שר ההגנה של ארה"ב בנאום פרידה: נאט"ו עלולה להפוך ללא רלוונטית

בנאום פרידה בוטה טען רוברט גייטס כי בשעה שארה"ב נושאת בעיקר הנטל, שאר המדינות מקצצות בתקציב הביטחון

הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב

שר ההגנה היוצא של ארה"ב, רוברט גייטס, הנחשב לאחד השרים היותר מוצלחים ומוערכים שכיהנו בתפקיד, בחר רגע לפני סיום כהונתו למתוח ביקורת נוקבת, בוטה וחריפה על שותפותיה של ארה"ב, המדינות באירופה החברות בברית נאט"ו. בסוף השבוע בבריסל אמר גייטס כי עתיד הברית הצפון אטלנטית "עמום, אם לא מדכא". לדבריו, עלולה נאט"ו להפוך לבלתי רלוונטית. "בעלות הברית מוכנות לראות את משלמי המסים האמריקאים מקבלים יותר ויותר אחריות בנטל, בשעה שהן מקצצות בתקציבי הביטחון שלהן", אמר. ארה"ב תורמת כמעט רבע מתקציב נאט"ו. ב-2010 השקיעה ארה"ב 711.8 מיליון דולר.

גייטס העלה כדוגמה המובהקת ביותר לחוסר האיזון בין ארה"ב למדינות אירופה את תרומתה חסרת הפרופורציות של ארה"ב לאכיפת האזור האסור לטיסה מעל שמי לוב, בשעה שפחות משליש מהמדינות החברות בנאט"ו תורמות למבצע בפועל. "רבות מבעלות הברית יושבות וממתינות בצד לא משום שהן אינן רוצות להשתתף, אלא כיוון שאין להן את היכולות הצבאיות", אמר גייטס. דבריו של גייטס נתפשו כניגוד בוטה לשבחים שהרעיף נשיא ארה"ב, ברק אובמה, על השותפות בנאט"ו ב-25 במאי בבריטניה, שעה שתיאר את הברית ה"מוצלחת בתולדות האנושות".

עם זאת, שרת החוץ הילרי קלינטון הביעה תמיכה בגייטס וטענה כי על כל החברות בנאט"ו להשתתף באחריות בהגנה על הביטחון. קלינטון אמרה כי "על כולנו לחלוק את הנטל של ההתמודדות עם איומי המאה ה-21. כל מדינה בברית, כולל ארה"ב, עומדת בפני לחץ כלכלי, ואנו מתבקשים לקצץ בהוצאות הביטחון בתקופה שבה שולט חוסר הוודאות בעולמנו". לדבריה, האירועים במזרח התיכון וצפון אפריקה המחישו ש"אנחנו לא יכולים לחזות היכן יתרחשו השינויים, ועלינו להיות מוכנים ומסוגלים לעבוד יחד". גם מאמר המערכת של עיתון ניו יורק טיימס הביע תמיכה בדברי גייטס, ביקר את תפקוד נאט"ו בלוב וטען כי התרומה של ארה"ב גדולה בהרבה משל שאר המדינות. "הברית האסטרטגית של ארה"ב ושותפותיה נמצאת במצב חמור בהרבה ממה שמוכנים להודות. מה יקרה אם מדינות הברית ייאלצו להילחם באויב מר יותר מהדיקטטורה המפוררת של קדאפי?" נשאל במאמר.

במקביל, בשעה שגייטס צפוי לסיים את תפקידו בסוף החודש ולאון פנטה, ראש הסי-איי-אי, צפוי להחליפו כשר ההגנה הבא של ארה"ב, דיווח האתר The Daily Beast כי אובמה מתכנן להסיג בקרוב כ-30 אלף חיילים מאפגניסטאן. לפי העיתון, יחשוף בקרוב אובמה תוכנית לנסיגה הדרגתית שתימשך בין שנה לשנה וחצי. כיום משרתים באפגניסטאן כ-100 אלף חיילים אמריקאים וכ-40 אלף חיילי נאט"ו. עם זאת, אובמה עשוי לערוך שינויים רבים בתוכנית, זאת עקב הוויכוח הנוקב המתקיים עתה בקונגרס. החשש של המתנגדים הוא שהישגי הלחימה באפגניסטאן ייעלמו מיד לאחר הנסיגה. התומכים בנסיגה טוענים כי תחסוך לא רק בחיי אדם אלא גם ביותר מ-100 מיליארד דולר מתקציב הביטחון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ