פליט סורי ל"הארץ": כל מי שיכול לברוח ברח, השוטרים ירו על מי שניסה לחזור

מוסא המתגורר בכפר ליד ג'יסר אל-שוג'ור, גולל את גרסתו לאירוע שבו נהרגו 120 חיילים ושוטרים ושבעקבותיו החלה נהירת הפליטים לטורקיה

הארץ
אנשיל פפר
שליח "" לגבול סוריה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
אנשיל פפר
שליח "" לגבול סוריה

הוא מוכן שיקראו לו מוסא בלבד, ומבקש שיאמרו שהוא מכפר ליד העיר ג'יסר אל-שוג'ור ושהגיע לשם ביום חמישי לקניות בשוק. כדי להוכיח שהיה שם, הוא מציג את מכשיר הטלפון הנייד הקטן שלו, שבו נראות תמונות מטושטשות של שדות נשרפים לקול יריות.

האירוע, שלטענת ממשלת סוריה נהרגו בו 120 חיילים ושוטרים מאש של "כנופיות חמושות", החל לדברי מוסא כשמשטרת הביטחון ופעילי מפלגת הבעת' הביאו לעיר שני אוטובוסים עם תומכי המשטר מצוידים בתמונות הנשיא בשאר אל-אסד וקראו לתושבים להצטרף לתהלוכה בשבח המנהיג. התושבים התנגדו וארגנו הפגנת נגד.

צילומים: רויטרס

"השוטרים אמרו לחיילים שהיו שם לירות על האנשים" אומר מוסא, "חלק מהחיילים סירבו וניסו למנוע את הירי. אז ירו עליהם". הוא לא יודע מהיכן הגיע המספר של 120 חיילים הרוגים אבל לדבריו, נהרגו שם גם 37 אזרחים מפגינים ו"לקחו משם גם אזרחים נוספים, אנחנו לא יודעים לאן. כל מי שהיה יכול לברוח - ברח, ונשארו שם שוטרים שירו על מי שניסה לחזור. בסוף כולם ברחו".

מפת האזור

באותו לילה התחילה מנוסה המונית של תושבי ג'יסר אל-שוג'ור וכפרי הסביבה אל הגבול הטורקי. "בדרך ראינו שהם שורפים שדות בכפרים ושמגיעים כוחות צבא חדשים". הוא מספר על מאות רבות של חיילים שהגיעו בשיירות של כלי רכב משוריינים וטנקים. הטנקים הפגיזו מבנים ובין השאר פגעו בשני מסגדים. כוחות אלה שייכים ככל הנראה לדיוויזיה הרביעית, בפיקודו של אחיו של הנשיא, מאהר אל-אסד, הנחשבים לנאמנים ביותר למשטר.

מוסא יושב מצונף, מביט לצדדים בחשדנות על גג בניין אבן בכפר הקטן גובצ'י הסמוך לגבול. הוא מהסורים המעטים שהצליחו לחצות את הגבול ולא נעצרו על ידי השלטונות הטורקיים במחנה פליטים. כ-300 מטר מהבניין, עובר כביש אספלט שמסמן את הגבול. על דרך עפר שמובילה לגבול, מהצד הסורי, פזורים עשרות כלי רכב שננטשו על ידי אזרחים סורים שנמלטו מסביבת ג'יסר אל-שוג'ור.

אין עדיין גרסה ברורה לאירועי הימים האחרונים במחוז אידליב שבפינה הצפון-מערבית של סוריה, אבל מעדויות שמצטברות מפיהם של פליטים ודיווחים שארגוני זכויות אדם מצליחים להוציא משם, עולה שלפחות חלק מההרוגים מבין החיילים, נרצחו למעשה על ידי אנשי ביטחון הנאמנים למשטר, לאחר שסירבו לקחת חלק בירי על מפגינים. ישנם דיווחים גם על עריקה נרחבת בשורות הצבא. מה שכבר ברור מעל לכל ספק הוא שלראשונה מאז פרוץ ההתנגשויות האלימות בין המשטר למפגינים בסוריה לפני כשלושה חודשים, גלשו האירועים אל מחוץ לגבולות המדינה.

לפי הדיווחים, כמעט כל 41 אלף תושבי ג'יסר אל שוג'ור ואלפי כפריים נוספים מהסביבה ברחו מבתיהם אל עבר הגבול הטורקי, אך עוד לא ברור כמה מביניהם הצליחו לחצות אל הצד הטורקי וכמה עדיין מסתתרים באזור ההררי בקרבת הגבול. השלטונות בטורקיה מפרסמים מספרים סותרים לגבי מספר הפליטים שכבר חצו את הגבול. ההערכות נעות בין 4,000 ל-6,000 אבל לא ניתן להגיע למספר מוסכם מכיוון שכל העת מגיעים לגבול פליטים נוספים ולא כל מי שעבר את הגבול נעצר על ידי השלטונות. משרד הבריאות הטורקי והסהר האדום הטורקי הקימו בינתיים שני מחנות בעיירות יאילאדארי ואלטונוזו, שהתמלאו כבר ובקרוב אמור להיפתח מחנה נוסף שיוקם בקרבת הגבול.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ