוניים ולפעילות שלו במזרח אפריקה". לדבריה, "זהו סוף מוצדק לטרוריסט שגרם לכך כך הרבה הרוגים וכאב בעבור כל כך הרבה חפים מפשע

מפקד משטרת קניה אמר היום לסוכנויות הידיעות כי הרשויות בסומליה מסרו לקנייתים שמוחמד זוהה כאחד משני הטרוריסטים שנהרגו במדינה ביום רביעי האחרון. בדיווח מצוטטים גורמים לא רשמיים, האומרים כי השניים נהרגו בתקרית במחסום דרכים. שמו של ההרוג השני הוא עלי דרה. מיליציית אל-שבאב, הנחשבת לזרוע המרכזית של אל-קעאדה בסומליה, פרסמה הודעה לזכרם של השניים ואמרה כי המאבק ב"אויבי האיסלאם" יימשך.

מוחמד, יליד איי קומורו, מתואר בחלק מהפרסומים כמנהיג אל-קאעדה במזרח אפריקה, אף שמשמעותו המלאה של תואר כזה אינה לגמרי ברורה. הוא נחשב לאיש הקשר המרכזי בין אל-קאעדה לבין המיליציות האפריקאיות שפעלו בהשראתו. ארצות הברית הציבה פרס בשווי חמישה מיליון דולר על ראשו.

הפיגוע במלון "פרדייס" בשנת 2002. תצלום: אי-פי

מוחמד היה מעורב, כמפקד המרכזי בשטח (מעין "פרויקטור"), בהתקפה על שגרירות ארה"ב בקניה ב-1998. בשני פיגועים שנעשו במקביל, בקניה ובשגרירות בטנזניה, נהרגו 224 בני אדם. כעבור ארבע שנים, יזם אל-קאעדה מתקפה משולבת, שכוונה הפעם כנגד מטרות ישראליות. במלון במומבסה, שהיה ידוע כאתר פופולרי בקרב תיירים מישראל, פוצצו עצמם מחבלים מתאבדים. בד בבד, שוגרו שני טילי נ"מ אל מטוס ארקיע שהמריא משדה התעופה הסמוך ועליו 271 נוסעים ואנשי צוות. הטילים החטיאו את המטוס בשל טעות בתזמון השיגור.

בקיץ אשתקד היה מוחמד ה"מוח" המבצעי מאחורי פיגוע ראווה נוסף, כשמתאבדים פוצצו עצמם בלב בתי קפה באוגנדה, במקום שבו צפו המונים בשידור ישיר של גמר הגביע העולמי בכדורגל מדרום אפריקה. בפיגוע נרצחו 76 בני אדם. הארגון ביקש לנקום על חלקה של אוגנדה בכוח הרב לאומי בסומליה.

בספטמבר 2009 התנקשה ארה"ב בחייו של פעיל מרכזי אחר באל-קאעדה באפריקה, עלי נבהאן, שהיה מעורב באותו צמד פיגועים נגד המטרות הישראליות. מה שאירע בשבוע שעבר עדיין לא לגמרי ברור, אולם אם הדיווח על מותו של מוחמד יתברר כמהימן, מדובר בהצלחה גדולה נוספת למודיעין האמריקאי, כחלק ממאמץ רחב היקף שלו שותפים בחלק מהמקרים גם שירותי הביטחון של כמה מדינות אפריקאיות. חיסולו של מוחמד, שעדיין לא ידוע אם היה מקרי או הסתמך על מודיעין מדויק, מצטרף לשתי ההצלחות הגדולות של האמריקאים בחודשים האחרונים: בראשן, כמובן, חיסולו של אוסאמה בן לאדן בפקיסטן ואחריו ההתנקשות באליאס קשמירי, מבכירי אל-קאעדה בפקיסטן.

יורם שוייצר, מומחה לטרור בינלאומי מהמרכז למחקרי ביטחון לאומי באוניברסיטת תל אביב, אמר ל"הארץ" כי "פאזול מוחמד היה מהמוחות המבצעיים הבולטים של אל-קאעדה שהמשיכו לפעול באפריקה. האמריקאים ניהלו אחריו מצוד כבר כמה שנים, ולפחות במקרה אחד הוא חמק מהם ברגע האחרון. אם הדיווח הנוכחי יתברר כמהימן, זהו הישג גדול לארה"ב. הם משתקים, בזה אחר זה, את כל מפקדי היחידות המבצעיות של אל-קאעדה. יש כאן מאבק מתמשך, אבל נפלה בו עוד אבן בדומינו. לגמרי לא פשוט למצוא תחליף מבצעי לאיש כה מנוסה".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ