בחירות בטורקיה: מפלגת השלטון של ארדואן צפויה לנצח היום בשלישית

הסקרים החוזים כי מפלגת הצדק והפיתוח תזכה ב-45% מקולות הבוחרים, מעוררים חשש כי טורקיה תידרדר למדינה חד מפלגתית

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

מפלגת הצדק והפיתוח צפויה להשיג היום (ראשון) הישג היסטורי. אם סקרי דעת הקהל לא סבלו מסטייה משמעותית, תרכיב המפלגה בפעם השלישית ברציפות את הממשלה הטורקית. קרוב ל-50 מיליון בעלי זכות בחירה יבחרו היום את 550 נציגיהם בפרלמנט והערכות מצביעות על כך שמפלגתו של רג'פ טייפ ארדואן תזכה בכ-45% מהקולות. לפי הסקרים, המפלגה הרפובליקאית (CHP) בראשות כמאל קיליצ'דראולו תזכה ב25%, והמפלגה הלאומית (MHP) בראשות דוולת בהצ'לי ב-10%, זאת אם תצליח לחצות את אחוז החסימה הגבוה שהוא 10%. בטורקיה שיטת הבחירות היא לכאורה יחסית, אולם אחוז החסימה החריג עלול ליצור פער בין מספר הקולות למספר המושבים.

ואולם, הבחירות הפעם אינן "היסטוריות" רק משום שמפלגת הצדק והפיתוח תנצח בפעם השלישית. שאיפתו של ארדואן היא לשנות את שיטת המשטר ולכונן בטורקיה משטר נשיאותי כדוגמת זה שקיים בצרפת או בארה"ב. לצורך זה, עליו להשיג 367 מושבים בפרלמנט (כעת מחזיקה המפלגה ב-341 מושבים, לעומת 112 של המפלגה הרפובליקאית, 71 של המפלגה הלאומית ו-27 של עצמאים) כדי שיוכל לנסח חוקה חדשה למדינה מבלי להציג אותה למשאל עם שעלול להקשות על קבלתה. ואולם, גם אם ישיג 330 קולות, יוכלו ארדואן ומפלגתו לנסח את החוקה באופן בלעדי ללא צורך בהסכמת המפלגות האחרות שיהיו חברות בפרלמנט.

טורקיה מתנהלת עדיין לפי החוקה שנוסחה על ידי השלטון הצבאי בשנת 1982. למרות שבשני העשורים האחרונים התקבלו כמה תיקונים חשובים שנוגעים בין היתר להרחקתו של הצבא מהפוליטיקה ולשינוי מבנה מערכת המשפט, רשימת התיקונים הדרושה כדי להפוך את טורקיה לדמוקרטיה מהותית עדיין ארוכה. המגבלות על חופש העיתונות, חוקים דרקוניים שנוגעים למלחמה בטרור, החוק הפלילי, מגבלות על חינוך גבוה לתלמידי בתי ספר דתיים, השוואת מעמדם וזכויותיהם של כ-14 מיליון כורדים במדינה ושאלת מעמדם של סמלים דתיים כמו כיסוי הראש לנשים הם חלק מן הנושאים אשר יעסיקו את מנסחי החוקה הבאה.

בין מפלגת הצדק והפיתוח ליריבתה העיקרית, המפלגה הרפובליקאית, אין אמנם מחלוקת עקרונית על רוב סעיפי הרפורמה המוצעת בחוקה. את החשש מפני התנגדותה של המפלגה הלאומית ניסה ארדואן לנטרל בכך שאימץ בעצמו שיח לאומני בוטה בעיקר נגד הכורדים. ואולם, החשש הוא מכך שהתקבעותה של מפלגתו בשלטון תהפוך את טורקיה למדינה חד מפלגתית, ובהמשך לאוטוקרטיה שבראשה יעמוד ארדואן.

החרדה מפני משטר אוטוקרטי, לאו דווקא תיאוקרטי, הציב את ארדואן בחזית לוהטת נגד השבועון הבריטי האקונומיסט, שפרסם בתחילת החודש מאמר מערכת שבו המליץ לאזרחי טורקיה להצביע בעד המפלגה הרפובליקנית. לפי העיתון, "חיזוקו של ראש המפלגה הרפובליקנית יקטין את הסכנה של שינויים חד צדדים של החוקה אשר עלולים לגרום לה להיות רעה יותר. חיזוק כזה יעניק לאופוזיציה סיכוי טוב לזכות בבחירות הבאות. זו תהיה התערבות הטובה ביותר לדמוקרטיה בטורקיה".

ארדואן השתולל. בעיניו זו איננה רק עמדה של עיתון בריטי והתערבות בענייניה הפנימיים של טורקיה בזמן רגיש כל כך. זוהי מזימה. לא סתם מזימה אלא קשר בין האקונומיסט לבין ישראל. לדבריו, "האקונומיסט מקבל הוראות מישראל והוא חלק מכנופיה בינלאומית". האקונומיסט לא נשאר חייב ובתגובה, פרסם מאמר שבו נאמר כי "האשמותיו של ארדואן עשויות להקנות לו עוד קולות בבחירות, אבל הן לא יעזרו לו להגדיל את האמינות שלו במערב". על פי הדיאלוג הארסי הזה אפשר לשער כי לפחות בעניין אחד לא צפוי שינוי אחרי הבחירות: מדיניותו והשקפותיו של ארדואן כלפי ישראל לא צפויות לעבור מהפך.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ