המנוי אינו פנוי לנזיפה: סוריה מתעלמת מהעולם

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

אחד מאתרי האופוזיציה הסורית השווה אתמול את בשאר אל-אסד לחוטף מטוס אשר הודיע מהו סכום הכופר שהוא דורש, ומאז הוא מנתק מגע עד שיתמלאו תנאיו. לפחות בעניין אחד התיאור מוצדק - אסד אינו עונה לטלפונים של מזכ"ל האו"ם ובשיחה האחרונה שקיים עמו לפני כמה ימים, הוא שאל את המזכ"ל: "למה אתה בכלל מתקשר אליי?".

גם ראש ממשלת טורקיה אינו מצליח כנראה לשוחח עם אסד, ולדברי ארדואן הוא שוחח עם אסד בפעם האחרונה "לפני ארבעה-חמישה ימים". הנתק הזה הרתיח את ארדואן, אשר הצהיר בסוף השבוע כי "המשטר הסורי עושה שפטים באזרחי סוריה ואי אפשר לשאת את הברוטליות הזאת". זוהי ההתבטאות הקשה ביותר עד כה שהשמיע ארדואן כלפי משטר אסד, שכן עד לפני כשבוע הוא עדיין התייחס אל אסד כאל "ידיד טוב".

אולם, סוריה איננה מתרשמת, לא מן ההתבטאויות של ארדואן ולא מן הדיונים במועצת הביטחון. כשרוסיה וסין מעניקות לה גיבוי מדיני ומאיימות בווטו על כל החלטה אנטי סורית, יכול אסד להמשיך ולהגדיר את הירי באזרחים ודיכוי ההפגנות כ"עניין סורי פנימי" או כ"מעצמה נגד כנופיות" וכי כל התערבות בינלאומית היא מזימה שנועדה "לקרוע את סוריה לגזרים".

הנחות היסוד של אסד נשענת על כך שהזמן אינו פועל לרעתו ושצבאו יצליח לדכא את ההפגנות גם אם הן יימשכו זמן רב מן הצפוי וכי גם אם ינתקו טורקיה או מדינות אחרות את יחסיהן עם סוריה היא עדיין תוכל להישען על שיתוף פעולה עיראקי, איראני ורוסי. הנחה אחרת, כנראה נכונה, היא שסוריה לא תעמוד במתקפה צבאית בינלאומית דוגמת המתקפה על לוב. סוריה של אסד כבר ידעה תקופות של בידוד מדיני קשה, וכאשר הצעת ההחלטה של האו"ם מכוונת בינתיים רק לגנות את פעולות הדיכוי ולא להטיל עיצומים נוספים עליה, יכול אסד להתעלם מן האיום.

חיזוק לעמדתו התקיפה יכול אסד לשאוב גם מעמדת הצבא. לא רק הפיקוד העליון עומד לצדו, אלא גם המפקדים בדרגים הבינוניים והנמוכים. דוברי אופוזיציה מדווחים אמנם על עריקה בקרב חיילים וחלק מן הקצינים, אבל גם הם מודים כי מדובר "במאות ולא באלפים". העריקים הם בעיקר חיילים או מפקדים זוטרים, אשר באים מן העיירות או מהכפרים שתוקף הצבא. על פי מקורות לבנוניים, טורחים המפקדים הבכירים לסנן מתוך היחידות קצינים או חיילים החשודים בחוסר נאמנות, חלקם נשלח למעצר ואחרים מרותקים לבסיסיהם.

אסד חדל גם להציע דיאלוג עם האופוזיציה, ובימים האחרונים מגיעים רק דיווחים על כוונה להחיל רפורמות "בימים הקרובים". להודעות אלה אין כל השפעה על תנועת ההתנגדות אשר מקיפה כבר חלקים מדמשק וחאלב, שתי הערים הגדולות שעדיין לא הצטרפו במלוא העוצמה למחאה נגד המשטר. דרישת תנועות האופוזיציה היא אולטימטיבית: לסלק את משטר בית אסד ולכונן דמוקרטיה.

אולם, גם האופוזיציה מתקשה לגבש הנהגה מוסכמת, וכך גם היא משחקת לידיו של אסד. אמנם בכינוס תנועות האופוזיציה שהתקיים באנטליה בשבוע שעבר נבחרה מועצה בת 31 חברים ונוסחה הצהרת כוונות שחתמו עליה גם האחים המוסלמים. אולם, קיימת מחלוקת למשל בשאלה אם לקרוא להתערבות צבאית בינלאומית או לא, כיצד לבנות את המשטר שאחרי אסד, איך לחלק את העוגה הפוליטית בין הסונים, הנוצרים והעלאווים, בין העירוניים לבין הכפריים, בין ראשי שבטים לאליטות העירוניות, וכרגיל במקרים דומים - עור הדוב מחולל בעצמו סכסוכים עוד טרם ניצוד.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ