עדויות מסוריה: "חיילים יורים, אונסים ושורפים"

אזרחים שנמלטו מהעיר ג'יסר א-שוג'ור סיפרו ל"הארץ" על "מסע טיהור" שמבצע הצבא הסורי בעיר ובכפרים הסמוכים. לדברי עדי ראייה, בכמה כפרים נותרו רק זקנים ונשים שהתקשו לברוח

הארץ
אנשיל פפר
שליח "" בגבול סוריה-טורקיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
אנשיל פפר
שליח "" בגבול סוריה-טורקיה

תושבי צפון-מערב סוריה, שהצליחו להימלט מהצבא הסורי ועברו את הגבול לעבר מחנות הפליטים בצד הטורקי, מספרים כי "החיילים מבצעים במקום מסע טיהור", הכולל רצח, אונס והצתת שדות ועדרים.

תושב הכפר סילמנייה, מוחמד מידגם, השוכן כעשרה קילומטרים מדרום לגבול עם טורקיה, חצה בליל ראשון את הגבול המפריד בין המדינות. כמו מרבית 300 תושבי הכפר, גם הוא הצליח לברוח לפני הכניסה הצפויה של כוחות הביטחון וצפה במתקפה מההרים. "הם הקיפו את הכפר בחמש בבוקר", סיפר אתמול (ראשון) ממקום מסתורו באחד הכפרים הטורקיים בקרבת הגבול. "חיילים של הצבא ביחד עם סוכני מוחאבאראת ואנשי שביחה (מיליציה אזרחית הנאמנה למשפחת אסד, שחבריה הם בני העדה העלאווית - א"פ) התחילו לירות בחיות שלנו ברגע שהם נכנסו".

לדבריו, בכפר נותרו רק כמה זקנים ונשים, שהתקשו לברוח באישון לילה. "הם ירו בזקנים", סיפר, "ראינו שהם הורגים זקן אחד בן 70. הם גם אנסו נשים". כמו בכפרים אחרים בסביבת ג'יסר א-שוג'ור, גם שם עסקו הכוחות הסוריים בהצתת שדות חיטה.

מידגם הוא רק אחד מבין מאות רבות של תושבי ג'יסר א-שוג'ור והסביבה שהמשיכו אתמול לחצות את הגבול לטורקיה. שני מחנות הפליטים הראשונים שהקימה הממשלה הטורקית באמצעות הסהר האדום המקומי, כבר התמלאו עד אפס מקום. ממחנה הפליטים בעיירה אלטונוז כבר עולה צחנה כבדה - מערכות הסניטציה כבר קורסות אחרי שכ-2,000 איש הובאו למקום.

במחנה השני, בעיירה יאילדגי, הוקמו אוהלים סביב מחסני הענק של הממשלה, שהוסבו לקליטת פליטים. כדי למנוע מגע בין הפליטים לתושבים מקומיים ועיתונאים, כוסו הגדרות בבדים כחולים אטומים.

הצפיפות במחנות אילצה את ממשלת טורקיה להתחיל כבר אתמול להעביר פליטים למחנה חדש ענק, ליד העיירה האצ'יפאשה.

המחנה הוקם בשדה פתוח וכולל כ-400 אוהלים לבנים שהוצבו בשורות ארוכות. אוהלים נוספים, מקופלים, מוכנים בצד. פועלים עסקו בהקמת גדר גבוהה מסביב למחנה אבל עוד לפני שהושלמה, וז'נדרמים טורקים תפסו עמדות מסביב, חצו עוד כ-300 פליטים. מחנה פליטים רביעי נמצא גם הוא בהקמה וכן בית חולים שדה.

הפליטים שהגיעו מג'יסר א-שוג'ור חסרי כל. חלקם הלכו בהרים במשך יומיים, אחרים הגיעו דחוסים בכלי רכב. בבוקר, לאחר שקיבלו אוהל ושלושה מזרנים לכל משפחה, הם ישבו לצדי האוהלים בשקט, עוד לא מעכלים את מצבם החדש כפליטים. הילדים רצים בין האוהלים והאמהות מביאות מים מהברזים שחוברו בקצה המחנה.

אחד הגברים מתפרץ בכעס לרגע, כשהוא נשאל על דיווחי הממשלה הסורית על כך ש-120 חיילים נהרגו מירי של "כנופיות חמושות". הוא פותח את חולצתו ומצביע על חזהו החשוף, "לא היה שם אף אחד עם נשק", הוא צועק, "רק החיילים. הם ירו גם בילדים ובבעלי חיים".

מוחמד חסראווי, סטודנט לניהול במכללה בלטקייה, בן 26, סיפר שתפס פיקוד על אמבולנס מקומי לאחר שהנהג נעלם. חסראווי, תושב ג'יסר א-שוג'ור, ניסה תחילה לסייע בפינוי פצועים מהעימותים בעיר אבל בשישי בלילה הצטרף למנוסה הכללית מהעיר. "דחסנו עוד 22 איש באמבולנס וברחנו", הוא מספר. "לא נשאר אף אחד בעיר".

לדבריו, "בהתחלה נשארו כמה משפחות וזקנים וחולים, אבל גם הם ברחו כשראו שיורים שם בכולם". הוא מאשר את הדיווחים על עריקות וסרבנות בשורות הצבא. "חיילים ירו שם על חיילים. חלק מיחידות הצבא היו עם התושבים ולא הסכימו לירות עליהם, אבל אחר כך הגיעו חיילים שלא היתה להם בעיה לירות באנשים. זיהינו אותם לפי הראשים הגלוחים והזקנים הקטנים. הם באו לפקח על החיילים".

מבוכה ניכרת על פניהם של החיילים הטורקים הצעירים כשהם נדרשים לעצור בגבול למשך שעות ארוכות את קבוצות הפליטים. מתחת לכפר גובצ'י, סמוך לגבול בין שתי המדינות, פרצה הפגנה ספונטנית כשחלק מהפליטים נדרשו להמתין שם בעוד הצבא תגבר את כוחותיו במהרה. "פה הם יכולים להפגין בלי שיירו בהם", אמר אחד הקצינים, שמנע מעיתונאים לגשת ולראיין את המפגינים.

סוכנות הידיעות הרשמית של טורקיה הודיעה אתמול כי יותר מ-5,000 פליטים כבר נקלטו במחנות, אבל פליטים רבים נוספים הצליחו לחצות את הגבול ולא להיתפס על ידי הכוחות הטורקיים. הפליטים היחידים שהורשו לעזוב את אזור הגבול היו אלה שנפצעו באורח בינוני ומעלה, והם פונו באמבולנסים מייללים לבתי חולים בעיר אנטקיה, כ-50 קילומטרים מהגבול.

עבדול חאדי, תושב ג'יסר א-שוג'ור, פונה לבית החולים הממשלתי בקצה הצפוני של העיר כשהוא סובל מפציעות ירי בירך השמאלית. "החיילים ירו עלינו בהרים, אחרי שכבר ברחנו מהעיר", אמר לפני שנלקח לחדר ניתוח. למרות זרם הפליטים והתגבור של כוחות הצבא, הגבול נשאר אתמול שקט והמעברים נותרו פתוחים לכלי רכב וסחורות. תושב הכפר ניסה ללא הצלחה לתפוס קרובים בצד הסורי בטלפון הסלולרי. "הם הפילו את רשתות הטלפון שם", הוא אומר, כשהוא מסתכל אל ההרים בצד הסורי של הגבול, "אני לא יודע מה קורה עם המשפחה שלי".

אסד שולט. בינתיים

לא רק פליטים סורים נכנסו אתמול לטורקיה. גם אנשי עסקים, סוחרים וסתם מבקרים סורים שבאו לנפוש באנטקיה המשיכו להגיע, בכלי רכב פרטיים ומוניות, אל מעברי הגבול המסודרים בין שתי המדינות. אם יש אנרכיה בסוריה, היא מוגבלת לאזורים מאוד מסוימים. בשאר חלקי המדינה החיים ממשיכים במסלולם.

הניגוד הגמור שבין מחנה הפליטים הצפוף ביאילדגי ומעבר הגבול השקט, שני קילומטרים משם, שבו חצו רכבי מרצדס משני הכיוונים, משקף כנראה את המצב בממלכתו של בשאר אל-אסד. גורם ביטחוני בכיר אמנם אמר ל"הארץ" בשבוע שעבר שהוא צופה כי המשטר יתמוטט בתוך כמה חודשים - מקסימום שנה וקצת - אבל זה עוד לא קורה.

מה בכל זאת השתנה? הדיווח של הממשלה הסורית על 120 חיילים שנרצחו כביכול על ידי "כנופיות חמושות" הולך ומתברר כסיפור כיסוי לרציחתם של חיילים שסירבו לפקודה לירות על אזרחים מפגינים. פליט אחר פליט מספר את אותו הסיפור, על חיילים שיורים על חיילים ואנשי ביטחון לבושים אזרחית המלווים חיילים כדי לירות על כל מי שלא מוכן למלא פקודה. אין דרך עדיין לאמוד את היקף העריקות והסרבנות בשורות הצבא הסורי, אבל נראה שנושא זה הופך לנקודה המרכזית שמאיימת על המשטר, למרות הצלחתו לשמור על הסדר ברוב חלקי המדינה.

ההתפתחות המהותית השנייה היא הגלישה של השלכות העימותים בסוריה אל מעבר לגבול הטורקי. עד כה, באמצעות אטימת המדינה מפני העיתונות המערבית וניתוק קווי תקשורת, הצליחה ממשלת סוריה לבודד את האירועים ולשלוט במידה רבה על צינורות המידע. נהירת הפליטים אל תוך השטח הטורקי יוצרת כעת בעיה גם לשכנה החזקה מצפון, שהפכה בעשור האחרון לבעלת ברית.

בינתיים, למרות גינויים רשמיים, ממשיכה ממשלת אנקרה לעמוד לימין דמשק. היא אמנם נותנת מחסה לפליטים, אבל סוגרת אותם במחנות באזור הגבול ומונעת מהם מגע עם תקשורת ועם אזרחים טורקים מן השורה. קיים כמובן החשש אצל הטורקים מכך שהלחץ על הגבול יתפשט מזרחה לחבל הכורדי, הרגיש הרבה יותר מבחינתם.

ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, ימשיך כנראה לאחוז בשלטון אחרי הבחירות הכלליות אתמול (ראו עמוד 3), והוא מחזיק בידיו את המפתחות לעתיד שלטון אסד. כרגע מתקבל הרושם שהוא מעדיף לא לגרום לזעזועים נוספים. אך אם זרם הפליטים יגבר ואסד ימשיך בשלו - הוא עשוי להפוך את מחנות הפליטים לבסיס הזמני של האופוזיציה הסורית החדשה, שם תצמח האלטרנטיבה המעשית הראשונה לשלטון.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ